Новини

Томислав Дончев:Радан Кънев може да настоява и пита ,но трябва да спазва правилата на коалицията


Томислав Дончев:Радан Кънев може да настоява и пита ,но трябва да спазва правилата на коалицията

06-06-2015 16:49

Томислав Дончев, заместник министър-председател по европейските фондове и икономическата политика,  член на ИК на ПП ГЕРБ, в разговор с Илиана Беновска, в предаването „На 6-ия ден", в ефира на Радио К2 коментира актуалните политически теми:

 

„Намираме се в следната ситуация: 7 месеца след конституирането на 43 НС и кабинет „Борисов 2". Голямата тема с реформите - пенсионна реформа, здравна реформа, съдебна реформа, конституционна, която съпътства съдебната реформа. От друга страна, пример ни беше посочен с Румъния, даже сами си го самопосочихме за борбата с корупцията, но това някак звучи доста унизително за България, защото нека с риск да изглежда, че аз съм големият възхваляващ, но ... да поучаваш един министър-председател, два пъти в най-новата история на целия бивш соц-лагер, друг аналог, единствен,  е само Виктор Орбан в Унгария, как да се бори с корупцията е меко казано малко смело. Да поучаваш един човек, който 13 пъти е печелил избори, също е прекомерно. Как смятате, че ние ще се справим в тази координатна система, първо с корупцията?", попита Беновска.

Томислав Дончев се съгласи, че са необходими реформи в много сфери. Реформата не е някакво извънредно събитие, с полу-регулационен характер, реформата е част от живота. Всяка система трябва периодично да се реформира, поради две причини. Обществените очаквания са толкова динамични, че една система само след две или три години има нужда от адаптиране и реформиране, така че да отговаря на нуждите. Реформата не е революция, а процес от живота. Всяка система в публичния сектор има перманентната склонност да затлъстява, да трупа излишни мазнини, което й пречи да функционира, както трябва. Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика счита, че не бива да се отваря едно състезание по реформиране и липса на критерии кой е добър политик или добър управленец, и колко често споменава думата реформи, и с каква доза радикализъм.

„Къде се отваря това състезание, вътре в коалицията ли?", попита Беновска.

„Аз не съм сигурен, че първоизточника на това състезание е обезателно политически. По-скоро това, което ме притеснява е въпрос на обществена перцепция. Ако не викам достатъчно често какъв голям реформатор си, има опасност да бъдеш обвинен в ретроградност", заяви Дончев. Вицепремиерът посочи, че той самият също прави реформи, като даде пример с новия текст на Закона за еврофондовете, който реформира из основи системата, но не се опитва всяка седмица да проглушава ушите на всички какъв голям реформатор е.


„Като психолог ще ме разберете, има една шегичка, теория на възпитанието - ако помните „наричай ме добър и ще стана добър", нали, „наричай ме лош и ще стана лош"? Ако често Ви наричаме добри реформатори, може би ще станете добри реформатори?", пошегува се Беновска.

Томислав Дончев заяви, че приема закачката. Според него, най-критичната и най-често обсъжданата реформа е в съдебната система, свързана пряко с всички опити за борба с корупцията. „Аз ще се въздържа от детайлен коментар, въпреки че приемаме, че познавам добре ситуацията в Румъния, следил съм я в годините, най-малко по повод всички аналогии, които съм правил в системата по управление на европейските фондове", коментира още той.

„Лов на вещици" ли е започнатото дирене около министър-председателя Виктор Понта и поисканата негова оставка от страна на румънския президент?", попита Беновска.

„Няма да Ви снабдя с коментар по една-единствена причина, не поради изисквания за политическа коректност, а поради недетайлното познаване на ситуацията, без да познавам всички факти и нюанси, не е коректно да правя коментар", отговори Дончев. Той счита, че Румъния прави нещо, и то се приема от някои еднозначно, като обект на възхищение, от други се приема противоречиво.

„Най-важното е България да намери свой български модел за изчистване и н съдебната, и на политическата система, ако искате и на обществото от всички корупционни наслоения. Прякото копиране на който и да е модел - немски, холандски, румънски, няма да свърши работа по една проста причина, това е немски, холандски или румънски модел, който работи добре или зле в съответната държава и по никакъв начин адекватно не ми работил в България. Това съм го наблюдавал пряко, включително в системата на еврофондовете", категоричен е Томислав Дончев.

