Новини

Теменужка Петкова: Очаквам адмирации от Сашо Дончев и „Овергаз”, че Азербайджан ще ни газифицира


Теменужка Петкова: Очаквам адмирации от Сашо Дончев и „Овергаз”, че Азербайджан ще ни газифицира

22-01-2018 11:02

Теменужка Петкова, министър на енергетиката, в разговор с Илиана Беновска в предаването "Беновска пита" по Радио К2 и Канал 3, заяви позиции по следните теми:


Проектът за газификация на България от азербайджанската компания „Сокар". Очакава ли се отпор?

    „Бяхме в Азербайджан и си тръгнахме оттам с най-малко няколко новини, едната от които може би е доста знакова за България - азерски газ и азерски фирми ще газифицират България. Как ще стане обаче първо технически преносът на газ до тук?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че на първо място е много важно да се каже, че Азербайджан е наш стратегически партньор в областта на енергетиката. Тя продължи, че заедно с азербайджанските им колеги работят по един проект, който е важен не само за нас, но и за сигурността и диверсификацията на цяла Европа - това е интерконекторът Гърция - България. За този проект има сключен договор между „Булгаргаз" и азербайджанската компания „Сокар" за доставката на 1 милиард кубически метра газ точно за този проект. Този проект трябва да е готов през 2020 г., в момента са в ход обществените поръчки. Министърът на енергетиката обясни, че този проект е бил доста забавен във времето, но в момента се дава много сериозно ускорение за реализацията му. Сега сме на финалната права на избора на доставчици на тръби, на инженер-консултант и строител. Тя поясни също така, че „Сокар" е компания, която работи на територията на други държави, в момента например газифицира територията на Грузия. Има подписан меморандум и с Албания. „Навлизането на тази компания на българския пазар ще даде безспорно много сериозно предимство по отношение осигуряване на конкуренцията, по отношение постигането на значително по-нормални цени за българските потребители и за българския бизнес!", категорична бе Теменужка Петкова.

   „Предварителни проучвания и т.н. няма да започнат преди да се приключи интерконектора с Гърция?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че този процес ще върви паралелно. Тази тема е била основна по време на разговорите между Бойко Борисов и Илхам Алиев. Още тогава са били дадени указания по възможно най-бързия начин да се даде старт на този процес, защото е много важно българските общини да бъдат газифицирани и от гледна точка на решаването на един от основните ни проблеми - мръсния въздух.

   „Ще цитирам Борисов, който каза, че само 3% от българските нужди са удовлетворени, останалите 97% ще ги газифицира Азербайджан. Казахте преди малко и за цени. Спомняме си, че основният доставчик на газ и газификатор, ако мога така да се изразя, са „Овергаз" и Сашо Дончев, почетният председател на БСК. Той е основният играч на този пазар в България. Каква реакция очаквате?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че българското законодателство ясно е определило условията по отношение на възможността определени компании да участват в процеса по газификация на българските общини. Тя продължи, че въпросната компания, заедно с още две с италиански инвеститори, са едни от основните играчи на нашия пазар. През последните 20 години обаче, когато е стартирал процесът по газификация на българските общини, са газифицирани около 3% от битовите потребители или 80 000 домакинства. Министърът на енергетиката даде сравнението, че само да 2 години работа на азербайджанската компания „Сокар" на територията на Грузия са присъединени към газопреносната мрежа над 200 000 потребители. „Много се надявам с появата на още един такъв играч, който е и от страна производител на природен газ, да внесе съвсем друг облик на този изключително важен процес!", категорична бе Теменужка Петкова.

   „Добре, но аз и на летището Ви попитах и Вие пак така избегнахте, не очаквате ли някаква реакция от страна на Сашо Дончев, оставяме настрана италианците, чисто в политически план, защото може би той ще се усети със засегнати интереси? Още повече, че наистина цената на газифицирането и доставката на газ на потребителите е доста висока?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори: „Нали всички ние декларираме, че работим за българските граждани, за българските потребители, за българския бизнес. Аз не виждам причина за подобна реакция, тъй като това ще доведе до много по-добра конкуренция, до това да има много по-добри цени за българските потребители и българския бизнес, така че аз не очаквам подобни реакции, напротив - очаквам адмирации в тази посока!". Тя добави, че това ще даде тласък на либерализацията на българския пазар на природен газ - нещо, на което управляващите много държат и работят то да се случи.


