Новини

Атанас Мерджанов: Корнелия Нинова не е по-голяма от БСП, както и никой друг


Атанас Мерджанов: Корнелия Нинова не е по-голяма от БСП, както и никой друг

15-01-2018 10:20

Атанас Мерджанов, БСП, в разговор с Илиана Беновска в предаването "Беновска пита" по Радио К2 и Канал 3, заяви позиции по следните теми:


Защо така наречените „опозиционери" в БСП не са гостували отдавна в предаването? 

     „Не сте идвал много отдавна при мен, нещо Ви е страх от минираното поле в БСП ли, използвам сега метафората, между нас има една мина, която Ревизоро ни е заложил?", попита в началото на разговора своя гост водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори: „Точно нас да ни е страх малко е пресилено. По-скоро съзнателно отказахме участие, тъй като каквото и да каже всеки един от нас, „дискриминираните" съгласно устава на БСП, означаваше, че ние сме недоволни, обидени за това, че не сме депутати и т.н.!".


Позицията на БСП по Истанбулската конвенция. 

    „Вчера беше дискриминиран и Сергей Станишев сякаш, след като НС на БСП след 5 часво инфарктно заседание взе решение да не подкрепя Истанбулската конвенция, преко аргументите на председателя на всички социалистически партии - ПЕС Сергей Станишев?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че Сергей Станишев е достатъчно мъдър и умел политик, така че дали ще бъде дискриминиран от една от партиите, пък било то и неговата, не е толкова важно. По-важното е обаче, че БСП е дала много лошо знак и е направила тежка политическа грешка, която в бъдеще ще дава тежки отражения върху процесите, които се развиват в европейското политическо пространство, върху отношението към представителите на БСП на всяко едно равнище. „Със съжаление трябва да кажа, че нашият председател се оказа в плен на собственото си политическо поведение, тъй като само на 9-ти декември миналата година лично тя, участвайки в заседанието на НС на Жените социалистки, е потвърдила приемането и подкрепата на въпросната Истанбулска конвенция и се е ангажирала с търсенето на подкрепа от другите парламентарни групи!", категоричен бе Мерджанов.

   „Сигурен ли сте, това имате ли го някъде написано като протокол?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че не е необходимо да го има, защото вярва на лидерите и участниците в това движение. Още повече, че с подкрепата на тази конвенция БСП се е ангажирала доста отдавна. Мерджанов обясни, че с вицепрезидента Илияна Йотова преди време са организирали нарочна пресконференция в Ямболска област, на която са били изтъкнати крещящи примери за насилие срещу жени. „Смятам, че това беше един въпрос, решен отдавна! Не виждам защо трябваше да се попада в клопката на ГЕРБ!", категоричен бе той. На въпроса на водещата каква е тази клопка, Мерджанов отговори, че въпросът е бил поставен на Министерски съвет, няколко министри уж са били против, накрая обаче пак ще се окаже, че ГЕРБ е проевропейската партия, а БСП изостава от този процес.

     „Говори се, че Корнелия Нинова работи в интерес на Бойко Борисов, разбира се това са „приказки по коридорите", но дали в случая тя наистина не му направи услуга като дискредитира БСП до крайност снощи?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че за съжаление действията в много посоки говорят за подобни мисли. Той обясни, че на заседанието на НС на партията преди последния конгрес е поставил въпроса след като БСП се обявява за алтернатива, то кои са алтернативните решения и предложения по определени кадрови въпроси - например за НЗОК, за КФН, за НОИ и т.н. Така и не е получил конкретен отговор.


Отказът на сегашното ръководство на БСП да се разграничи от изказванията на Кирил Добрев, които вменяват вина на предишни ръководства на партията по отношение на прехода.

 

 

    Атанас Мерджанов заяви, че един от големите въпроси, който не е получили отговор на вчерашното заседание на НС на БСП, е необходимостта от разграничаване, тоест Корнелия Нинова и сегашното ръководство на БСП са отказали да се разграничат от изявленията на Кирил Добрев от 16-ти декември по отношение на отговорността и вменяването на вина в предишни ръководства на БСП за това, че са виновни за прехода, за Конституцията и за приватизационните закони. „Ако някой има гузна съвест, ако някой е участвал в тези процеси, ако някой е отговорен - нека да не хвърля тази вина и отговорност върху цялата партия!", призова членът на НС на БСП.

   „Самият Кирил Добрев участвал ли е в тези процеси, самата Корнелия Нинова участвала ли е в тези процеси, знаете, че около нея доста шумно се говори и ще продължи да се говори?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че за Кирил Добрев не знае, но за Корнелия Нинова отговорът е ясен, самата тя го е потвърдила, като твърди, че в това няма нищо незаконно. „Няма как сегашното ръководство, сегашният председател да вменяват вина на всички онези предишни ръководства, на всички онези честни представители на социалистическото представителство в парламента и във властта, които действително са се борили за една по-справедлива и по-социална кауза на България!", категорично заяви Атанас Мерджанов.

