Новини

Пламен Димитров: РБ са срещу Фандъкова, за да покажат, че ги има в политиката


Пламен Димитров: РБ са срещу Фандъкова, за да покажат, че ги има в политиката

05-10-2015 09:51

„Беновска пита" - авторско публицистично предаване на Илиана Беновска по "Канал 3" и "Радио К 2"

Ще отговаря: Пламен Димитров, президент на КНСБ


КСНС, бежанската криза и Сирия

 

 

„В откриването на предаването си позволих да се обърна към президента Плевнелиев и си позволих да го попитам кога ще свика КСНС по отношение на кризата с бежанците и случващото се в Сирия. Не искам да кажа, че аз съм го предизвикала, но малко по-късно се получава съобщение до медиите." , коментира Илиана  Беновска, като цитира думите на президента Росен Плевнелиев :

Във връзка с бежанската криза държавният глава свика КСНС на 20 ноември 2013 г., като тогава решенията бяха взети с пълно политическо съгласие.

Държавният глава настоява да бъдат спазени решенията на КСНС както по отношение на бежанската криза, така и по отношение на проблемите в армията. Президентът призовава политическите партии да покажат институционална култура, спазвайки вече взетите решения на КСНС и да се откажат от излишно политиканстване по отношение на армията и сектор „Сигурност" като цяло. Държавният глава настоява армията да не се използва за предизборни цели и да бъде оставена спокойно да планира и повишава бойните си способности, като й се осигури съответният ресурс за това, на база на взетите решения на КСНС.

Президентът приканва политическите сили да се концентрират върху смислени и работещи предизборни послания, да поемат ясни ангажименти към гражданите и да работят за изпълнението на дадените обещания. Държавният глава, по своя преценка, ще проведе разговори с представители на парламентарно представени политически сили. Както и досега, държавният глава няма да допусне излишно политизиране на най-висшия орган по сигурността в страната, какъвто е КСНС, още повече в предизборна обстановка.

„Г-н Димитров, как преценявате, Вие сте и избирател и гражданин на държавата, президентът е обединител на нацията, дали от 2013 г. досега не са променили нещата?", пита Беновска. „Очевидно е, че кризата с бежанците и с имигрантите, които вървят заедно с тях, няма да бъде краткосрочен проблем на Европа  и не само на Европа." , заяви Димитров, като допълни, че на редовния конгрес на Европейската конфедерация на профсъюзите, на която той е присъствал миналата седмица, основната тема е била именно бежанците. „Аз трудно разбирам решението на президента Плевнелиев да реферираме към 2013г. , толкова много назад, за решения, които е взела България, защото в момента се вземат и предстоят да бъдат вземани нови решения.  Утре, да не забравяме, че президентът на Турция отива в Брюксел, не случайно; на 8-ми  т.е. пак през тази седмица, която идва, се свиква конференция на високо ниво за Западните Балкани и за този коридор, през който вървят бежанците, да се намерят решения; през ноември среща в Малта. Всичко това няма как да не формулира изискване към нашите политици, към най-високия състав да свикат КСНС. Като най-голямата организация (КНСБ) имаме право да заявим поне нашата тревога.", коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ, като засегна и въпросът за бомбардировките на Русия в Сирия.


Относно участието на Пламен Димитров на тринадесетия конгрес на Европейската конфедерация на профсъюзите в Париж, той коментира, че българската делегация, заедно с другите делегации от Източна Европа са се обявили против квотите за бежанците. „Как точно ще накараме някой в шенгенското пространство, който е разпределен като квота в Словакия, да остане следващите два дена в Словакия, а да не си хване влака и да отиде във Франция или в Германия?" , Димитров коментира, че е задал този въпрос на конференцията, но не е получил отговор.


