Новини

Екатерина Захариева: Ако бях в екипа на президента Радев, щях да го посъветвам да действа различно. Не е редно да взима сам решението за „Грипен“-ите


Екатерина Захариева: Ако бях в екипа на президента Радев, щях да го посъветвам да действа различно. Не е редно да взима сам решението за „Грипен“-ите

25-06-2017 22:18

Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" коментира актуалните обществено-политически теми


В началото на разговора Беновска помоли да бъде пуснат откъс от извънредната пресконференция, която дадоха от ГЕРБ минути преди началото на предаването. Пресконференцията бе посветена на пътната карта за придобиване на нов тип боен самолет. По думите на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов президентът Румен Радев е защитил решението за купуване на шведски изтребители и това е станало в период, в който още е нямало окончателно решение на служебното правителство. Заедно с ген. Константин Попов и Данаил Кирилов лидерът на ПГ на ГЕРБ изрази позицията да бъде създадена временна комисия, която да се запознае с всички факти и резултатите от дейността по придобиване на нов боен самолет. Цветанов посочи, че ГЕРБ иска да разбере има ли оказан натиск и защо се е бързало с това решение.

Беновска попита Захариева в качеството й на национален координатор по антикорупционните политики как гледа на възможността да бъдат разглеждани и действията на президента Радев. Захариева приветства предложението на ГЕРБ, изразено на днешната пресконференция за създаване на комисия за разглеждане на фактите и обстоятелствата по придобиването на многоцелеви изтребител. По думите й това е национален приоритет и няма нищо по-нормално от това най-скъпият проект да бъде разгледан от временна комисия в парламента.

„Присъединявам се към президента Радев, че трябва да се разкрива корупцията по високите етажи на властта, но не приемам, че до сега нищо не е правено. Антикорупционният съвет, на който съм начело, обединява компетентните институции по борба с корупцията, но не разследва. Имаме разследващи органи - ДАНС, МВР, Следствието и Прокуратурата. Можем да предложим законодателна инициатива, стратегия", уточни Захариева и допълни, че и парламентът не може да разследва, а чрез предложената комисия да установи всички факти. Тя припомни, че както премиерът, така и всички министри в служебния кабинет се назначават от президента и според нея те са отговорни пред него, а самият президент носи отговорност за техните действия или бездействия.

„Президентът няма как да се разследва, защото по Конституция той има имунитет", каза Захариева.

По думите й е трябвало да се изчака с решенията за Грипен-ите, а не служебното правителство да бърза с тези важни решения.

„Тук става въпрос за много пари. Един самолет не е просто машина. Тук става въпрос и за геополитика, и за други неща", смята Захариева. Според нея подобни стратегически решения не бива да се взимат от служебен кабинет.

„Като външен министър съм длъжна и работя с президентската институция. Виждали сме се доста пъти с президента Радев, работим заедно по външната политика, министерството подпомага и подкрепя неговите посещения. Решение на президента е дали ще отговори за изтребителите, или не. Ако бях в неговия екип, щях да го посъветвам да действа по различен начин за доста от нещата. Понякога, обаче, е лесно отстрани да даваш съвети. Много често президентите сами взимат решенията си, независимо от това кой какво ги съветва. В крайна сметка президентът е този, който е избран, а не неговият екип. Не е редно президентът да взима сам решението за самолетите", коментира Захариева.

Беновска цитира думите на президента Румен Радев, според когото в концепцията за съдебна реформа и подготвяният антикорупционен закон липсва най-важното, а именно политическа воля за борбата срещу корупцията по високите етажи във властта. Водещата попита дали трябва Радев да бъде обхванат от разследването за Грипен-ите. Захариева заяви, че не е вярно, че липсва политическа воля.

„Има много какво да се направи. Законът не е приет, заради нежеланието и грубия отпор на опозицията", каза Захариева, а Беновска припомни за спора по темата с анонимните сигнали, които по думите й могат да бъдат доноси. Според Захариева и неанонимните сигнали могат да бъдат доноси. „За съжаление в България малко хора се замислят напоследък, подписвайки се с името си. Когато наклеветяваш някого, държавата си дори, какво от това, да не би някой да носи отговорност?", попита реторично Захариева. По думите й в антикорупционния закон между първо и второ четене трябва да се изчистят проблемите и точно с това се занимава работна група в момента.

„Убедена съм, че законът ще бъде по-добър от миналия след работната група. Ще бъде по-добре структуриран и ще бъдат по-добре премислени нещата", каза Захариева и отново посочи, че има политическа воля и пример за това е координационния орган за борба с контрабандата. Захариева даде пример и с приетите промени в Закона за съдебната власт и изборите за нов състав на ВСС. Най-важни според Захариева са съвестта и отговорността.

„Висшият съдебен съвет се избира вече мажоритарно и всякакви съмнения, че единият или другият дава листчета се опровергаха", каза Захариева. Според нея са избрани разпознаваеми лица, хора с опит. На въпрос с какво е разпознаваем Лозан Панов, Захариева отговори:

„Напоследък е разпознаваем с желанието му за изменение в Конституцията и желанието му да се случи съдебната реформа. Аз не съм на неговото мнение за изменение в Конституцията и съм му го казвала. Той най-вероятно добре познава Конституцията, но това не означава, че това, което предлага е добре за България", смята Захариева. Тя се съгласи с Беновска, че не е добре върховни магистрати да правят политически изказвания.

