Новини
Ерджан Ебатин, ДПС Ново начало: Пеевски е желан и силен лидер!
23-11-2024 14:55
Ерджан Ебатин, ДПС - Ново начало, пред Илиана Беновска в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2 и Канал 3 на 23.11.2024
Защо е решил да продължи с ДПС Ново начало. Натрупаните през годините проблеми в ДПС.
„Казвам добър ден на Ерджан Ебатин, който вече е член на ДПС Ново начало! Вече сте обратно в политиката, колко време отсъствахте?", попита Беновска. Ебатин отвърна, че всъщност не е излизал от политиката, а новата му роля е на председател на ДПС Варна.
„С какви идеи Делян Пеевски Ви привлече?", попита водещата. Събеседникът ѝ отвърна, че ако погледнем в национален план картата на ДПС и структурите, които са се приобщили към ДПС и организацията под ръководството на Делян Пеевски се вижда, че по-голямата част от структурите са минали там. И това не е случайно. Причината е, че повече от 10 години, може би 15 години партията е била оставена на произвол, на свободно падане. „Много от членовете и ръководството на ДПС си задавахме въпроса накъде вървим? Въобще имаме ли полезно качество в политическия живот и въобще имаме ли бъдеще. Дотам бяха стигнали нещата. И това е причината по-голямата част от структурите и аз самият да приемем, че имаме нужда от обновяване и нов лидер в лицето на Делян Пеевски! Тъй като той безспорно притежава качества и в рамките на изминалата парламентарна година преди това той беше водещата фигура в Българския парламент! Не случайно беше наречен и феномен!", категоричен бе Ебатин.
„Да, от своя създател и почетен председател Ахмед Доган!", отбеляза водещата. Събеседникът ѝ отвърна, че не би използвал термина създател, защото всеки човек е създател сам на себе си. Но дълго време Пеевски и Доган са функционирали като единно цяло в организацията.
„Сега ще пусна две видеа от преди 2 години, Ваше участие тук, в което говорим точно по тези теми, да видим как еволюира Вашето мнение и какво сте твърдял тогава, за да Ви дадем възможност да звучите убедително! Защото сега големият политически спор - едни казват „какъв е този Делян, защо Делян?", други казват „какъв е този Ахмед, защо Ахмед?", продължи Беновска и пусна запис от участие на Ебатин в „Беновска пита" от 10.09.2022 и от 6.08.2022
Ерджан Ебатин: ДПС има свой потенциал в българското политическо пространство, но не мисля, че само този потенциал е достатъчен, за да се подобри политическия климат. ДПС показва пътя и го показва не само един път. Показва го и когато сме във властта. българското политическо пространство трябва да преодолее определени стереотипи, определени нагласи, които са създавани от много политически субекти, политически сили. Лесно се печели, когато настройваш някой срещу някого. Политическото пространство не може да намери изход, да намери управление няколко поредни мандата. Това не може да продължава вечно. И неслучайно се чуват и гласове за промяна на самия политически модел, който функционира в страната. Мисля, че ДПС е един положителен пример, тъй като ние от години говорим, че трябва да има диалог между политическите партии. Няма да стане без диалог между политическите партии. Но наблюдавам, че основните политически играчи основният момент, на който градят играта си на тези избори, е как няма да управляват с другите. Докато политическите субекти не осъзнаят, че трябва да има диалог между политическите партии и то на база ценности, аз не виждам изход!
Илиана Беновска: Леко разгневихте останалите претенденти за власт с това, че най-много секции са открити в Турция, следва Англия. Казвам го за сравнение. Мустафа Карадайъ проведе през август една много ключова среща с президента на Турция Реджеп Ердоган. На нея той даже благодари и на българите, внимавайте, които подкрепят ДПС на всички избори! Не само на хората от турския етнос. Как ще се справите с този момент, че вашите опоненти винаги се опитват да направят така, че вашата избирателна активност да бъде по-висока?
