Новини

Съвместна рубрика  на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА  и  програма „Радио К2“за отразяване на събития, популяризиращи Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) и Европейския социален фонд (ЕСФ)


Съвместна рубрика на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА и програма „Радио К2“за отразяване на събития, популяризиращи Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) и Европейския социален фонд (ЕСФ)

09-08-2015 15:25




Ден на отворените врати в Център за настаняване от семеен тип „Христо Ботев"

Информационна рубрика по проект „Шанс за децата - разкриване на 13 „Центрове за настаняване от семеен тип" за деца и младежи, 2 „Преходни жилища" и 1 „Защитено жилище" в Столична община". Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

 Представяме ви ден на отворените врати в Центъра за настаняване от семеен тип „Христо Ботев", който се проведе на 08.08.2015 година. Разговаряхме с Минка Владимирова, директор на Дирекция „Социални дейности", Анжела Павлова Ангелова-Котрулева, управител на Центъра за настаняване от семеен тип - район Подуяне и Юлиана Божидарова Николова, социален работник в Център  за  настаняване от семеен тип с опит от такива центрове в Италия. Център за настаняване от семеен тип е социална услуга, предназначена за дългосрочно настаняване на деца, които нямат възможност да живеят със своите семейства или в друга форма на семейна грижа. Освен задоволяване на базовите потребности, което е характерно за институциите, в едно в Центъра за настаняване от семеен тип може да се работи във времето персонално с детето, анализирайки неговите възможности и надграждайки постигнатото с него, изграждайки и стимулирайки развитието му.

 

На 08.08.2015г в Център за настаняване от семеен тип „Христо Ботев", ул. Царева ливада № 5  от 10:00ч. до 12:00ч.  се проведе Ден на отворените врати. Центърът отвори врати през месец Април 2015 година като част от изпълнението на проект „Шанс за децата". В момента, в него са настанени 12 деца, на които се предоставя семеен тип грижа. Посетителите  имаха възможност да се запознаят с нова форма  на резидентен тип услуга. 

            Дирекция „Социални дейности" към Столична община реализира проекта. С него се цели прилагане на нов, устойчив комплексен подход за повишаване качеството на живот и насърчаване на социалната интеграция на децата и младежите с и без увреждания, настанени в специализирани институции. Създадоха се нови форми на социални услуги. Те предлагат семеен подход при подкрепата на децата, която предоставя възможност за индивидуална и професионална оценка на нуждите на детето. Грижата  е съобразена с личностните качества и трудности. С изпълнението на дейностите по проекта се насърчават равните възможности. Социалните услуги предоставяни в общността разширяват многообразието и целенасочеността си.


В деня на отворените врати в Център за настаняване от семеен тип „Христо Ботев" Радио К2 попита Минка Владимирова, Директор на Дирекция „Социални дейности":

Какви са трудностите, които срещате  в процеса на изпълнение на проектните дейности до момента? Какви са  местата, от които идват тези деца? Защо децата се нуждаят от този вид грижа?


„Това е един много полезен проект, който ние изпълняваме с най-голямо огромно удоволствие" - отговори Минка Владимирова. Тя заявим, че най-голямото предизвикателство, с което се сблъскват от стартирането на проекта, е набиране на качествен човешки ресурс, хора всеотдайни към професията си и обичащи децата. „Апелираме към гражданите на София да се обърнат към нас, ако в момента са без работа, тук ще намерят своето второ семейство" - отправи призив Минка Владимирова. Децата, които са настанени в Центъра за настаняване от семеен тип „Христо Ботев" идват от домове за деца с умствена изостаналост, домове за медико-социални грижа и домове за деца, лишени от родителска грижа. До края на 2015 година трябва да бъдат закрити домовете за деца с увреждания и  приоритетно те ще бъдат настанени в Центрове за настаняване от семеен тип.  Минка Владимирова сподели още, че децата първоначално не са знаели как изглеждат плодовете и зеленчуците, защото са били свикнали да ги получават в готов за консумация вид. Моделът на грижата за децата в Центъра за настаняване от семеен тип „Христо Ботев" е да живеят в среда максимално близка до семейната. Там децата живеят в обществото, живеят на по-малки групи и за тях се грижи повече персонал, има индивидуален подход към всяко едно дете, посещават училища, детски градини. Амбицията на Столична община е да предоставя висококачествена грижа. „Да полагаш грижа за деца със специални потребности изисква по-различна нагласа и много подкрепа" - каза Минка Владимирова. Кметът на София Йорданка Фандъкова е издала заповед, с която Столична община сформира мониторингов комитет от неправителствени организации, които да бъдат част от този процес, но и да дават външен поглед върху това какво се прави, как се прави, как може да се подобри целия процес.

