Новини

Ивайло Калфин: Не питам Първанов, когато решавам в МС


Ивайло Калфин: Не питам Първанов, когато решавам в МС

28-02-2015 13:05

Ивайло Калфин, заместник-министър председател по демографската и социалната политика и министър на труда и социалната политика, заместник-председател на ПП АБВ, в разговор с Илиана Беновска в предаването „На 6-я ден", в ефира на Радио К2.

 

„Ако президентът Първанов реализира своята оставка, Вие ще останете ли в АБВ зам.-председател, ще останете ли зам.министър-председател на кабинета „Борисов 2"?", попита Беновска.

 

Калфин заяви: „Аз ще бъде в правителството дотогава, докато АБВ не реши да изтегли своята подкрепа от правителството, независимо от това дали или не е приета оставката на Георги Първанов". Според Ивайло Калфин, оставката на създателя и лидер на АБВ Георги Първанов не би трябвало да бъде приета. Той допълни още, че партията до голяма степен се формира около него и има избирателни цикли, които трябва да минат под неговото председателство.

 

„Вие, лично, г-н Калфин, сте в раздвоено качество, можете да кажете „ние" веднъж за принадлежността си към АБВ, и второ, можете да кажете „ние" за Вашата лична принадлежност към кабинета Борисов 2, като вице. Как балансирате тази раздвоеност?", попита Беновска.


Ивайло Калфин отговори, че не е раздвоен и позицията му е много ясна. „Аз участвам в този кабинет като представител на АБВ, ако не бях участвал в избори, не бях водил листи, не бяха гласували хората за мен, сигурно щях да се изживявам като някакъв независим експерт, но аз не съм", допълни зам.-председателят на АБВ. Калфин подчерта, че неговото участие в правителството е функция от участието на АБВ в правителството.

„Трябва ли да звъните всеки път, когато възниква някакъв по-чувствителен въпрос за решаване в правителството, на лидера на АБВ Георги Първанов, за да чуете неговата позиция и може би да я приемете безпрекусловно?", продължи да пита Беновска.


Калфин заяви, че в АБВ няма различни центрове на власт и отделни територии. Комуникацията на Калфин с Първанов е добра, говорят си, виждат се, всеки ден има събрание на политическото ръководство.

Калфин каза, че той самият е бил един от големите скептици за участие в правителството и постави въпросите по отношение на коалицията: „Защо участваме, какво очакваме, каква цел имаме?". Според него, участието в правителството е заради постигане на определени каузи, заради които АБВ са участвали в изборите.

 

„Каква е Вашата уговорка с президента и лидера на АБВ Георги Първанов за Вашето участие в правителството? Трябва ли Вие непременно и всеки път да се съветвате с него какво отношение да вземете по политиките, които се развиват в кабинета, в който участвате Вие, но доминиран от ГЕРБ, а и има още един партньор - Реформаторския блок, а в парламента има още един крепящ - Патриотичния фронт? Какво уговорка имате Вие с Първанов, трябва ли да му звъните?", запита Беновска.


Калфин отговори, че е нормално е по важни въпроси да има партийна позиция и той я спазва, но има и не малка доза автономия. Като пример той посочи, че е подкрепил на Министерски съвет ратификацията за 16 млрд лева. Вицепремиерът по демографска и социална политика обясни, че решението на Народното събрание не е гласуване за заем, а гласуване за наемане на посредници тогава, когато се взима заем, а решението за заем се взима с отделни решения на парламента и допълни, че аази година парламентът е взел решение за изтегляне на 7 млрд лева, които са част от общата сметка на дълга. Министърът заяви, че България не би могла да продължи да взима заеми и обслужва задълженията си, ако тази ратификация не е била гласувана, и май месец държавата трябва да спре да плаща и да обяви несъстоятелност, което е най-лошият вариант. Калфин каза, че това е решение е по-сериозно от гласуване за бюджета, което е своеобразен вот на доверие на властта и правителството, а гласуването против означава остро несъгласие с това, което прави управлението.


„Когато Вие подкрепихте ратификацията на Министерски съвет, президентът Първанов направи ли Ви бележка?", продължи да настоява за отговор Беновска.

 

„Не и не е ставало дума", посочи Калфин. „Аз не питам за всяка решение на Министерски съвет преди това какво ще каже партията, това не е възможно, все пак са ми оставили преценка за това нещо", поясни вицепремиерът по демографска и социална политика. Той заяви, че има подкрепа за предложенията и промени в социалната сфера, която ръководи и че инициативата за тях идва самия него, като министър.


Калфин е говорил с Борисов, че ако АБВ гласува против, най-естественото политическо поведение ще бъде преразглеждане на коалицията. „Аз не съм нито заплашвал, нито извивал ръка на никого, просто констатирах факти, че гласувайки против това споразумение, се поставя под въпрос състава на тази коалиция, която поддържа в момента управлението", заяви зам.-председателя на АБВ. Той заяви, че е бил изненадан от решението на парламентарната група, но иска да ги защити, защото АБВ са   формулирали ясни искания на пресконференция преди гласуването за дълга, неговият размер да бъде по-малък и финансовият министър е поел ангажимент затова.

Калфин заяви, че не е говорил с нито един депутат и не го е призовавал да вземе, каквото и да било решение. Разговарял е с проф. Борислав Борисов и Кирил Цочев преди те да отидат на поредния кръг преговори. На почивката преди гласуването на председателски съвет ГЕРБ са се съгласили, че ще бъде изтеглен по-нисък заем, като по този начин ще се реализира основното искане на АБВ.

 

„Вие, завихте ли надясно към Борисов, заради властта?", попита Беновска.

Калфин категорично отговори „не". Той обясни, че е бил един от скептиците по какъв начин ще заработи коалицията. АБВ са участвали в преговори за съставяне на кабинет и голяма част от техните искания са залегнали в политическата декларация и програмата на правителството. Според него, към момента АБВ изпълнява ангажиментите си пред избирателите и че тяхната програма не е дясна.


Какъв знак за Европа и света е убийството на Борис Немцов?

Калфин заяви, че убийството на водещ политик, в която и да е държава е изключително тревожен сигнал. „Разчитаме максимално бързо да бъдат намерени и наказани виновните", призова той. Според него, Русия има достатъчно фронтове в момента, ако и вътрешно политическият се сложи с убийството на Немцов. Калфин припомни, че в Русия е имало и други политически убийства, като убийството на Ана Политковская. „Опозиционната дейност в страна като Русия е трудно и рисково събитие", заключи Ивайло Калфин.


Можете да чуете цялото интрвю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?