Новини

Димитър Недков: Превратът в политическото мислене на българина вече тече


Димитър Недков: Превратът в политическото мислене на българина вече тече

24-07-2016 21:55

Димитър Недков, писател-масон, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Новата книга на Димитър Недков, която предстои да излезе на 1-ви август.

     „Поводът, по който съм Ви поканила, това е излизането на новия Ви роман, който дълго чакахме, който е посветен на президентската фигура, в който може би Вие ще се опитате да ни очертаете образа на бъдещия предизент и ще направите анализ на това какъв не трябва да бъде президентът и какъв трябва да бъде, така ли е?", попита в началото на разговора водещата Илиана Беновска. Димитър Недков започна своя отговор с това, че иска да подчертае, че става дума за роман-утопия. Той продължи, че книгата ще излезе на 1-ви август, в момента откъси от нея се публикуват на сайта на Института за стратегии и анализи. Писателят обясни, че сюжетът разкрива как на онези 50%, на които вече им е дошло до гуша от нравите на българския политически естаблишмънт, които години наред не припарват до изборните урни, отвратени от това, че това, което им се предлага, е поредната залъгалка за България, изведнъж са се организирали, издигнали са си собствена кандидатура, излязли са, гласували са и са победили.

Ролята на президента в контекста на геополитическата обстановка, ще има ли война в Европа?

„Само едно изречение искам да прочета от пролога Ви, който е изключително хубав, но нека да оставим читателите да го прочетат сами, защото той не става за рецитация от моя страна, последното изречение: „Идваше ли краят или започваше битката за достойнството на един народ?", това е началото на пролога. Идва ли краят на онова безкрайно заблуждаване на избирателя и надлъгване на политиците с избирателя и дали наистина започва битката за достойнството на един народ, защото ще ни принудят и с външни обстоятелства да го направим?", попита водещата Илиана Беновска. Димитър Недков отговори, че въпросът за външните обстоятелства е много точен, защото в момента идва краят на това, което до момента е бил светът. Предстоят сериозни и драматични промени. „Ще има ли война?", продължи да пита водещата, събеседникът й отговори, че определено смята, че на територията на Европа ще има война и се опасява във връзка със събитията в Турция, да не започне именно оттам. „Началото на всяка война се нуждае от един нов, голям, световнозначим диктатор, в това се превръща в момента турският президент за съжаление!", категоричен беше писателят.

    „Готови ли сме обаче ние, ако започне война на турска територия, те са ни съседи, до вратата. Какви трябват да бъдат позицията, поведението, действията на България, трябва ли да се говори изобщо за това?", попита Илиана Беновска, Димитър Недков отговори, че много внимателно трябва да се говори за това за какво сме готови, защото за такива неща една държава трябва да се подготви в спокойствие, политиците да поемат своята отговорност за това, което ги очаква, да загърбят различията и противоречията и наистина да стигнат до някакво обединение по отношение на съдбата на народа, който представляват. „Затова смятам, че именно президентските избори в момента са много голям тест!", обобщи писателят.

Фигурата на президента като обединител на нацията.

    „Той е толкова в момента актуален, че сигурно се чудите как го провиждате, но той е и рационално-интелектуален. Първи въпрос, защо винаги влизаме в оправдаване на това, че избирателите не били отишли да гласуват, защото били отвратени? Като са отвратени да дойдат и да гласуват за друг, не за този, от който са отвратени, защото това е единственият начин!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Димитър Недков отговори, че за да се случи това, този някой трябва да им бъде предложен и добави, че на предстоящите президентски избори политиците като че ли започват да се осъзнават. За първи път политик, при това премиерът, произнася нещо, което преди това не сме чували - обединителят на нацията.

     „Как разглеждате, с риск да не се превърнем на славословители на Бойко Борисов и неговото последно интервю, защото то сигурно вече не последно, а предпослесно, но той постави въпроса върху това, че президентът трябва да бъде обединител на нацията. Това не е нещо ново, това е азбучна истина, само че той го постави през ракурса на геополитическата обстановка!", отбеляза водещата Илиана Беновска, Димитър Недков започна отговора си с това, че идеята за настоящия роман се е появила, след като през миналата година е написал открито писмо до сегашния президент във връзка с отказа му да почете по подобаващ начин жертвите от Втората световна война. Реакцията е била голяма и впоследствие се е оказало, че една от първите задачи, която ще има новият президент, който и да е той, ще бъде „да измие срама от челото", нанесен от неговите предшественици.

    Димитър Недков изрази мнение, че много от съвременните политици омаловажават ролята на президента. „Българският президент има една от най-важните задачи в тази държава, това е да отстоява достойнството на този народ, да се бори за неговата чест!", категоричен беше той.

   „Говорите така, сякаш досега това не се е случвало, в съвременната ни история от 1990 година ние имаме президент, избрани при сложни обстоятелства първите двама?", попита водещата Илиана Беновска, Димитър Недков отговори, че в книгата си има следния абзац: „Трима президенти досега се постараха да осмислят президентската институция, всеки според силите си, четвъртият унищожи всичко!".

