Новини

Данаил Кирилов: Длъжници сме на магистратите, трябва да им дадем възможност сами да укрепят системата си Петър Славов: Конституционните промени са първата крачка съдът да бъде справедлив и да работи без политически натиск проф. Емилия Друмева: Трябва да с


Данаил Кирилов: Длъжници сме на магистратите, трябва да им дадем възможност сами да укрепят системата си Петър Славов: Конституционните промени са първата крачка съдът да бъде справедлив и да работи без политически натиск проф. Емилия Друмева: Трябва да с

27-07-2015 22:38

Данаил Кирилов: Длъжници сме на магистратите, трябва да им дадем

възможност сами да укрепят системата си

 

Петър Славов: Конституционните промени са първата крачка съдът да бъде справедлив и да работи без политически натиск

 

проф. Емилия Друмева: Трябва да се засили ангажираността на магистратите вътре в тяхната среда

 

 

Данаил Кирилов, председател на Комисията по правни въпроси в 43 НС, ГЕРБ,  проф. Емилия Друмева, професор по конституционно право и Петър Славов, член на Комисията по правни въпроси в 43 НС, РБ, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване на Канал 3 „Беновска пита", заявиха позиции по конституционните промени и реформата на съдебната система:

Данаил Кирилов

    „Какво печели и какво губи ГЕРБ от събирането на 180 подписа в подкрепа на промените в Конституцията?", попита водещата Илиана Беновска, Данаил Кирилов отговори, че консенсусът е резултат на сложни преговори. Решаваща е била ролята на премиера Борисов, защото в един момент преговорите са тръгнали към провал. Участието на премиера обаче е направило възможно постигането на съгласие. Според председателя на правната комисия голяма част и от партньорите, и от противниците са имали изменчиво поведение, промяна на позициите, но в преговори това е допустимо.

    „Разделянето на ВСС не е ли периферен въпрос, решава ли се по този начин въпросът за липсата на равенство пред закона за всички и за олигархическото влияние в съдебната система?", попита Илиана Беновска, Данаил Кирилов отговори, че с промените се търси независимост и неповлияване на съдебната система. Той продължи, че в това търсене вероятно се лансират допускания, че вече има такова влияние, което трябва да се изолира. Едната гаранция, че това ще стане, е да не се прекали с политическото влияние, тоест с политическата квота. Голямата гаранция, която трябва да се даде, е по отношение на съдиите - те да имат мнозинство в собствената си колегии. Така се предполага че кадровият орган на ВСС ще бъде максимално независим.

    Данаил Кирилов заяви, че от ГЕРБ се стараят да говорят по-малко и да работят повече, поели са цялата отговорност за идентификацията на резултата от този проект. „Ние сме длъжници на магистратите, магистратите трябва да укрепят системата си, аз вярвам във вътрешния субективен фактор, да, има „гнили ябълки", но повечето са колеги, които работят, тези хора трябва да ги подкрепим и да им дадем възможност да вярват в кариерното си развитие.", категоричен беше председателят на Комисията по правни въпроси.

    Помолен да коментира предстоящото питане до Конституционни съд допустимо ли е разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии и приемливо ли е в камарата на прокурорите мнозинството от членовете да са избрани от Народното събрание, Данаил Кирилов заяви, че ще се създаде организация в Народното събрание за формулирането на въпроса, важното е Конституционният съд да биде питан и да се произнесе, защото има голямо доверие в него.

     „С какво тези промени ще убедят, че се върви към повече върховенство на закона?", попита в края на разговора Илиана Беновска, Данаил Кирилов отговори, че голямата полза от всичко е привличане на гражданското общество в процеса, дебатът, който тече повече от половин година, е извел голяма част от проблемите на преден план и гражданското общество се е включило в дебата за тяхното решаване.

Петър Славов

     „Как ще коментирате това, че Радан Кънев се обръща към правосъдния министър Христо Иванов с „копеле", попита водещата Илиана Беновска, Петър Славов отговори, че не го интересува как си говорят хората в неформален разговор. Той продължи, че що се отнася до конституционните промени тепърва предстои тежката битка и е рано да се говори за голям успех. Голямата победа е, че 180 депутати са се подписали под най-важното предложение - разделяне на ВСС. Човек, подписал се под това нещо, след това ще му бъде много трудно да се изметне. „Използвате лексика - битка, война победа, с кого е битката?", попита Илиана Беновска, депутатът от Реформаторския блок отговори, че битката ще бъде с тъмните сили, които не искат съдебна реформа. Това са тези, които блокират провеждането на реформата. Победа би било съдебната реформа да се реализира, а това ще е добре за всички граждани.

    „Кога ще има правосъдие и за малките хора?", попита водещата Илиана Беновска, Петър Славов отговори, че всичко зависи от това дали съдията мери според закона и вътрешното си убеждение. Той продължи, че обществото не приема това, че има неслучайни съдии, които решават неслучайни дела. Трябва те да не бъдат издигани на ключови места в системата, а по-скоро да им се потърси отговорност.

    „Кои са имената на хората, които стоят под предложенията на Реформаторския блок, кой е екипът в Министерството на правосъдието?", попита водещата Илиана Беновска, Петър Славов отговори, че е най-добре самият Христо Иванов да отговори на този въпрос, той може само да каже, че са били привлечени различни експерти, най-важното обаче е крайният продукт. Относно предстоящото питане до Конституционни съд допустимо ли е разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии и приемливо ли е в камарата на прокурорите мнозинството от членовете да са избрани от Народното събрание, Петър Славов отговори, че няма никакъв драматизъм в сезирането на КС.

         „С какво тези промени ще убедят, че се върви към повече върховенство на закона?", попита в края на разговора Илиана Беновска, Петър Славов отговори, че с тези промени се прави първа крачка съдът да бъде справедлив и да работи без политически натиск.

проф. Емилия Друмева

    Проф. Емилия Друмева обясни, че в център на реформата е ВСС, който е орган за управление на съдебната власт. Той е призван да прави вътрешна самоселекция. ВСС се формира от 3 източника - съдебната власт, Народното събрание, 3-ма членове по право - председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор. Предлага се да се формират две колегии. Съдебната колегия ще включва 6 съдии и 5 външни членове избрани от парламента. Прокурорската ще включва 5 магистрати и 6 външни членове. Към тях се прибавят и тримата по право. Съдийската колегия ще включва 13 члена, а прокурорската 12. Така предлаганата схема постановява, че ВСС ще работи в 3 формата - пленарен състав и двете колегии.

   Относно предстоящото питане до Конституционни съд допустимо ли е разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии и приемливо ли е в камарата на прокурорите мнозинството от членовете да са избрани от Народното събрание, проф. Друмева отговори, че досега Конституцията е била изменена 4 пъти, имало е още инициирани поправки, които не са осъществени, подходът е бил различен при всички промени. Всички тези различни подходи се вписват в общата рамка и са приемливи. Тя продължи, че няма да влиза в обувките на КС, но той трябва да бъде сезиран и след като бъде сезиран трябва да се произнесе по допустимост на искането. Проф. Друмева подчерта, че въпросът, който обществото трябва да си зададе, е при разделянето на ВСС и промяната на квотите това ли е единственият възможен баланс, който се вписва в общия модел на Конституцията.

     „С какво тези промени ще убедят, че се върви към повече върховенство на закона?", попита в края на разговора Илиана Беновска, проф. Друмева заяви, че трябва да се засили ангажираността на магистратите вътре в тяхната среда. 


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?