„Ще Ви подкрепя. В по-предишния мандат на ЕК вицепрезидент беше Жак Баро и комисар по правосъдието и вътрешните работи, бидейки тук в България по конкретен повод, свързан с Радио К2, той каза публично пред най-големите в съдебната система, че е въпрос на народопсихология  интеграцията на европейските правила и това не бива да става механично", съгласи се водещата.

Всеки опит за кампанийна, държавна борба с корупцията, е обречен на неуспех ако той по някакъв начин не успее да предизвика, катализира, да провокира обществените настроения и промяна на мисленето в тази посока, заяви вицепремиерът Дончев.


Какъв е българският модел за борбата с корупцията?

„Ние приемаме, че корупцията еднозначно се поражда само от институциите, политиците, чиновниците или магистратите и забравяме другата страна на процеса. Не може някой да е яростен привърженик на борбата с корупцията, дори да бъде гласовит, а в същото време да е готов да даде 20 лева на някой катаджия. Едното е несъвместимо с другото и едното е пряко свързано с другото. И едното е корупция, и другото е корупция. Само институционалните мерки, без спечелването на обществото, като основен фактор за подкрепа, са обречени на неуспех. Задачата на политиците е сравнима с тази, която има учителските в детската градина или в началния курс", отговори Томислав Дончев.


„Имате ли Вие капацитет в тази коалиция да сложите началото на борбата с корупцията, при положение, че има доста видими вътрешни състезания между реформаторите и ГЕРБ, например, и то казано конкретно в лицето на Радан Кънев, който се опитва да равнява по ръст и по влияние и още кой знае какви си въобразява с Бойко Борисов?", попита Беновска.

Защо считаме, че вътрешните състезания са обезателно лоши?, контрира Дончев.

Освен нормалната конкуренция, която има между управляващи и опозиция, тук имаме една много по-сложна координатна система. Тук самата управляваща конфигурация има известна доза вътрешна конкуренция и аз не считам, че това е обезателно лошо, заяви участникът в правителството.


„Може ли „малкото зайче" да се състезава с „големия лъв"?", попита Беновска.

В политиката кой колко е голям оценка даваме не аз и Вие, а Негово Величество Избирателя, посочи Томислав Дончев.

Избирателят е дал оценка на Борисов 13 пъти плюс, отвърна Беновска.

„Ако въпросът е дали г-н Кънев на база на електоралната подкрепа, която е събрал, има основания да настоява, да пита и да иска, аз считам, че има подобни основания. Наред с това, като участник в един коалиционен формат, той има задължението да се придържа към една линия на реализъм и да избягва да преминава линията на деструктивността", посочи Томислав Дончев.

 

„Ще попречат ли тези вътрешни състезания, които са на ръба на допустимото съпоставяне на силите и спазване или не на субординацията на коалицията на реформата по отношение на корупцията и съдебната система?", попита Беновска.

Томислав Дончев отговори с примера, че когато една медия се състезава с всички останали медии за присъствие в ефира, има професионална конкуренция кой е най-добър редактор, това в повечето случаи се отразява положително на качеството на медията. Това, което ще се отрази отрицателно е когато в екипа има голям скандал и когато водещият е смъртно скаран с тонрежисьора, от това може да се появи сериозен проблем.


„Реформите не са патент само на реформаторите, най-малкото пък патриотизма е патент само и единствено на патриотите, аз също имам право да бъде и реформатор и патриот", подчерта Томислав Дончев. Няма как, каквато и да било реформа, започвайки през пенсионната система, минавайки през здравната и стигайки до обсъжданата тема в съдебната система, да се случи, да има плод без подкрепата на най-голямата политическа сила. Вицепремиерът по европейски фондове и икономическа политика заяви, че не иска да влиза в режим да спори за авторството на тази или онази реформа. Той постави въпросът какви са механизмите за разпределение и търсене на отговорността в този политически формат, който осигурява парламентарна подкрепа за управлението на страната.


„Допустимо ли е ултимативно да се поставят условия в една коалиция?", попита Беновска.

