Новини

Румен Гечев: АЕЦ „Козлодуй”, сигурно, са платили на „Уестингхаус”  не за 7-ми реактор


Румен Гечев: АЕЦ „Козлодуй”, сигурно, са платили на „Уестингхаус” не за 7-ми реактор

18-10-2014 15:00

Илиана Беновска: Вие слушате „На шестия ден", седмичното обзорно предаване на „Радио К2" днес в събота, 18-ти октомври 2014 година, аз съм Илиана Беновска, „Кой и на какво основание иска и може да управлява България", това е голямата тема, която от няколко седмици „Радио К2" се опитва да изясни в своя ефир, с нея казвам добър ден и на представителя на КП „БСП-лява България" г-н Румен Гечев, добър ден, г-н Гечев!


Румен Гечев: Добър ден, благодаря Ви за поканата!


Илиана Беновска: И аз Ви благодаря за това участие и ако Ви е честито,  да Ви честитя и следващия мандат в следващото 43-то Народно събрание!


Румен Гечев: Благодаря Ви!


Илиана Беновска: Кой и на какво основание иска и може да управлява България през призмата на Вашата координатна система, какви критерии трябва да приложим, за да си отговорим на този въпрос?


Румен Гечев: Изборите дадоха отговор на въпроса, избирателите дадоха своя отговор на въпроса, те класираха ГЕРБ с най-много гласове, партиите в център-дясно правят абсолютно мнозинство в парламента, така че редно е те да седнат на масата на преговорите, да се разберат и да приемат своя обща център-дясно програма.


Илиана Беновска: Стори ли ми се онзи ден пред Президентството или е така, попитах Вашия лидер Михаил Миков дали има възможност БСП да промени позицията си и да подкрепи, да помисли за подкрепа на ГЕРБ, той заяви, че би могло да се мисли за развитие на позицията на БСП, разговаряли ли сте по тези въпроси?


Румен Гечев: В политиката, както се казва, е възможно, аз не мога да знам, защото не съм член на ръководството на партията, но знам, че се водиха разговори, говорил съм и с участниците в тези разговори, но на този етап различията са твърде големи, все пак става дума за една партия, която изразява лявото политическо пространство, „БСП-лява България", и дясна партия, съвсем нормално е да има съществени различия. Дали тези съществени различия могат да бъдат преодолени и да се приеме система от приоритети на държавата, които да задоволяват и двете формации, тоест да се изпълнят основните цели и на едната, и на другата програма, което е много трудно, правено е някъде по света, Вие давате примери и с Германия, това е основателно, но като имам предвид раздробената политическа среда в България и натрупаната, даже бих казал и политическа омраза, ще бъде много трудно това да бъде преодоляно, но не е невъзможно. Но пак казвам, ние сме обещали на избирателите си определени политики и няма как да предадем избирателите си само за да подкрепим една дясна програма.


Илиана Беновска: Все пак сте бил и вицепремиер в предишно правителство, народен представител, не сте чужд на управленските процеси, какъв е Вашият анализ на приоритетите на БСП, които Вие изтъкнахте във Вашата предизборна платформа, но те очевидно не бяха разбрани или не бяха подкрепени, защото Вие имате, като коалиция от партии, рязък спад на гласове и почти сте се изравнили с ДПС по брой на народни представители, това разбира се е и във връзка с методиката на „Херни-Майер", но фактите са такива.