„Вие, споделяте ли, като президент на най-големия синдикат, възгледа на някои политици, че бежанците ще освежат и ще стабилизират пазара на труда?" , пита Илиана Беновска. „Аз категорично не приемам това", каза Димитров и допълни, че проблемът не е че няма хора за пазара на труда. „Ние говорим, че няма да има хора, на нашия пазар на труда от две години." „Истината е - няма хора за тези пари." , каза той.  Пламен Димитров припомни, че минималната заплата във Франция и Белгия е 1300 евро, която получава всеки, който отиде да работи в тези държави. Той изрази мнение, че българите, за които се казва, че са мързеливи, когато отидат там работят, колкото е необходимо, за да получат съответните пари и социални придобивки.


Енергетика

„Ръководителите на четирите национално представени работодателски организации проведоха  среща с главния прокурор Сотир Цацаров и внесоха три комплекта материали със сигнали за нередности в системата на енергетиката.  Вашата обща мисия, да изясним този проблем, продължава. Вашата позиция?", пита Беновска. „Нашата позиция тук е категорично в подкрепа." , заяви Димитров и допълни, че от внесените сигнали се е разбрало и потвърдила, позицията на синдикатите, че не държавната енергетика е виновна за проблемите с тока.  „Ще активизирате ли отново протеста срещу правителството и целите ли оставка на правителството на Борисов?", пита Беновска.Мисля, че това е ясно, не целим никаква оставка."  , отговори Димитров.

„Реалистично ли е г-н Димитров да се разтрогват договорите „take or pay" с  ТЕЦ „Марица Изток 1" и „Марица Изток 3",  и дали американската страна ще ни позволи?", пита Илиана Беновска.Вижте, в Унгария и в Полша това стана.  Те са по-близки с американците, отколкото ние." , коментира Димитров и допълни, че там е станало по най-бързия начин, тъй като държавите са реагирали по-бързо, докато ние сме чакали „дълго време".Компетентният орган е в ЕК и той бави, за съжаление, повече от година отговора си." , каза Пламен Димитров и заяви, че според него той трябва да вземе такова решение, каквото е взел за Полша и Унгария. На въпрос дали трябва да се разтрогнат договорите с ТЕЦ „Марица Изток 1" и „Марица Изток 3" Димитров отговори, че „те са чисто не пазарни в момента" и или трябва да се променят, или да се разтрогнат.


Борбата със сивата икономика

„Започнахте една кампания срещу сивата икономика, има ли връзка туширането, постепенното обезсилване на сивата икономика във всички сектори,  със стандарта на живот?", пита Беновска.Никой не се е преборил, няма такава държава, дори в една Германия и в Норвегия има 10-12% сива икономика, част от нея ние я създаваме - Източна Европа.", коментира Димитров и допълни, че 30% сива икономика са „изключително много" и България е на едно от първите места по този показател. Пламен Димитров, президент на КНСБ разказа за кампанията, борбата със сивата икономика, която КНСБ са започнали заедно с КРИБ.  „Тя според нас има конкретни, ясни предложения, това което ние предлагаме, примерно, е да се преразгледа  закона за обществени поръчки." , каза Димитров и допълни, че сега, когато този закон е в парламента трябва да се направят необходимите промени. Той също така разказа, че от 1 януари 2016 г. ще започне истинската кампания за борба със сивата икономика, която ще продължи две години на терен. „Ако някой не иска да му се вдигат данъците, трябва да решим проблема със сивата икономика.", категоричен беше Димитров.


Реформаторският блок

Докато вие бяхте на тринайстия конгрес на европейската конфедерация на профсъюзите в Париж, лидерът на ДСБ, Радан Кънев, заяви две страхотни новини, че преди местните избори имало координирана атака срещу кандидатите на РБ от ДПС и ГЕРБ и че те ги удряли в гръб на местните избори и второ, че Реформаторският блок трябва да има свой кандидат за президент, за да  - „ние реформаторите , десните в България, трябва чрез президентските избори да гарантираме промяна на дясното." Дясно ли е управлението на ГЕРБ? Каква е ролята на реформаторите?", пита Беновска. „Отдавна дясното и лявото в Европа и света  не са такива, каквито бяха. Отдавна, всъщност, говорим за прагматични политики." , каза Димитров и допълни, че - „В България ГЕРБ, Борисов е заел толкова широко място в центъра, че е заел едни части от лявото и дясното, които в момента натискат и БСП в левия ъгъл и доколкото го има някакво дясно - в десния ъгъл, това радикализира двете крила."