      Водещата цитира още един абзац от книгата на Димитър Недков: „Странен човек беше отиващият си президент, тясно обвързан с позата на чинно преклонение пред новите господари на света. Още с появяването си на политическата сцена той демонстрира умение да сърфира по гребена на общополитическата конюнктура. За него светът категорично беше разделен на Изток и на Запад, на „наши" и „ваши", на добри и лоши. По-страшното беше, че категоризираше българите по същия начин, отричайки се от конституционния си статут на обединител на нацията. „Не искам да Ви връщам да говорим за субекта президент Плевнелиев, и двамата достатъчно сме говорили и писали, искам да погледнем напред!", отбеляза Беновска. Събеседникът й отговори, че наистина по-важно е за следващия президент, дали ще съумеят българските политици да се обединят наистина зад кандидатура, която да изпълва тази много сложна и отговорна дума „обединител на нацията".

Ролята на политическите партии в дебата около предстоящите президентски избори.

     „Но всички се опитват да ни представят от всички политически партии, пък и неправителствените организации, всякакви, които се гласят да издигнат някаква кандидатура, в момента говорят безименно, характеризирайки фигурата, опитвайки са да натъпчат все едно със съдържание един сламен човек, трябва ли да е така?", попита водещата Илиана Беновска, Димитър Недков отговори, че българските политически партии в момента са затънали в собствените си проблеми, българските партии до момента са неглижирали президентската институция.

   „Извинете, не са я неглижирали, президентът има достатъчно правомощия, ако иска, може, ако не иска или не може, не може!", не се съгласи водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че ако беше така, досега щеше да се е появил обединителят на нацията. „Може би нацията не е годна да бъде обединена, защото самите партии не са годни да се обединят?", попита Беновска, писателят отговори, че не трябва да обвиняваме нацията, оневинявайки политическите партии. „Какво правят политическите партии да накарат на президентските избори, ако ще представят човек, който ще обединява нацията, да излязат да гласуват онези хора, които повече не искат да гласуват, не да убеждават собствените си електорати, те са убедени?", попита Димитър Недков.

   „Коя фигура, аз не мога да говоря безименно, която личност, изпълнена с какво съдържание плюс това, би могла да активира българина в това, както го нарече Борисов страшно време, което ще става още по-страшно, да излезе да гласува осъзнато?", попита водещата Илиана Беновска, Димитър Недков отговори, че не би си позволил да персонифицира и да назовава имена. Той продължи, че до този момент не се е провел дебатът, махаме настрана тактиките за забавяне на обявяването на кандидатурите. Писателят подчерта, че не се е провел дебатът за това какъв трябва бъде президентът, какви качества трябва да притежава.

   „Но какво ще измислим, да направим бързо - честен, просветен, национално-отговорен, с ненарушена репутация, с добро образование, с добър управленчески и всякакъв опит! Дебат имаме ли по тези 7 неща, които изредих?", попита водещата Илиана Беновска, събеседникът й на свой ред попита къде е дебатът как този човек ще представя България.

Нужни ли са на българите медии, романи, филми, песни и анализи?

   „Аз зададох един парадоксален въпрос - нужни ли са медии, романи, филми, песни и анализи на българите? Защото ако ние покажем този човек, той по всякакъв начин ще бъде сринат преди изборите!", попита водещата Илиана Беновска, Димитър Недков отговори, че са изключително нужни, но се съмнява относно това, дали кандидатът ще бъде сринат. „Добре, културата защо е нужна?", продължи да пита водещата, събеседникът й отговори: „Защо е нужна културата на една нация, ако ние днес в 21-ви век си задаваме този въпрос, значи за нас не би трябвало да има никакво повече значение!".

   Аз ще Ви кажа едно правило, което не е написано, но е исторически доказано - радикално бързо, но нетрайно обществените процеси се променят от политиката, бавно, постепенно, но много трайно се променят от продукти на изкуството! Дали тази Ваша книга за президента сега ще изиграе такава роля, че може би следващите президентски избори да имаме вече този осъзнат избор, за който говорите?", попита водещата Илиана Беновска, писателят отговори, че в дебата около поредния откъс от романа, който е бил публикуван, се задава въпросът подготвя ли се превратът в политическото мислене на българина. Димитър Недков категорично изрази мнението си, че този преврат вече тече. Той отново призова политиците да не подценяват онези хора, които до този момент не искат да имат нищо общо с тях, защото тези хора вече се събират, говорят си, сдружават се в името на страната си, на децата си и на собственото си самочувствие. „Какво, според Вас, трябва да предприемат хората на тези президентски избори?", попита водещата, събеседникът й отговори: „Много внимателно да преценят дали да се доверят на това, което партиите ще им предложат!"

Подарената от Беновска книга „Беновска пита: Ахмед Доган".

    В края на предаването водещата Илиана Беновска подари на своя събеседник книгата „Беновска пита: Ахмед Доган", която съдържа направеното от нея интервю с почетния председател на ДПС през 1992 г. Писателят благодари за подаръка. „Вече ме притеснява мълчанието на този човек за това, което се случва в света, интересува ме, той трябва да излезе и да каже какво мисли за това, което се случва!", завърши Димитър Недков разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2".


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?