Ерджан Ебатин: Това са няколко въпроса, които са в едно, като политическа теза, която изказахте. На първо място имайте предвид, че ДПС е основният субект, който взима гласове от Република Турция, но не единствен. Този политически терен не е затворен само за ДПС. За да взима ДПС гласове, това си има своята причина. Най-вече причината се състои в това, че останалите политически партии, независимо какво говорят, те имат разграничителни линии на психологическо ниво на етническа основа. Независимо на какво ниво. Това избирателят го усеща. Тези разделителни линии не трябва да ги има. В ДПС ги няма. И Вие неслучайно казахте, че ние работим в райони, където етносът е чисто български. Ние дори открихме кампанията си във Видин и в други региони. Там няма турски гласове за ДПС, но ние получаваме гласове и ги получаваме от години. Във Враца също. Това показва, че ДПС притежава един модел, който е модел на така наречената заедност, както го формулира и почетния председател на ДПС! В който модел всички етноси, всички етнически групи, всички религиозни общности са представени с равна тежест. Тук няма никакви различия при нас. Именно затова ДПС притежава потенциала да обединява българската нация! От тази позиция ДПС се явява и модел, чрез който българското политическо пространство може да пречупи определени стереотипи. Ние отдавна показваме по какъв начин, кой е правилния път. Пътят на обединението на българската нация! На единството, на заедността! Но това по някакъв начин не се осъзнава и се създават разделителни линии. Докато тези разделителни линии не се пречупят, докато не се осъзнае потенциала на българската нация, независимо от етнос, религия и така нататък, аз не виждам в тази сложна геополитическа обстановка, дори не знам това, което казвам, в каква тежест се осъзнава от останалите политически опоненти, от определена част от обществото. Защото стереотипите на разделение, наложени на обществото, са толкова силни, толкова мащабни, в такава степен това разделение и тази конфронтация е част от нашето мислене, че всичко се възприема като клише и не може да се осъзнае дори дълбочината на това, което казвам в момента. А това е единствения начин, по който българската нация може да излезе на нови висоти и да отговаря на съвременния свят, ако щете!
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Илиана Беновска: Сега искам да ви предложа, няма да пускаме видеото, защото ще удължим излишно предаването, но ще Ви го каза устно. Анализаторът Николай Марков каза преди 13 дни, че Доган единствен може да води България напред! Ахмед Доган! И се аргументира!
Ерджан Ебатин: Аз споделя тази теза! Защото твърде добре познавам г-н Ахмед Доган. Знам неговия капацитет на мислене, неговата визия за страната, от гледна точка на националната сигурност. Но не съм убеден доколко българското общество е готово да приеме визионерския подход на Ахмед Доган! Тъй като заради икономическите интереси на определена група, групичка, която е свикнала да източва държавата и да се възползва от управленските методи, те доста се постараха от гледна точка на негативния пиар да създадат друг образ на лидера на ДПС. Но времето ще го покаже. Нали знаете, че каквото и да кажа, няма да бъде възприето по начина, по който искам да изкажа моята теза. Но ние живеем в много нестабилни времена и от гледна точка на националната сигурност. Това се усеща и в икономически план. Времето ще ни принуди да прогледнем правилно, защото другият изход е абсолютно нежелателен!