„Пренася се напрежение срещу двама от Тримата големи в съдебната власт, което не е добре - Лозан Панов и Сотир Цацаров. И срещу едниния, и срещу другия. Това не помага на съдебната реформа. Не пречи да имат различни мнения. Нали сте чували - трима юристи, пет различни мнения, за съжаление е вярно. Груба грешка ще бъде прокуратурата да бъде в изпълнителната власт. Дебатът не трябва да бъде политически и да има личностни нападки, а да бъде професионален", каза Захариева.

По думите й са дадени много правомощия на Инспекторатът към ВСС, за да може той да следи за работата на съдиите и прокурорите.

„Да видим как ще заработи Инспекторатът. Когато се обсъждаше дали да има качество на работата в Закона, знаете ли как се обединяват съдии и прокурори. Носенето на отговорност от съдии, прокурори и следователи е въпрос на цялата система. Не можем да кажем, че всички са маскари. В следващите пет години реформата в съдебната система ще зависи от новия състав на ВСС. Още на първата година ще стане ясно", смята Захариева.

Беновска попита своя гост за правомощията на ВКС да взима тълкувателни решения.

„Тълкувателните решения няма как да се махнат. За съжаление има случаи, които не съответсват на целта", каза Захариева, а Беновска добави, че има поръчани тълкувателни решения.

„Най-важните цели пред кабинета са административната и съдебната реформа. Те са свързани. Сроковете са много кратки, но ще успеем. Важното е да сме фокусирани и да имаме воля", посочи Захариева.

Водещата попита Захриева за кои услуги и документи ще отпаднат изискванията по ведомствата към управляваното от нея министерство, както поиска Борисов от всички министри да дадат информация до понеделник.

„Нашите са малко - 19. Половината са опосредствани услуги, но колкото и да са малко има една или две, които са излишни. Изключително затрудняващи са някои от тях, като например апостила. Апостил се поставя само в София. Какво пречи да се поставя апостил и по области? От 19 поне две могат да отпаднат, всички трябва да се опростят. Направила съм много ясен списък", каза Захариева. Тя добави, че изискваните до момента свидетелства за съдимост, свидетелства за липса на данъчни задължения и удостоверения за раждане трябва да отпаднат, защото информацията, която дават, подлежи на проверка чрез електронните регистри.

Захариева обърна внимание и на усилията за електронно правосъдие, за да бъде по-бърз съдебният процес. По думите й се работи активно и първият проект с европейски средства е в ход.

Беновска повдигна въпроса за нехигиеничното финансиране на магистрати и медии и даде пример с Фондация „Америка за България".

„Трябва да има повече хигиена, но не може да се забрани финансирането от чужбина. Фондациите решават сами кого да финансират и стига да са им чисти парите и да се разходват така, както са по проект, не виждам пречка. Европейските средства нещо лошо ли са? Ако проектите са в полза на системата, не виждам какъв е проблемът", каза Захариева. По отношение на медиите, тя посочи, че може би работата им е да бъдат критични, но не и да тричат.

„Фалшивите новини са ежедневие. Не са само от медиите, за които говорите, а от доста медии", отбеляза Захариева.

Беновска обърна внимание на въпроса за ролята на премиера Бойко Борисов като лице на единението по оста България-Балкани-Русия-Европа. Захариева посочи, че когато говорим за активната роля на България на Балканите, трябват и действия, нещо, което Борисов по думите й прави.

„За по-малко от месец Борисов беше на толкова посещения - Париж, Берлин, Истанбул, Анкара, посещението на Заев, което беше историческо. От години не е имало среща на високо равнище. Двамата премиери казаха „Хайде да оставим 26 години, трябва да имаме самочувствие двете държави!" Историята трябва да ни обединява, а не да ни разделя. Ние първи признахме Македония и трябва да имаме самочувствие. Срещата между Борисов и Заев имаше позитивен отзвук в България и Европа", каза Захариева и добави, че предстои годишната среща на Югоизточното партньорство в Дубровник на 29-ти и 30-ти юни, на което ще присъства и Могерини.

По темата за поканата на президента Радев към руския президент Путин да посети България догодина за честванията на 140 години от Освобождението, Захариева посочи, че това е инициатива на президента, която не е консултирана с правителството.

„Във външната политика водещ е Министерски съвет, но президентът има също много силни правомощия и може да покани когото си поиска. Външната политика трябва да бъде координирана и за това поисках да се срещна с президента Радев в началото на мандата. Разбрах от медиите за поканата му към Путин. Колкото повече премиери и президенти дойдат в България, ще бъде добре дошло", каза Захариева и посочи, че голяма част от действията между президента и въшно министерство са координирани и даде пример с последователните посещения на Захариева и Радев в Гърция.

„Казах на президента Радев: „Г-н президент, може би доста често няма да имаме една и съща позиция всеки път, но важното е да е координирана", каза Захариева.

Тя коментира и представянето на Мария Габриел в изслушването и за еврокомисар пред ЕП.

„Щастлива съм за Мария Габриел, чудесно представяне. Имаме изключително компетентен еврокомисар. Материята е много сложна, тя се представи блестящо и достойно. БСП с половин уста казаха дали я подкрепят, но ПЕС взе решение да я подкрепят. Ще видим как ще гласуват като член на ПЕС БСП в парламента и дали ще я подкрепят", завърши Захариева.


Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Главчев! Чий „Христос“ ще възкръсне на 9.6.24? Вашият или на България?

Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Главчев! Чий „Христос“ ще възкръсне на 9.6.24? Вашият или на България?

Беновска: Кирчовци, Кокорчовци, Лени, Деляновци, Бойковци, Радевци, Корнелии, Урсули! Фалшив живот! До кога?

Беновска: Кирчовци, Кокорчовци, Лени, Деляновци, Бойковци, Радевци, Корнелии, Урсули! Фалшив живот! До кога?