Румен Гечев: Да, така е, и то не заради приоритетите, това е важно да се подчертае, според мен нашите приоритети и програмата бяха приети много добре от избирателите, от хора, които бяха дошли да слушат защитата на различни тези. Спадането на подкрепата на БСП се дължи основно на други фактори, не на програмата, и те са свързани с управлението с ДПС, това е съвсем ясно през последната година, с някои груби кадрови грешки, които бяха направени, но не с програмата. Програмата не би следвало да е проблем и аз ще Ви дам един пример, да кажем защитата на прогресивното данъчно облагане, в него няма чак толкова ляво, това е система, която е приета и от десни, и от леви правителства, по-голямата част от страните, които са членки на ООН, с изключение на 15-20, имат прогресивно данъчно облагане, няма развита страна по света, независимо от модела на управление, която да не е с прогресивно данъчно облагане, така че този важен въпрос, който се обсъжда при преговорите, за типа данъчна система въобще не е ляв или десен, той е свързан с рационалност и провеждането на определени политики при преразпределение на бюджетни средства, осигуряване на повече средства за публични инвестиции и за социална защита разбира се. Ето Ви един пример за данъчната система, който не се разглежда в координатната система само ляво или дясно. Другото нещо, което е важно в програмите и ние защитавахме, са национални проекти. „Южен поток" не е нито ляв, нито десен проект, той е проект, който работи за интересите на България. Същото е и проектът „Белене", проектът „Белене" трябва да се реши на основата на икономически разчети, в него няма нищо дясно само или ляво, тъй като би било абсурдно да кажем, че атомните реактори в Германия са десни, а в България са леви или че 80-те % електрическа енергия, произвеждана от ядрени реактори във Франция, са леви. Това са абсурдни твърдения! Ето Ви примери, където може да се постигне единомислие в името на българските интереси.


Илиана Беновска: Така е, но прочетохте ли вчера новината, която потвърди и заместник-министър председателят Екатерина Захариева, че НЕК си е позволил да заплати на „Уестингхаус" милиони долари за 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй", за което нямаме нито подписано споразумение, нито финансови разчети, нито нищо?


Румен Гечев: Това аз не мога да Ви кажа, това е информация, която трябва да бъде проверена.


Илиана Беновска: Възможно ли е това да се случи?


Румен Гечев: Нямам основание да имам 100% доверие на информацията, която излиза от служебното правителсво и мисля, че не е нужно да го доказвам, но това няма как да се случи, къй като такова плащане ...


Илиана Беновска: Извинявайте, обърках се, АЕЦ „Коздолуй" е превел 7 милиона лева на „Уестингхаус", прощавайте!


Румен Гечев: Това е друго нещо, ако е АЕЦ „Козлодуй", АЕЦ „Козлодуй", доколкото знам, не знам какъв е конкретният случай, но те имат програма за непрекъснато подобряване на сигурността на централата. И ние имаме такава практика България още от 90-те години, да работим с френски фирми, с немски фирми, руски фирми работят заедно за подобряване на сигурността, така че напълно нормално е една атомна електроцентрала ...


Илиана Беновска: Тоест Вие мислите, че поводът би могъл да бъде друг, а не това, което се подозира - 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй"?


Румен Гечев: Определено едва ли има нещо общо с писмото, което е подписано в края на мандата на предното правителство, което, доколкото аз се запознах с него, касае само разрешение една година „Уестингхаус" има монополното право в рамките на една година да проучва възможността за 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй", но там българската държава не е поела никакви финансови ангажименти. А АЕЦ „Козлодуй" е съвършено друг случай, да, те трябва да харчат пари, одобрени по съответния ред за подобряване на технологичното ниво на централата и нейната сигурност.


Илиана Беновска: Добре, друга гореща тема, към която няма как да сте индиферентен, защото участвахте в преговорите и в КСНС, и при президента - КТБ. В понеделник по очакване и по официално съобщение би трябвало да започне изплащане на депозитите в нея, какво се случва там, според Вас, изобщо?


Румен Гечев: Аз бях в течение и познавах детайлите, които бяха излезли допреди няколко месеца, до назначаването на служебния кабинет, нека да изчакаме, да видим оценките конкретни, с подпис и печат на одиторите, на квесторите на банката, за да видим какво е реалното състояние. Но възможностите са ясни, те са две, едното е да се изпълни действащия закон, сроковете за удължаване изтичат, ако централната банка реши да отнеме лиценза на КТБ и да започне изплащането на тези до 100 000 евро на вложителите, фирми и граждани, съобразно действащия закон в България и в целия ЕС. Вторият вариант е да се търсят възможности за оздравяване, но, аз и друг път съм казвал, дано да е възможно, но аз ставам все по-скептичен, защото ако тази банка бъде оздравена, това ще бъде първата банка в света, оздравена след толкова продължителен период на затваряне, което буквално смачка доверието в банката, затова този вариант е малко вероятен. Още повече, че надеждите, че акционерите ще наливат няколко милиарда, за да спасяват банката, са, да не кажа силна дума, но развеселяващи. Няма как акционер, който е вложил 30-40 милиона, които той може да загуби, за да спаси 30-40 милиона, да вложи още 3 милиарда. Това противоречи на здравия икономически разум. Но и в икономиката са се случвали чудеса, да изчакаме да видим!