Готвените от работодателите протести срещу увеличението на цената на промишления ток.

   „Значи очаквате Сашо Дончев да Ви аплодира, а защо не Ви аплодират работодателите с подкрепата на синдикатите за увеличението на цените на промишления ток и даже се гласят да устройват протести?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори: „Всеки има право да аплодира този, който харесва. Нищо специално не искам да кажа, но така или иначе българският бизнес изразява определени притеснения по отношение цената на електрическата енергия на свободния пазар!". Тя обясни, че в края на миналата година МЕ е провело две срещи с българския бизнес. На една от срещите са присъствали и търговците и производителите на електрическа енергия и КЕВР. Целта на тази среща е била да се изясни проблема и да се търси решение. Министърът на енергетиката подчерта, че това е проблем на свободния пазар на електрическа енергия. Държавата тук няма как да се намеси. „Електрическата енергия е стока както всяка друга и когато има свободен пазар за нейната продажба то цената й се определя от търсенето и предлагането. Но аз тогава призовах българския бизнес и сега го правя от трибуната на „Канал 3" - ако някой разполага с данни, че търговци на електрическа енергия влизат в нерегламентирани контакти и картелни споразумения те незабавно трябва да алармират компетентния орган!", призова Теменужка Петкова.

   „Работодателите обвиняват, че има картел, че е била закупена предварително електроенергия на по-ниски цени от определени доставчици и сега се продава на по-високи цени!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Гостът й отново призова в такъв случай да се алармира КЗК. Водещата отговори на свой ред, че ще предаде този апел на утрешната пресконференция на работодателите. „Нашето правителство и в предишния управленски мандат, и сега работим изключително целенасочено в посока осигуряване на конкурентоспособност за българския бизнес!", категорична бе Теменужка Петкова. Тя обясни, че са били направени много сериозни промени в Закова за енергетиката. Първата промяна от март 2015 г. е била в посока на това да се даде възможност на българския бизнес да получава държавна помощ, която е свързана с разходите за електрическа енергия по отношение на компонентата за зелена енергия. В резултат от тези промени от септември 2015 г. досега на българския бизнес под формата на държавна помощ са предоставени над 280 милиона лева. Така че правителството изпълнява своите ангажименти и основната му задача е българската индустрия да бъде конкурентоспособна. Не бива обаче да се злоупотребява в посока на това, че държавата трябва да направи определени интервенции на пазара на електрическа енергия. Бизнесът трябва да знае, че това няма как да се случи, защото държавата няма как да се намеси на един либерализиран пазар.

   „Чели ли сте забележките на Асоциацията на търговците на електроенергия в България и на Асоциацията на свободния енергиен пазар по отношение новите правила за работа на централизирания енергиен пазар за двустранни договори в сила от 9 януари 2018?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че е информирана. Тя продължи, че става дума за поредица от писма и бележки. С направените промени от началото на тази година цялото количество електрическа енергия ще се търгува през Българската независима енергийна борса. Борсата е трябвало да подготви този тип правила. Министърът на енергетиката заяви, че вероятно има някои несъвършенства, но те ще бъдат отстранени с течение на времето.

   „Те апелират да се получи прозрачен и недискриминационен централизиран пазар за двустранни договори!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че правителството също го подкрепя и работи в тази посока да не се допускат подобни изкривявания на пазара. Тя продължи, че иска да съобщи много важна новина, свързана с транспонирането в нашето законодателство на един регламент, приет през 2011 г. Този регламент урежда контролните правомощия на КЕВР по отношение правата на регулатора да упражнява контрол върху търговията на електрическа енергия на едро. До този момент този регламент не е бил въведен в нашето законодателство, тъй като не е съществувала реална борсова търговия. От началото на тази година всичката електроенергия обаче ще се търгува през борсата, което налага промени в Закона за енергетиката. МЕ вече работи по тези промени, чака съгласуване на текстовете с КЕВР и тези промени ще бъдат поставени за обществено обсъждане, за да се гарантира, че няма да има подобни изкривявания.


Съхраняването на оборудването за АЕЦ „Белене". Бъдещето на проекта.