 „Шанс за децата" е насочен към деца и младежи с и без увреждания от институции,  деца  с увреждания в общността и техните семейства. Преди извеждането на децата от институциите и настаняването им в новите услугите от резидентен тип се осъществиха дейности за адаптация и подготовка за  преместване. От екипа се извърши наблюдение, опознаване и анализ на потребностите и особеностите на децата и младежите. Между персонала и децата се създаде и осъществи трайна връзка.

            Изпълнението на проектните дейности включва и повишаване на професионалните компетенции на персонала. Бяха организирани посещения в социалните услуги, предоставяни от Столична община, беседи и срещи с екипи на действащи услуги, срещи с потребители. На ръководителите на новооткритите услуги беше организирано посещение на  услуги от резидентен тип в гр. Кюстендил и в гр. Ловеч.  По време на работното посещение ръководителите се запознаха с добрите практики в предоставяне на резидентни услуги.

            Проектът се реализира от Столична община по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

 

Радио К2 попита Анжела Павлова Ангелова-Котрулева, управител на Центъра за настаняване от семеен тип - район Подуяне:

Бихте ли обяснили, каква е разликата в  грижата, която се полага за децата, тук, в Центъра за настаняване от семеен тип и институционалната такава? Наблюдавате ли промяна в развитието на децата, откакто Вие полагате грижа  за тях, тук , в Центъра за настаняване от семеен тип „Христо Ботев"?


Грижата в центровете за настаняване от семеен тип е в максимална степен близка до семейната, общуване в малка група, близък контакт, наблюдаване на потребности, прецизирана грижа, насочена пряко към конкретното дете, отговори Анжела Ангелова. „Институциите много често са изнесени и капсулирани и всичко, което е нужно на децата е съсредоточено там, докато ние непрекъснато общуваме с нашите съседи, заедно с другите деца сме в поликлиниката, парка, магазина. Това дава възможност на децата да имат истинско, пълноценно и топло общуване. Откакто децата са тук те станаха много по-отворени, много често се вглеждат в това, което се случва около нас, махат и се усмихват на всички хора, които минават, все по-често заявяват себе си, своите желания и конкретни нужди и ни дават много любов" - обобщи управителят на Центъра за настаняване от семеен тип - район Подуяне.

Към момента на територията на Столична община по проекта "Шанс за децата" са разкрити следните социални услуги:

  • През месец април започна да функционира Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждане "Христо Ботев", район "Подуяне", с настанени в него 12 деца.
  • През месец май отвориха врати три Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждане - "Екзарх Йосиф" и "Патриарх Евтимий" в район "Овча купел" и "Алеко Константинов" в район "Надежда". До момента в ЦНСТ "Екзарх Йосиф" са настанени 9 деца с увреждания, в ЦНСТ "Патриарх Евтимий" - 11 деца и младежи, а в ЦНСТ "Алеко Константинов" - 12 деца.
  • През месец юли е разкрит Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждане "Любен Каравелов" в район "Връбница", с 12 настанени деца.


Радио К2 попита Юлиана Божидарова Николова , социален работник в Център  за  настаняване от семеен тип с опит от такива центрове в Италия:

Вие имате опит с подобна работа в чужбина - Италия. За нас ще бъде интересно да споделите вашите наблюдения върху  грижата за хора с увреждания в Италия и тези в България? Какво Ви мотивира да работите? Какво Ви носи работата с деца?

В Италия имат голяма традиция, от средата на 80-те години имат законова база, там нещата са много добре уредени в държавния и частния сектор, сподели Юлиана Николова. „В България се борим, за да направим грижата за децата и за хората с увреждания еднаква, както е в цяла Европа. Можем да вземем най-доброто от всички държави и на база на това да направим най-доброто за нас" - каза Юлиана Николова. Според нея, това е много благодарна работа, която я е срещнала с невероятни колеги. Когато се е завърнала в България, тя не е вярвала, че ще има късмет да намери подобна работа. Работата с деца носи огромно удовлетворение, много е трудно, но такава благодарност, която получаваш от работата с деца не се получава на друго място, сподели Юлиана Николова.

През месец август предстои разкриване на Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждане в кв. "Бенковски" и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждане в район "Надежда-І". В деня на отворените врати децата от Центъра за настаняване от семеен тип „Христо Ботев" ни изпратиха с песни и танци.


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?