Илиана Беновска: Но тези чудеса могат да свалят не едно и две правителства и не един и два парламента, Вие знаете, че около тази банка витаят всякакви мистерии, за свързаност на политици, магистрати, висши представители на различни общества, не можем да чакаме чудеса. Вие например, БСП, обсъдихте ли дали ще подкрепите в Народното събрание онова, което ДПС ясно заяви, че ще направи още в първия ден - Закон за КТБ и процедура, разписана за нейното оздравяване или съществуване, или както искате го наречете?


Румен Гечев: Нека да кажем така, мисля, че не е сменяна нашата позиция, тя е категорична, че ние сме за оздравяване на банката, ако не е с пари на бюджета. Нямаме право да ангажираме българския народ, всеки гражданин, медицински сестри, учители, служители, всеки да се задължи с 4-5 хиляди лева заем, за да спасяваме КТБ. Нека да бъда разбран правилно, аз не искам банката да фалира, защото това е една от големите банки и това ще има тежък отпечатък върху системата. Но вижте, по време на кризата, последната, САЩ фалираха 350 банки, банки фалират в целия свят, във всяка страна. Ние не можем да приемем стратегия, че всяка друга фирма фалира, но акционерите на една банка не носят никаква отговорност и ако фалира, българският народ ще плати, откъде накъде? Банки са фалирали и ще фалират, а тези, които са допринесли за фалирането на банката, дали управлението на банката, дали са външни фактори, за това си има разписани процедури, които да ги установят. Но не може българският народ да разписва празни чекове на всяка банка, то по тази логика вижте, ако така постъпим с тази банка, какво пречи следващите 10 банки да изнесат парите от България и да ни оставят сметката да я плащаме, примерно?


Илиана Беновска: Добре, последен въпрос, г-н Гечев, как мислите, че ще се развият процесите около конституирането на 43-то Народно събрание и бъдещото българско правителство?


Румен Гечев: Ами съвсем нормално, като се сформира мнозинство център-дясно те ще си оглавят комисиите, парламента, правителството, по всички демократични процедури.


Илиана Беновска: А къде го видяхте това формирано мнозинство център-дясно, че аз не го виждам?


Румен Гечев: Ами следя просто преговорите, то няма друг вариант.


Илиана Беновска: И какво проследихте?


Румен Гечев: Ако БСП, както виждате досега не участва във формирането на правителство и на управляващо мнозинство, това е очевидно, съвсем естествено е, както е определил избирателят, да бъде в опозиция. Ние ще бъдем конструктивна опозиция, ще подкрепяме това, което е разумно за страната, но да няма никакво съмнение, ние ще атакуваме всички решения, с всички възможни парламентарни средства, които не са в интерес на българския народ, според нас.


Илиана Беновска: Възможно ли е да има, изкушавате ме да запитам още един въпрос, нови предсрочни парламентарни избори, защото аз не виждам къде ще се конституира това бъдещо правителство център-дясно и това мнозинство в парламента център-дясно?


Румен Гечев: Технически е възможно, такава е парламентарната процедура, не ми се иска да е така, тъй като би се отразило много зле на икономиката, но ако тези, които са получили най-много гласове в център-дясно се уплашат от властта и не искат да поемат отговорност, всъщност те ще поемат допълнителна отговорност, отказвайки се от управлението и това ще им се отрази на евентуални следващи избори, но да се надяваме, че няма да се стигне дотам, все пак текът преговори и трябва да бъдем поне малко оптимисти.


Илиана Беновска: Благодаря Ви много за този разговор! Ще продължаваме да следим процесите и да ги анализираме и през следващите дни, надявам се да не са седмици и нещата, както казвате Вие, да се конституират и да се конструират.


Румен Гечев: Разбира се, приятен ден Ви желая!


Илиана Беновска: Всичко хубаво и на Вас, приятен ден! Разговаряхме с Румен Гечев, представител на „БСП-лява България".

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?