Беновска продължи: „Чуваше ли Ви някой тогава? Този анализ, който правите, е преди две години и два месеца, много съвременен, не само за ДПС и така наречените от Пеевски „дерибеи", не само за Доган, но и за колективния образ на политика в България! Чуваше ли Ви някой тогава и какво се е променило за тези две години?". Ерджан Ебатин отвърна: „Не мисля, че някой тогава е упражнявал специално отношение към ДПС от гледна точка на чуваемост! Големият проблем на партията беше липсата на оперативен възприет лидер в лицето на г-н Карадайъ! Той не успя да се справи с тази задача! Разделението, разлома в ДПС се дължи именно на това. От гледна точка обаче на тезите, които ДПС през годините е отстоявало и формулирало, тезата за заедността звучи добре, но трябва да има оперативно ръководство, което да го осъществява. Мога да кажа, че ДПС в лицето на предишното ръководство сериозно се провали! Включително нивото на парламентарната група. Г-н Доган тотално се оттегли! Може би той е съблюдавал да има оперативен контрол върху ръководството, но не се занимаваше с оперативната политиката. Това създаде изключително голямо напрежение вътре в партията и организацията. Сега е актуално понятието дерибеи, но в регионите наистина имаше дерибеи, които в съглашателство с оперативното ръководството на партията, и то на база някакви дребни интриги определяха бъдещето на много хора. Стотици съдби бяха смачкани! Повече от 100 000 избиратели загубихме, които отидоха в други партии, най-вече в ГЕРБ, заради тази недалновидна политика на авторитаризъм вътре в ДПС! Това е големият проблем на партията години наред, въпреки че подавахме сигнали. Ние бяхме една много стройна организация от гледна точка на това нищо да не изтича във външното пространство. Но не може една организация, която е създадена да защитава определени ценности, права и свободи на личността, да бъде превърната в авторитарен модел на упражняване на еднолична власт! Все пак ние сме създали тази партия, аз съм от основателите, ние сме я създали, за да бъде портал за развитие на една определена общност, която е потъпкана от авторитаризъм! ДПС страдаше от тежко заболяване, този карцином, авторитарен карцином в управлението на партията, ако го нямаше, в никакъв случай нямаше да стигне до днешното положение, в което се намира! Аз съм изключително благодарен на г-н Пеевски, че предложи вариант ние да сме актуални и ръководствата по места да имат чуваемост! Труден беше казуса да се самоопределиш накъде да бъдеш! Не само за мен, но и за много от хората!".
Ерджан Ебатин заяви, че за пръв път си позволява да отправя критики към почетния председател на ДПС. Очакванията към Доган са били да намери обединителна формула партията да запази единството си, да се запознае с различните гледни точки и тогава да се взема решение! „ДПС Ново начало обра партийния вот, но вътре в семействата има разделение, питат се накъде сме. И поставят въпроса включително на етническа основа! Голяма част от избирателите, които получи отсрещната страна, се дължи на това етническо противопоставяне! Но това беше актуално по време на предишния вот. Оттук нататък тази актуалност, която имаше по отношение на етнизиране на вота, мисля, че на едни следващи избори няма да го има!", категоричен беше Ебатин.
Атаките срещу Пеевски и призивите на ПП-ДБ за санитарен кордон около него.
„А не се ли вживява така наречения от Ахмед Доган феномен, Делян Пеевски, който е етнически българин и българин по манталитет, според мен, да ме прощава, че му правя оценка, не се ли вживява малко в ролята на „великия диктатор"? Вероятно сте гледали филма на Чарли Чаплин, в който със средствата на хумора някои неща се илюстрират не съвсем еднозначно! Не знам дали си спомняте тази сцена, но този император на света, който сега ще се заиграе с въздушния балон, който е кълбото на света и е неговия свят, накрая това кълбо ще се пукне! Как мислите, добре ли е възприет Делян Пеевски политически във вашите вътрешнопартийни неуредици, ако мога така да се изразя?", попита Беновска. Ебатин отвърна, че не разбира защо се прави тази алюзия. Водещата отвърна, че го прави шеговито. Гостът ѝ бе категоричен, че от срещите си с Пеевски може да каже, че той има изключително практичен и реалистичен подход и по отношение на партията, и по отношение на визията за нейното развитие. Той продължи: „Що се касае за това какво говорят за него от другите политически партии, погледнете кои създават, точно кой създава илюзията за така наречения кордон! Хора, които имат проблеми с правосъдната система, вероятно, и много добре го знаете! Аз не мисля, че е уместно в това отношение. В момента основната им тема е темата за прокуратурата. А защо хора, които имат проблеми с източването на митниците, с контрабанда и това е ясно, че го има, тяхното мнение трябва да бъде преносимо и адекватно в политическия живот на страната и да бъде най-актуалното, което да бъде възприето?".