Томислав Дончев отговори, че поведението на Патриотичния фронт е в някаква степен е разбираемо. Всички те трябва да се пазят от опасността да бъдат затиснати и оставени в сянка от по-голямата политическа сила. Този по-рязък тон или вдигането на октавите на политическото говорене до голяма степен е разбираем. Надявам се това да не предизвика изнервяне от наша страна, посочи Дончев. Всяка политическа сила, по-малко или по-голяма, се бори, за да преследва целите и принципите си, заради които е избрана. Понякога по-острият тон е един от политическите механизми да се търси повече подкрепа. Един от проблемите в българския политически живот е късата памет как беше конструирано това управление, след трудни и мъчителни преговори, припомни още вицепремиерът от ГЕРБ.


Ще се промени ли конфигурацията на коалицията след местните избори?

„Ще просъществува ли тази коалиция, според Вас, след предсрочните ... извинявам се, редовните местни избори, когато засега е безпощадно ясно, че ГЕРБ ще спечели вероятно големите градове или стратегически важните региони? И реформаторите, с най-големите претенции, ще бъдат, като подгряваща група, ако мога така да се изразя?", попита Беновска.

„Защо считате, че след местните избори и по силата на какви обстоятелства ще се появи по-добър политически формат?", реагира с въпрос Дончев. Той заяви, че по-съществен въпрос е по какъв начин ще се промени конфигурацията на силите вътре в самата управляваща коалиция, самочувствието и правото на един да изисква от друг.


„Каква е Вашата прогноза, къде няма да спечелите, според Вас, във важен регион за България, в местните избори?", попита Беновска.

Ако в големите градове, на база натрупан опит, сме успели да докажем истинска добра политика и с подготвеност на кадрите, които има там, как може да се управлява на местно ниво, постигайки добри резултати, голямото предизвикателство пред нас е да покажем същото и в по-малките населени места и в смесените региони, отговори Дончев.


Циганизацията

Всеки политически и социално грамотен човек знае, че интеграцията няма алтернатива, въпреки ниската подкрепа за интеграционните мерки от българското общество, коментира вицепремиерът Томислав Дончев. Интеграцията не означава само права, допълнителен ресурс, усилия и плащания. Интеграцията означава и равни задължения с всички останали български граждани. Всички институции заедно трябва да бъдат на терен и да работят за интеграцията на ромите, създаване на смесени от екипи от представители на всички служби, които имат отношение по въпроса - образование, здравеопазване, семейно планиране, облагородяване или закриване и унищожаване на гетата.


България бележи напредък в усвояването на еврофондовете

Вицепремиерът Дончев заяви, че България се справя не лошо в усвояването на средства от ЕС. България не се е превърнала в шампион по отношение на усвояването на средства от европейските фондове и това би било трудно след драмите от 2009 г. , случаят „Батко и братко", САПАРД, спирането на ОП „Околна среда" и ОП „Регионално развитие" през 2014 г.

Въпросът е доколко с европейските пари, България ще успее да модернизира инфраструктурата, публичната администрация, социалната система, счита ресорният вицепремиер. Европейските пари са особен лакмус и индикатор, не само за способността да администрациите да работят според европейските критерии, а и за способността на политиците да проявяват разум, мъдрост, умение, експертиза и да се справят с тази дисциплина.

Кристалина Георгиева даде препоръки на България - българските власти да не усложняват правилата на ЕС в усвояването на средствата, да не се допускат нарушения. „Каква е Вашата рецепта, Вие сте втори мандат в тази област?", попита Беновска.

Томислав Дончев се съгласи със зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева по отношение на сложността на процедурите. Там, където има сложни правила, поддаващи се на противоречиво тълкуване, там, като в топла и влажна среда има опасност да поникне корупция. Усложняването на правилата не е само българска заслуга или заслуга на държавата-членка, голяма част от сложността на правилата идва от самото европейско законодателство. Ангажимент и задължение на всяка държава-членка е да не усложнява тези правила допълнително заяви Томислав Дончев, заместник министър-председател по европейските фондове и икономическата политика,  член на ИК на ПП ГЕРБ, в разговор с Илиана Беновска, в предаването „На 6-ия ден", в ефира на Радио К2.

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?