Новини

Даниел Митов: За една година всички разбраха кои сме ние, къде отиваме, къде стоим и за какво се борим


Даниел Митов: За една година всички разбраха кои сме ние, къде отиваме, къде стоим и за какво се борим

26-07-2015 23:10

В разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване на Канал 3 „Беновска пита", Даниел Митов, външен министър говори по следните теми:


Българският национален суверинитет, достойнство и ценности в координатната система НАТО, ЕС - анти-Русия

„Национална ценност е ориентацията към българския национален интерес. Не ме интереесува пазенето на нечии чужд интерес. Когато говорим за ориентация, геополитическа, най-важното в случая е българският национален интерес. Аз нямам нищо против други държави да защитават своя национален интерес, но трябва да се отнасят с нас като с равни. Това е най-важното." , заяви Даниел Митов. Той допълни, че САЩ и ЕС се отнасят с България като с равни,  „защото ние седим на една и съща маса, и сме държави с абсолютно една и съща тежест, когато става въпрос за гласуване и приемане на решения."

„Отнесоха ли се с „Южен поток" и „Набуко" с нас, като с равни, европейците?", пита водещата Илиана Беновска. „Южен поток" е проект, който все още не е спрян. Второ, „Южен поток" трябва да се случи, ако се случи, по правилата, по които работят всички останали европейски държави т.е. има равенство в случая, не може за едни едно, а за други - друго."  Той допълни, че премиерът Борисов е вербализирал  ясно, че ако „Южен поток"  бъде спрян, то тогава „трябва да си зададем въпросите  и за съответните други енергийни проекти около нас и те трябва да бъдат третирани по абсолютно същия начин, по който бе третиран и „Южен поток". „Когато говорим за българския национален интерес, той е формулиран отдавна, вече няколко правителства го формулират и го защитават. Той е България да се превърна в нормална, демократична държава, част от ЕС.", заяви още Митов.

Българската дипломация ефективна ли е?

Външният министър, Даниел Митов заяви, че в българската дипломатическа служба съществуват много проблеми, но наблегна, че в динамичната геополитическа среда - кризата в Украйна, Ислямска държава, газовите коридори и Гърция - „България не само запази стабилността си, а до голяма степен повиши легитимността си пред всички партньори."

„Дойде в България ген. секретар на НАТО, държавния секретар на САЩ, дойде немският външен министър, дойде британски външен министър - такъв не беше идвал от 17 години насам, дойде австрийският външен министър, хърватският, испанският. Въпросът е, че изведнъж, за една година, България придоби ясно лице и всички наши партньори разбраха кои сме ние, къде отиваме, къде стоим и за какво се борим, защото ние нямахме ясно лице.", коментира Митов.

Гърция

На въпрос от водещата дали министър-председателят Бойко Борисов е постъпил правилно да подкрепи оздравителния план за Гърция, министър Митов отговори, че премиерът Борисов е постъпил по правилния начин. „Гърция ни  е дала много, и ние е подкрепяла много през годините, за да станем член на НАТО и ЕС. Ние не искаме да видим Гърция социално-дестабилизирана, с огромни проблеми, които се очертават, ако не беше постигнато споразумение, ако нямаше спасителен план.", заяви Даниел Митов, като допълни, че въпросът е да се реформира гръцката политика по такъв начин, че да престанат да се трупат още дългове.

НАТО-техниката в България

„Разговарял съм с военния министър. Ние при всички положения не успяхме да синхронизираме добре посланията си.", заяви Митов на въпрос правилно ли се задълбочава интеграцията на България в структурите на НАТО и ЕС, с идването на танкове и въоръжения, за които военният министър не знае. „Докога ще се получават противоречия?" , пита водещата.  „Няма противоречия, всичко което е казано е консистентно, няма драми и няма противоречия.", заяви Митов и допълни, че всички учения  са оповестени на сайта на външно министерство и на министерството на отбраната. Относно учението на НАТО в България, покрай което се е получила „истерия", според министър Митов, той заяви, че има и своето друго измерение: „В България някои партии и политици, АТАКА, се опитват, да не говорим че БСП започват да приличат много стабилно на АТАКА. Те започват да говорят с един и същ език и послания, все още не се държат по един и същ начин, но имам подозрения, че и това може да започне. БСП отиде директно в някакъв такъв носталгичен, комунистически модул на поведение, който е абсурден. БСП се върна 28 години назад."

Местните избори

На въпрос от водещата дали външно министерство има готовност да разкрие достатъчен брой секции и да гарантира законността на местни избори. Министър Митов отговори, че „имаме готовността да изпълним всякакви решения, които разбира се засягат изборния процес в чужбина, естествено ще се опитаме да го направим по-ефективен."

Резултатът от работата на Даниел Митов, като министър на външните работи

Възстановена външнополитическа легитимност, и България е във фокуса и в центъра на външнополитическите събития и разговори", заяви Митов.  Той допълни, че посещението на Федерика Могерини, първият върховен представител по външна политика на ЕС посетил България, е ясен знак, че „на България се обръща внимание, че ние имаме думата, когато говорим за миграция, когато говорим за енергетика, когато говорим за решаване на кризи, имаме думата и сме силни."  Митов коментира ощя, че консулските услуги трябва да се подобрят и че ще бъде пазена външнополитическата ориентация на България към Европа и НАТО. Това каза Даниел Митов, външен министър в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване на Канал 3 „Беновска пита".


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?