Новини

Ген. Константин Попов: Радев да обедини душите без пристрастие, народът ще оценява, ако строи „храм“ без вяра


Ген. Константин Попов: Радев да обедини душите без пристрастие, народът ще оценява, ако строи „храм“ без вяра

20-01-2019 11:35


Ген. Константин Попов, председател на комисията по отбрана, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Радио К2" и „Канал 3", коментира актуалните политически теми.


Изборът на България да купи нови самолети

Как се чувствате като командващ ВВС на България, но вече сте приземен в политиката", попита Беновска.

Ген. Константин Попов отговори, че неговата мисия е отново свързана с армията и ВВС, като председател на парламентарната комисия по отбрана.

„Как оценявате поведението на Вашия предшественик във ВВС и настоящ президент на Република България ген. Румен Радев и по темата, която раздели политиците - избора на самолети за България", попита Беновска.

Константин Попов поправи Беновска, че ген. Румен Радев е следвал него във военната кариера, когато Попов е бил командир на ВВС Радев е бил негов заместник, после Константин Попов става началник на отбраната, а Румен Радев командир на ВВС. „Съдбата ни е свързала, познаваме се много добре", допълни ген. Попов. Той отказа да коментира Румен Радев като президент, но заяви, че Радев трябва да се опита да бъде обединител на нацията. Да си президент е изключително важно и отговорно, нямаш право на пристрастие. Трябва на базата на различията да намираш общия път и да движиш държавата напред. „Тук президентът Радев може да направи значително повече", допълни ген. Константин Попов.

Както премиера Борисов каза трябва да стигнем до душите на хората, Вие политиците трябва да помогнете на избирателите да влязат по-дълбоко в материята, затова Ви питах, а не да го нападате", уточни Беновска.

„Аз и не искам да го нападам. Когато работиш за някаква идея, трябва да го правиш с добро чувство и оптимизъм, с вяра. Не може да строиш храм без вяра", отговори ген. Попов.

„Храмът на президенството, одухотворен от президента Радев, работи ли", попита Беновска.

„Бих желал по-добре да работи и аз съм сигурен, че и той го иска", уточни ген. Попов. Ролята на президента е да обедини и едните, и другите, да стигне до душите на всички хора. В парламента има различни хора, пратени от избирателите , защото това е израз на демокрацията. В Народното събрание има дебат, за разлика от военното министерство или Министерски съвет, където всичко е структуриран и се изявява една воля.

„Като бивш военен и генерал, как оценявате адаптацията на другия ген. Румен Радев, настоящ президент към политиката. Като бивш негов началник какво бихте му препоръчал", попита Беновска.

„Очевидно и на двамата ни е трудно. Спокойствие, умереност, единение да постигне Румен Радев, възможно най-скоро. Раздорът не дава резултат. Вътрешните междуособици са най-страшни. Нищо не пречи премиер и президент да намерят общ път, въпреки различията, заради България.

„За неизпълнение на задача, а тя е бойна да си президент, се носи отговорност и се налагат наказания от по висшестоящите. Какво наказание от народа трябва да се страхува Радев, ако не си изпълни мисията на президент", попита Беновска.

Константин Попов заяви, че началник е народа и той ще му даде оценка. Когато човек заема висока и отговорна позиция, носи огромен товар върху себе си. „Нека народа го запомни с добро чувство, защото ако каже, че не е успял като обединител на нацията да говори с всеки един от нас, от това по-тежко наказание няма", продължи ген. Попов.

„Има подозрение, че президента Радев лобира за самолети „Грипен". ГЕРБ с подкрепата на ДПС, чрез решение на МС взехте решение да се водят преговори за превъоръжаване с Ф-16, които не съществуват в действителност, а са намерение. Къде е заровено кучето", попита Беновска.

Ген. Константин Попов каза, че от много години се работи по тази процедура от МО, МФ, МИ. Това е огромен труд и трябваше да се направи избор.

„Вярно ли е, че е под натиск и диктата на американското правителство. Обвиняват ГЕРБ, че изпълнявате американски поръчки", попита Беновска.

„На мен никой не ми е оказвал натиск  аз своето решение го взимам по съвест и като професионалист", отговори ген. Попов. Отбраната и суверенитета на държавите в НАТО са важни.

„От кого ще се отбраняваме ние тук заобиколени от приятелски държави? Турция, Гърция, Румъния са членки на НАТО. С кого ще се сражавали ние", попита Беновска.

Армията е стълб на държавността. Ситуацията е динамична. Конфликти има в Грузия, Украйна, по южната граница на Турция. Светът се въоръжава. Има много анализи, които не са предвидили какво става, както хората не са очаквали Първата и Втората световна война. Ние трябва да имаме рефлекс за самосъхранение, отговори ген. Попов.

„Колко ще запазим нашата цялост и сигурност, защото да извадиш малка пушка с въздушни сачми и да я обърнеш към някого с картечница или автомат", попита Беновска.

„Затова искаме най-доброто, което може да си позволим. Една ескадрила, която има сериозни бойни способности, е въздържал фактор. Ако някой иска да наруши нашия суверенитет, трябва да знае, че ние не сме беззъби хора", допълни Константин Попов.

„Бихте ли летял на Ф-16. Колко години ще минат, докато внесем самолети", попита Беновска.

„Аз съм летял на Ф-16 и други типове самолети. Румен Радев също. На 57 години съм. Ние не внасяме самолети, за да може ген. Попов да лети на тях. Ще минат2-3 години. Сега имаме много кадърни млади момчета и ще ги убием, ако чакаме дълго, са ние чака ме вече 20 години. Поздравления за правителството, че инвестира в МИГ-29, СУ-25. Бъдещето е в съвременните технологии. 12 летци трябват за новите самолети", отговори ген. Попов.

„Ще разкрием ли ние, както се изрази съветник на Тръмп, иронично, че ще разкрием 4000 американски работни места, за да се изградят на наша територия тези самолети", попита Беновска.

САЩ ще произведат 400 самолети от този тип. Ние сме една доста малка част от тези големи планове. Българската армия ще има най-добрия възможен самолет, допълни Константин Попов.

Американците не си плащат нищо за базата на НАТО тук", попита Беновска.

„Да, но ние тренираме. Това са съвместни съоръжения. Те не са американски. Много от нашите военнослужещи тренират там", отговори Константин Попов.


Беновска се пошегува, че ще облече ген. Константин Попов в боен костюм, като му подари клубната тениска на предаването, подари му още здрава, българска, червена ябълка и книгата „Беновска пита Ахмед Доган". Ген. Константин Попов подари на Беновска „История на българската военна авиация" . Съвместната инициатива, за която те се обединиха е да открият лицата на българската армия. Така завърши участието на ген. Константин Попов в предаването „Беновска пита" по „Радио К2" и „Канал 3" на 20 януари 2019 година.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?