Новини

Владислав Горанов: Нито Бойко Борисов, като министър-председател, нито аз имаме личен интерес от това един закон да бъде приет


Владислав Горанов: Нито Бойко Борисов, като министър-председател, нито аз имаме личен интерес от това един закон да бъде приет

28-02-2015 18:17

Владислав Горанов, министър на финансите, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване „На 6-тия ден" в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Подкрепата в Народното събрание на ратификацията на договора за посредничество между правителството и четирите банки. Искането на оставката му от АБВ.

     „Оставката може да ми я поиска този, който ме е назначил, това е министър-председателят", заяви Владислав Горанов. Относно искането на АБВ на неговата оставка той обясни, че не вижда в какво е формулиран техният упрек, но ако е свързан с ратификацията на договора за посредничество между правителството и четирите банки, този договор дава стабилност на управлението. „Не прелъстихте ли бързо и сладко народните представители от АБВ, за да променят те в рамките на няколко минути позицията на своя лидер да не се подкрепя ратификацията", попита водещата Илиана Беновска, на което финансовият министър отговори, че не е прелъстявал никой, просто е разказал истината. „Съвсем добронамерено и зад кадър, всички са нормални хора в парламента, обясних мотивите си. Разговорът не беше много по-различен между това, което говорих от парламентарната трибуна и това, което разказвах месеци наред на нашите колеги", обясни Владислав Горанов. Той подчерта, че здравият разум е надделял и решението е било правилно. При гласуването БСП са останали в изолация заедно с другите крайни популисти от Атака. „Това, че Мая Манолова се снима на плакатите на Атака е по-голямата щета политическа, отколкото това, че АБВ по един или друг начин не са успели да изкоординират окончателната си позиция", подчерта той. На забележката на Илиана Беновска, че е свършил и много политическа работа, като е разкрил близостта между БСП и Атака, както и някои задкулисия в отношенията в АБВ, финансовият министър отговори, че това не му е била целта и не е подозирал, че ще се случат такива турбуленции в отделните партии. „Бойко Борисов наистина ли е удовлетворен от това, че Вие успяхте в трудна, взривоопасна обстановка да убедите необходимата част от народното представителство да ратифицира договора за дилърство?", попита водещата Илиана Беновска, на което Владислав Горанов отговори, че премиерът би трябвало да е доволен, че законодателните инициативи на правителството срещат такава широка подкрепа. Той добави: „Аз не съм изкушен да се радвам, че толкова много хора са го подкрепили, по-радостното е, че здравият разум надделя в Народното събрание, тъй като бяхме на път по начина, по който беше структуриран дебатът, по това, че се използваше за политически цели по един нелицеприятен начин, видяхте, че много време се дебатираше, тоест тезата, че „нямахме време да се информираме", е силно неприемлива, защото близо 20 дни се водеше този дебат. Казах дори повече, отколкото трябваше да казвам, защото не е ролята на финансовия министър да говори по 48 минути от трибуната на Народното събрание. Имах готовност с часове да говоря от трибуната, за да моля всички да проявят здрав разум, защото нито Бойко Борисов, като министър-председател, нито аз имаме личен интерес от това един закон да бъде приет или не".


Комисионите, които ще получат банките и други юридическите или физическите лица, които посредничат.

    Владислав Горанов заяви, че ако народните представители изискат тази информация, тя ще бъде показана, но по принцип не е прието в международните среди тя да се представя пред широка публика, защото уврежда пазара. Той продължи, че Република България няма никакво обвързване с този международен договор, който се ратифицира, тоест тя не е задължена да плаща никаква такса, ако не направи емисия. Договорът е свързан с обема на емисията. На въпроса дали това е някакъв фючърсен договор, финансовият министър отговори, че няма нищо фючърсно, фючърсните сделки имат друг характер. В случая става дума за многогодишен договор за посреднически услуги. „Приемете, че таксите и комисионите са пропорционални на обема, всяко число, умножено по нула е нула. Но те са пропорционални на обема и са плоски, ако така мога да се изразя, тоест не ескалират с увеличение на обема, те запазват обема си и при нула емисия с услугите на тези банки, и при пълния обем", обясни Владислав Горанов. На въпроса какъв е размерът на комисионата при пълния обем на емисията, финансовият министър отговори: „17 пъти по-малък от тази при Милен Велчев". Владислав Горанов добави, че няма български посредници.


Какви погашения предстоят за следващите 3 години и ще е достатъчна ли сумата за тяхното покриване?

   Владислав Горанов обясни, че от 1-ви януари 2015 до 31-ви декември 2017 на страницата на Министерството на финансите е посочено, че предстоят падежи от 11,7 милиарда лева или около 6 милиарда евро. Той уточни, че някои негови колеги от отделните партии искат да се прави това изчисление от 1-ви февруари, защото на 17-ти януари падежира т. нар. емисия на Милен Велчев. „Тоест предстои тези 6 милиарда евро на части да бъдат емитирани?", попита Илиана Беновска, на което финансовият министър отговори, че управляващите са създали инструмент за фактическото деяние, с този инструмент предвидимо и без да се влиза в политически интриги да се управлява дългът в следващите 3 години. „Всъщност ако има основание опозицията толкова истерично да размахва тази тема, то е затова, че тя ще им се появи за първи и последен път през този период", категоричен беше Владислав Горанов. Той добави, че в противен случай е трябвало всяка година да се сключва такъв посреднически договор и всъщност сегашното действие не е поемане на дълг, то е наемане на консултанти. Финансовият министър обясни, че лимитът за дълга се определя ежегодно в съответствие с Конституцията чрез Закона за държавния бюджет на Република България. За 2015 той е 7 милиарда. На въпроса кога е най-близката дата, на която предстои да бъде внесен за одобрение в Народното събрание първият транш по този дилърски договор, Владислав Горанов отговори, че не е нужно всеки транш да бъде одобряван от Народното събрание. „Народното събрание година по година ще определя лимита, който аз, в рамките на този договор, от името на Република България мога да ползвам тези услуги и да правя тези емисии", обясни той.