   „Но ефективно какво можете да постигнете след като вчера, аз без да съм била вътре на вашия НС, но има достатъчно хора, които споделиха впечатлението си, но май не е било съвсем легитимно гласуването от време на време, да не се изразя по по-твърд начин, и участниците не бяха доволни от начина на гласуване на дневния ред, от отхвърлянето на различни точки, от подмятания за „свои" и „чужди" в НС от Корнелия Нинова?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че големият въпрос е дали сегашният председател споделя един от основните принципи на функциониране на партията, а именно колективното начало. Той обясни, че собственото му мнение категорично се различава от начина и подхода, който проявява сегашното ръководство по отношение на организацията и функционирането на НС. Например на вчерашното заседание на НС не е дискутиран най-важният предстоящ въпрос - вота на недоверие.


Вотът на недоверие.

    „Може ли да отговорите откъде накъде парламентарната група, кой я оторизира, кой й дава това право, по силата на какъв документ, устав и разпоредба на БСП парламентарната група има такава самостоятелност и може да прескача становището и мнението на НС, който е върховният ръководен орган на БСП?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че формално погледнато е имало решение на НС по този въпрос, което е било по инициатива на Корнелия Нинова, да се организира вот на недоверие и то точно по въпросите на корупцията. „Въпросът е, че ние толкова проточихме този процес, че изтървахме пика, в който действително трябваше да се иска и то основателно да се иска вот на недоверие срещу правителството! Ние тогава се занимавахме с алтернативния бюджет, Вие сещате ли се да постигнахме кой знае какъв резултат? А сега вместо да организираме сами вота на недоверие ние тръгнахме да водим разговори с другите представители в парламента, с ДПС се уговаряхме за общи дискусии, сега изведнъж постъпихме по един изключително некоректен за политиката начин, оказвайки се, че те са в засада, но доколкото познавам нрава на ДПС, те не си оставят магарето в калта и ще ни го изкарат много солено! Защото в политиката следва да се спазват правилата на последователност, на предвидимост и на коректност към възможните политически партньори! Нищо не пречеше БСП да поиска вот на недоверие преди нова година и това беше вярната политическа стъпка!", категоричен бе членът на НС на БСП.

   „Не знам дали си спомняте думите на Ахмед Доган, аз ги цитирах в началото в моя коментар, той казва нещо много сурово - „Ако целта на този вот е стани да седна, не си заслужава усилието да подложим на изпитание общия ни дом, защото първо, че тотално ще се изпортим може някак да се преглътне, но по-важното е друго - това правителство няма да има живот по-дълъг от няколко месеца!", цитира водещата думите на почетния председател на ДПС. Събеседникът й отговори: „Ахмед Доган е в правото си да заявява каквито си ще позиции, които извират от неговата политическа идентичност и от интересите на неговата партия, на която той е почетен председател!". „Но няма да отречете, че той е един от „патриарсите" в политиката през последните 27 години!", отговори на свой ред водещата. Атанас Мерджанов отвърна на Беновска, че това си е нейно определение и продължи, че самият той се интересува най-вече от опозиционното поведение на БСП и доколко БСП успява да убеди българските граждани, че е алтернатива. Той добави, че не съгласен с твърдението на Корнелия Нинова, че отказът от съвместни действия с ДПС е резултат от думите на Ахмед Доган. „Дали ще бъдем припознати като алтернатива не зависи нито от Нинова, нито от Доган, това зависи от българските граждани. И колкото по-убедителни, колкото по-подготвени в критиките си са нашите народни представители, които показват доста усилия и умения, толкова по-бързо ще се стигне до убеждаването, че БСП действително е алтернативата на това управление!", категоричен бе членът на НС на БСП. Той добави, че уважава Ахмед Доган, но не той може да бъде пътеводната звезда на БСП.


Лидерските качества на Корнелия Нинова.

  „Добре, но хайде отговорете, подразних Ви нещо с Доган, но хайде отговорете по друг начин на същия въпрос. БСП не е печелила парламентарни избори от 2009 г., когато ГЕРБ и Бойко Борисов за пръв път ги спечелиха. Това са 9 години. БСП не е управлявала София от 1990 г., когато Стефан Нинов мисля, че се казваше кметът на тогавашното БКП беше свален от поста и оттогава вие не сте печелили избори в София. Това са 28 години започваме. Корнелия Нинова дойде с големи амбиции. Носи ли тя харизмата, вдъхновението, визията, за да може да преодолее това историческо наслагване на неуспехи на БСП през последните 9 и през последните 28 години?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че по никакъв начин не бива да се омаловажават личностните качества на Корнелия Нинова по отношение на енергичност и харизма. Благодарение на това до голяма степен е станал възможен и успехът на президентските избори. Само това обаче очевидно не е достатъчно, защото само няколко месеца след това БСП са загубили парламентарните избори и това се е случило и заради собственото политическо поведение на Нинова. Именно това е и един от въпросите, който не е бил „разчепкан" достатъчно трезво и обективно на заседание на НС. „Как така се случи, че преди началото на изборите БСП водеше според социологическите изследвания, макар и с няколко процента, а след това загубихме? Очевидно има нещо сбъркано!", категоричен бе Мерджанов.