„Как оценявате ролята на реформаторите в политиката и от синдикална, и от човешка гледна точка? Ефективни ли са техните реформи, не забелязвате ли, че Борисов трябваше да се намери във всяка една?", пита Беновска. „Аз смятам, че реформата, която до момента даде плод, всъщност не е генерирана от реформаторите, генерирана е от бизнеса и от синдикатите, и беше управлявана до някаква степен от министерството на Калфин, говорим за пенсионната реформа.", отговори Димитров и допълни - „Ние показахме заедно с бизнеса, че ние можем да движим реформите, когато искаме да го правим."


Реформите

„Харесвате ли предложението за антикорупционния закон, вие, бихте ли написал анонимен донос срещу някой, който е на висша длъжност, ако знаете, че е корумпиран? Вие, бихте ли се страхувал да си сложите името, ако знаете, че някой по-високите етажи е корумпиран?", пита Беновска. „Доста популистки ми звучи този закон." , коментира Димитров и допълни, че „когато всеки може да приказва за някого, връщаме се май в едни времена от преди 25 години, които сякаш отрекохме." Той същ така каза, че си е слагал името „много пъти" от „площада" и „публично, пред медиите".


Относно конституционната реформа Димитров заяви, че относно съдържанието й „най-малкият общ знаменател се получи", за да се намерят нужните гласове в НС.


„Здравната реформа?", пита Беновска.  „Според мен там ще има фалстарт много пъти, докато не се стигне до някакво съгласие и широко обществено включване.", коментира Димитров. Проблемът според него е „какво ще има в тези два пакета, този основен и допълнителен пакет, какво точно ще покрива, никой не знае в момента",  но когато се разбере „ще има изблици на недоволство в обществото в това число и сред гилдията, и сред пациентите и ние го предупреждавахме г-н Москов от доста време", заяви Пламен Димитров и беше категоричен, че ако това се случи „без никакви скрупули" КНСБ ще води „тези протести".


Йорданка Фандъкова

„Относно това, че утре 5 октомври, в 12.00 часа, ще се състои подписване на ново споразумение за сътрудничество на КНСБ с кмета на София. В случая ще участва досегашният кмет на столицата, Йорданка Фандъкова, Вие, като президент на КНСБ и други. Какъв знак давате на обществото?", пита Беновска. Пламен Димитров обясни, че от началото на септември са започнали срещи във „всички областни градове с кандидати за кметове на водещи партии". На срещите са се обсъждали приоритетите и политиките на местно ниво, както и нуждата да се намери общ език с местната власт.


„Вие, подкрепя ли Йорданка Фандъкова за кмет на София?", пита Беновска. „Да, конкретно за Фандъкова имаме решение, нашият висш орган, специално за нея, за подкрепа и смятам, че обясненията са много ясни - какво е направено в сферата на отношенията с учители, лекари, градски транспорт и много други, които са в синдикалната област.", отговори Димитров.


„Морално ли беше РБ да издигат, моите уважения към проф. Вили Лилков, кандидат срещу Йорданка Фандъкова, като по този начин разцепват т.н. дясно демократично пространство?", пита Беновска.За г-жа Фандъкова гласуват далеч повече от дясното, бъдете убедена. Не знам дали разцепват, те по-скоро искат да се обозначат, че ги има всъщност, в политическата карта, бидейки част от целия процес и виждайки огромната сила на тази кандидатура." , каза Пламен Димитров, президент на КНСБ в интервю с Илиана Беновска за авторското публицистично предаване „Беновска пита" по "Канал 3"и " Радио К 2 "


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?