Позицията на синдикатите и работодателите за ратификацията.

     Владислав Горанов заяви, че досега само КРИБ са заявили своята ясна позиция за подкрепа, това вероятно е така, защото КРИБ имат капацитет да разберат за какво става въпрос. Той продължи, че е далеч от това да заподозира другите работодателски организации в политическо ангажиране. Синдикатите, според него, също имат капацитет, като организации.


Проблемът с междуфирмената задлъжнялост.

     Владислав Горанов заяви, че междуфирмената задлъжнялост е в  милиарди и това отдавна не е новина. На въпроса докога това ще бъде така и предвижда ли въвеждането на някаква наказателна отговорност, той отговори, че хората трябва да се научат да си плащат сметките. Има достатъчно писани норми и ако се ускори посредничеството на българския съд при въдворяването на справедливост между икономическите субекти и въобще в търговския и гражданския оборот, то нещата ще потръгнат по-добре. Владислав Горанов заяви, че работи много добре с НАП и Агенция „Митници", ръководителите и на двете администрации са професионалисти, доволен е и от резултатите, които постига съвместно с колегите си от МВР, ДАНС. Финансовият министър заяви, че постъпленията в бюджета, съпоставени със същия период на миналата година, са в стотици милиони повече. Относно идеята да се обединят НАП и  Агенция „Митници" той заяви, че тя не е отпаднала, засега обаче те ще продължават да функционират разделени, докато не приключи анализът.


Случващото се в НСТС, предстои ли прелегитимация на работодатели и синдикати, ще бъде ли приет нов член?

   Владислав Горанов заяви, че не следи много отблизо тази тема, но неговият принципен коментар е, че всеки, който иска да формира обществено мнение, да заявява позиция и тази позиция да се натрапва на обществото, трябва да бъде достатъчно прозрачен и честен кой всъщност е, кого представлява и кой стои зад него. Всичко това в политиката е добре регламентирано. Не е обаче добре подредена темата с представителността на хората, които искат да участват в публичния дебат и да формират обществено мнение. „Когато някой иска да седи на една маса с правителството трябва да знаем кой е, когато някой иска да протестира пред правителството трябва да знаем кой е, защото през годините към политиците се отправиха справедливи претенции за публичност и прозрачност, а има много други хора, които искат да взимат отношение по начина на управление на държавата, а не искат да кажат кои са всъщност", категоричен беше финансовият министър. Той продължи, че по време на първия мандат на ГЕРБ е било въведено изискване към организациите на работодателите и на работниците и служителите техните ръководители да декларират имущество, доходи и да бъдат също толкова прозрачни, колкото министрите. „Ще Ви дам пример, аз предложих, когато се променяше Изборният кодекс, медиите ясно да кажем кой е собственикът ни, каква е политическата ни ориентация и откъде са ни парите, това обаче също не получава поддръжка", заяви Илиана Беновска, събеседникът й от своя страна отговори, че би призовал колегите си от ГЕРБ да подкрепят повече прозрачност по отношение на всички личности и организации, които имат претенции да формират обществено мнение.


Промените в Кодекса за социално осигуряване.

    Владислав Горанов обясни, че стар ангажимент на ГЕРБ е било въвеждането в НК на криминализирането на укриването на осигурителни вноски, нещо, което по отношение на данъците е вярно от много години. Срокът за приключване на дебата изтича след месец, но тези, които го водят, се доближават до решенията. „Общо взето държавата спешно има нужда от промени на всички натрупани несъвършенства и ако някой иска да се занимава с политика, би трябвало да знае какви са проблемите на обществото и да ги решава бързо. Всичко е ясно в пенсионната тематика, всички проблеми са ясни там", категоричен беше Владислав Горанов. „Дори на пенсионните фондове някак сякаш не им е ясно по отношение на редица неща, свързани с обслужването на осигурените лица, таксите", отбеляза водещата Илиана Беновска, но което финансовият министър отговори: „Как те с удоволствие ще решат да им се постави въпроса за бизнес за 130-140 милиона на година от такси?". Той продължи, че трябва да се даде възможност на хората сами да избират. „Как ще се постигне златно сечение на всички страни в този процес?", попита водещата, събеседникът й отговори, че управляващите са на страната на хората. „За нас е най-важното пенсионната система да дава адекватни пенсии, оттам нататък други интереси няма да пребалансираме, не ни е работа. Ако някой чувства, че му е застрашен интересът, нека да го коментира от гледна точка на вложителите в тези фондове, а не от името на тези, които управляват фондовете, защото те има бизнес интерес и тяхната позиция е ясна. Така или иначе този дебат скоро трябва да приключи, ще мине всички механизми за съгласуване, след това, ако правителството одобри това, което предложим заедно с вицепремиера Калфин, то ще стане законодателна инициатива на българското правителство, а вече оттам нататък така сме си устроили държавата, че депутатите трябва да решат", завърши Владислав Горанов разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване „На 6-тия ден" в ефира на „Радио К2".


Можете да чуете цялото интрвю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?