    „Как се съхранява оборудването за АЕЦ „Белене"?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че около 90% от оборудването вече е на площадката на Белене. То се съхранява според разпоредбите на заводите производители. Съвсем наскоро Агенцията за ядрено регулиране е излязла с информация, че е направена такава проверка по молба на НЕК. Резултатите от тази проверка, които са публични, са показали, че оборудването се съхранява съгласно регламентите и указанията на заводите производители. Министърът на енергетиката заяви, че още с пристигането си оборудването е било съпроводено от представители на заводите производители, поставено е точно на определените места където тези представители са посочили и се съхранява по този ред.

   „А какво излезе в крайна сметка, не стана много ясно накъде продължаваме по отношение на АЕЦ „Белене" след пространния многовариантен анализ по предложение на БАН за бъдещето на тази ядрена централа?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова категорично отговори, че продължението на проекта трябва да е такова, че да защити интересите на България. Тя продължи, че дискусията трябва да се проведе в българското общество и в парламента, за да се чуят всички мнения „за" и „против" и да се вземе решение със широк консенсус, защото в крайна сметка решението, каквото и да е то, ще носи последствия за поколения напред. „Ние трябва да бъдем изключително отговорни когато вземаме решение, но това решение трябва да се вземе със широк консенсус и с ясната мотивация какво следва в единия и в другия вариант!", категорична бе Теменужка Петкова.

   „Но как ще стане това, тук предстои вот на недоверие, БСП ви плашат с аргументи за корупция, няма да постигнете с тях разбирателство?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че според нея този вот на недоверие е по-скоро стремеж на опозицията да бъде забелязана. Според нея когато става въпрос за една опозиционна партия това е съвсем нормално. „Аз мисля обаче, че българските депутати са доказали, че когато става въпрос за наистина важни и отговорни въпроси всеки намира сили, консолидират се позиции и мнения!", категоричен бе министърът на енергетиката.

   „Знаете ли, че БСП се гласят да си честват годишнина от референдума за АЕЦ „Белене"?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че не е запозната с това намерение на левицата, но смята, че всеки може да инициира събития, които смята за важни.


Проблемите, които създават на водоснабдяването в някои области малките ВЕЦ-ове.

     „Последен въпрос, който не Ви засяга пряко, но мен искрено ме учуди - че малките ВЕЦ-ове се строели така, че могат да обезводнят определени места и разрешението за присъединяване на ВЕЦ-ове се дава с лека ръка? И сега министърът на регионалното развитие и благоустройството е назначил работна група да направи преглед на приложимите нормативни уредби. Излязоха много малки ВЕЦ-ове собственост на народни представители, евродепутати и други политически лица, които са се заустили в реки и други водоеми и предизвикват смущения в цялата водоносна мрежа! Какво отношение има МЕ към това?", попита водещата Илиана Беновска. Теменужка Петкова отговори, че МЕ няма отношение към строителството на ВЕЦ-ове. МЕ и правителството обаче категорично настояват да се спазва националното законодателство. Министърът на енергетиката категорично заяви, че не са допустими каквито и да било заобикаляния на закона, пък било то и за представители на политическата класа. Пред закона всички са равни! Където има нарушаване на закона трябва да се понесат всички последствия. „Вие виждате какви предизвикателства стоят пред нас. Сега имаме честта да председателстваме Съвета на ЕС за първи път. Виждате, че погледът на цяла Европа е насочен към България. Бяхме свидетели вчера на посещението на канцлера Меркел, видяхте каква висока оценка беше дадена за приоритетите на Българското председателство, за политиката, която правителството води. Така че аз смятам, че ние сме доказали по безспорен начин, че спазването на закона е над всичко!", категорична бе Теменужка Петкова.


Вотът на недоверие.

    „Не Ви е страх, че ще паднете от този вот на недоверие?", попита водещата Илиана Беновска. Министърът на енергетиката отговори, че не се страхува, но по-скоро трябва да си зададем въпроса има ли причини да падне правителството. „Защо трябва да паднем - при положение, че България се развива добре, при положение, че чрез премиера Борисов гласът и мнението на България се чуват навсякъде, при положение, че икономиката ни е стабилна, при положение, че България е остров на стабилност за нашия регион?! Защо, кому е нужно това?", завърши Теменужка Петкова разговора си с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2 на 21 януари 2018 г.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?