    „Ще Ви припомня защо загубихте президентските, извинявайте, парламентарните избори, лапсусът ми не беше случаен, защото ако не беше Ахмед Доган нямаше да спечелите президентските избори!", коментира водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че това е въпрос на допълнителен анализ и само гласовете на ДПС не биха били достатъчни да се спечелят президентските избори.

    „Казвате, че не оспорвате личните качества на Нинова, но коректно ли беше поведението й към Сергей Станишев Ви попитах в началото на разговора, и нейното, и на Деница Златева, те и двете му дължат доста, защото може да се стигне до бламирането на Станишев за следващ мандат за ПЕС? И не на последно място - тя постъпи по същия начин и с лидера на пловдивските социалисти Георги Гергов. Той беше един от тези, които солидно я подкрепиха, за да стане председател на БСП. Но какво се случи с него, той е в немилост и вчера пропуснахте да кажете, че неговата точка, която БСП-Пловдив предлагат да се преразгледат санкциите срещу Русия, да се направи всенародно допитване, беше отложена за 15-ти февруари ли?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че е имало и други отложени точки, но личните симпатии или антипатии са особености на характера.

   „Но искам друго да отбележа, когато ти си лидер на столетница не си я създал тази партия ти, ти си я наследил!", продължи водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори: „Никой от нас, който е облечен в публична роля и е овластен, не бива да забравя, че е функция на БСП. И може би това е една от големите заблуди на сегашното ръководство и може би на самата Нинова. В крайна сметка никой от тях не е по-голям от партията! След като си поел този кръст да бъдеш лидер на тази партия, но не тоталитарен лидер, а лидер на една колективна партия, която уважава колективните принципи на ръководството, следва да се съобразяваш и с нейното минало, и с нейното настояще и разбира се да проектираш бъдещето такова, каквото очакват нейните членове!".


Действията на „опозиционерите" в БСП. Могат ли да донесат промяна в партията?

   „Вие казвате, че никой не е по-голям от една партия, но вие, вътрешните опозиционери, както Вие сам си позволихте да го кажете в началото на разговора ни, не сте ли по-малки в момента от нея и по-неефективни? Тя провежда успешно своята политика, около нея има кръг от хора, които по една или друга причина я поддържат!", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че по-важно е как ще функционира БСП, как ще построява своята политика публично, коректно и солидарно и как действително ще съумее да изработи своята алтернатива като характер и като послание към българските граждани в противовес на политиката на ГЕРБ.

   „Това е хубаво, визионерско, конкретно обаче, какво вие, вътрешният коректив, хайде да не ви наричам „опозиционери", ще успеете да промените в посоката на течение, което Корнелия Нинова очертава?", попита водещата Илиана Беновска. Атанас Мерджанов отговори, че със сигурност т.нар. вътрешна опозиция променя, защото заседанията на НС съвсем не минават така гладко, както си е намислило ИБ. Той продължи, че има много тежки дискусии, за разлика от много други политически партии, има нарушаване на дневния ред. „Това е една борба и ние няма да престанем да се борим БСП да бъде нормалната, колективната партия, която уважава колективното начало, която уважава своето минало, не се отдръпва от него, а го защитава и разбира се работи за истинска политика на българските граждани!", категоричен бе Мерджанов.

    „Кога ще има резултат вашата борба?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че резултати ще има тогава, когато повечето социалисти и в НС се отърсят от опеката и конкретните зависимости на ръководството и председателя. Водещата отбеляза, че това може да бъде много дълъг процес. Гостът й отговори, че това няма значение. „В политиката е важно да си последователен, да си устойчив и да не се отказваш от своите намерения и цели!", заяви той. На въпроса каква алтернатива предлагат, Мерджанов отговори: „Бъдете сигурна, че алтернативата се състои точно в онези ценности, които напоследък БСП като че ли загърбва, но те са трайни и ще бъдат отстоявани в следващи месеци, на следващи партийни форуми!".

   „Не сте ли разединени вътрешната опозиция от собствените си амбиции, от различни интереси, сфери на влияние?", попита водещата Илиана Беновска. Гостът й категорично заяви, че това е погрешна представа. „Поне колегите, другарите с които аз работя и сме единомишленици, имаме амбиция БСП да бъде нормалната партия, която функционира според устава и законите на страната!", завърши Атанас Мерджанов разговора си с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2 на 14 януари 2018 г.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?