„Но виждате, че Бойко Борисов по никакъв повод, формално да, но вътрешно сякаш не, не се откъсва от Делян Пеевски. Виждате, че тези, които ги нарекохте за правосъдната система, визирате кой, ПП-ДБ ли?", попита водещата. Ебатин отвърна, че има предвид само ПП, защото само за тях има данни, и то събрани по надлежния ред, че са осъществявали контрабандна дейност. Има свидетелски показания за това и разследване, а щом има разследване, значи има основания то да се извършва. Той продължи: „И когато личности, срещу които има разследване, определят темпо-ритъма на политическия живот от гледна точка на правосъдна система, на мен това не ми се струва реално!".
„Вие казахте, че говорят някои, в задочен диалог, срещу Делян Пеевски, главният говорител мога да го номинирам, това е настоящият президент Радев! Той участва в някакви такива правосъдни неуредици?", попита Беновска. Ебатин отвърна, че има теми, които не може да коментира, защото не е запознат с оперативна информация. За неща, свързани с президента и хора от неговото обкръжение, най-добре да бъде питам Делян Пеевски какво е имал предвид!
„Не Ви подпитвам! Аз винаги съм уважавала Вашите сериозни анализи, затова си позволих да върна нещата 2 години назад, за да се види, че не сте се преоблякъл, „Илия пак с тия"! Но Пеевски не е ли споделя с Вас какво мисли за Радев и защо ги говори тези работи?", попита водещата. Ебатин отвърна: „Не сме обсъждали това! Но политическият терен няма нужда от нагнетяване на пространство. Политическият терен има нужда от намиране на формула за диалог! Защото страната се намира в началото най-вероятно на осми поредни избори! И навлизането в теми, които противопоставят политическия терен, с нищо няма да помогне на това! Ако сте слушали вчера Бойко Борисов, той каза - и аз мога да кажа много неща за различни политически партии, но това какво ще помогне за справяне с политическата криза! По-скоро политиците трябва да намират събирателното помежду си, а не да влизат в тези, чрез които юрко да се оцветяват! Защото това правят политическите индивидуалисти в момента. Да, оцветяваш ярко себе си, показваш ярко оперение, но като един глухар, който е в любовна песен нищо странично не чуваш, освен собствените си приказки. И създаваш такава политическа среда, която е непродуктивна!".
„В стадото на глухарите включвате ли Делян Пеевски?", попита Беновска. Гостът ѝ отвърна: „Аз не виждам в момента г-н Пеевски да се изявява по този начин! В стадото на глухарите включвам тези, които прокарват забранителни линии и терени, кордони и така нататък! По този начин няма да се случи нищо! Не можеш да диктуваш политическите условия и да залагаш кордони на 300 000 избиратели! Нали знаете, че следващия път ще бъдем по-мотивирани! Дайте да отидем на избори, не ни интересува при каква власт ще се случи, и ще видите, че ще изкараме резултат! Ние не сме фантоми и ще го докажем!".
„Вие въобще не сте фантом, присъствате тук, имате политическо минало, настояще и бъдеще!", отбеляза водещата. Ебатин отвърна, че не само той, но и 300 000 души не са фантоми! Това са реални избиратели. „Нас ни има и ще ни има, независимо по какъв начин, при кое правителство, при какви условия ще се проведат едни избори! Явно ние пак вървим към едни безсмислени избори, които ще доведат до същия парламентарен пъзел. В крайна сметка политиците трябва да разберат, че не е важна индивидуалната нетърпимост помежду им, а е важно да се намери формула за управление на страната, задължително е!".
Подаръкът.
Водещата подари на госта си новата тениска на предаването с надпис „Не искам повече така" с думите: „За да Ви пожелая успех и занапред, най-искрено го казвам, ще Ви подаря нашия нов слоган, да го имате предвид, ако наистина ще направите Ново начало!". Ебатин отвърна: „И аз не искам повече така по начина, по който няма диалог!". Така завърши разговорът между Ерджан Ебатин и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2, Канал 3 и по "Радио К2" на 23-и ноември 2024 година.