Новини

Михаил Миков: При гласуването на номинацията на Меглена Кунева стана ясно, че кабинетът се крепи от сделки, а не от платформа и идеи


Михаил Миков: При гласуването на номинацията на Меглена Кунева стана ясно, че кабинетът се крепи от сделки, а не от платформа и идеи

04-02-2016 23:04

Михаил Миков, председател на БСП и председател на ПГ на „БСП-лява България", в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следната тема:


Изборът на Меглена Кунева за министър на образованието и науката.

   Михаил Миков обясни, че на заседанието на НС на БСП е заявил, че управлението е нестабилно и паянтово, поради отсъствието на политическа основа на това управление. Разчита се на аритметични трикове и точно това се е случило при избора на новия министър на образованието. Кабинетът се крепи от сделките и разпределянето на порциите около властта, а не от основа, платформа и идея. „Е, това е плаващото мнозинство, нали?", попита водещата Клара Маринова, председателят на БСП отговори, че не знае дали плаващото мнозинство може да се възприеме като нещо нормално за демократичното функциониране на страната, защото и отговорността е плаваща при плаващото мнозинство. Всичко това продължава да трупа напрежение срещу институциите и Народното събрание. „Реално става въпрос за функциониране на правителството в условия на малцинство, това е конституционният прочит на случилото се вчера!", категоричен беше Михаил Миков. Според него е станало ясно, че в министъра на образованието няма доверие, включително в управляващите, да не говорим за опозицията. Това дискредитира властта и не може да й даде легитимност. Председателят на БСП прогнозира, че кризисната ситуация в образованието ще се задълбочава, защото все повече родители ще разбират какво се случва с образованието на децата им.

Проблемите в образованието.

    „Вие като опозиция какво правите, за да може да разбере народа, че някаква алтернатива има, ето днес сте внесли предложения за промени в Закона за предучилищното и училищно образование, какво искате да се промени и защо?", попита водещата Клара Маринова, Михаил Миков отговори, че законът е много мъгляв, по него се предвиждат много подзаконови актове, така наречените стандарти, всъщност става въпрос за наредби и е възникнала криза именно когато е станало ясно, че те ще се правят на парче и не е ясно кой материал кога ще се преподава. Председателят на БСП обясни, че законът е направен така, че да се дава една измамна статистика за отпадащите ученици, а страната ни има тежък проблем именно с неграмотността. Вместо да се потърси решение на този проблем се предлага да се намалят с една година образователните степени. „Ние казваме, нека да се приемат всички стандарти, нека да се видят програмите, не само по литература и история, и тогава след една сериозна обществена дискусия между експертите и обществеността, тогава да влезе в сила този закон!", категоричен беше Михаил Миков. Той изрази мнение, че не само липсата на комуникация е била проблем на бившия образователен министър, на него му е била наложената една политика от групата около г-жа Дамянова.

Законът за обществените поръчки.

   Михаил Миков обясни, че оправданието за приемането на закона е било налагането на европейски директиви, в същото време става въпрос за създаването на основа за субективизъм в закона, за да може „удобната" фирма да спечели. Тук възниква въпросът дали търсим върховенство на закона само в съдебната власт или и във всички останали органи, които трябва да прилагат законите и да създават усещане за справедливост.

Има ли вероятност от предсрочни избори и готовността на БСП за тях?

   „Появиха се доста неща, които дразнят обществото, това налива ли вода във вашата мелница на опозиция?", попита водещата Клара Маринова, Михаил Миков отговори, че това налива вода най-вече в общественото отрезвяване, че повече така не може да продължава. Според него България върви към безпътица и изходът е в преформатиране на модела на управление на страната, включително и чрез нови избори. На въпроса можем ли да очакваме нови избори председателят на БСП отговори, че гласуването в пленарна зала на номинацията на Меглена Кунева за министър на образованието е индикатор за това. Относно готовността на БСП за предсрочни избори той отговори, че всяка опозиция трябва да е готова, иначе претенцията й за опозиция отпада. „Турболенциите в БСП не са спирали, но партията показа за тази година и половина, че е последователна в отстояването на принципи, което е един от основните проблеми за българските политически партии. Второ, доказахме, че има нужда от лява политика, неслучайно нашите акценти са в областта на здравеопазването, образованието, демографската политика, преразпределителната функция на бюджета, която би трябвало да доведе до засилване на държавата и държавността, години наред отричана като важния фактор в развитието на една страна, видяхме докъде стигнахме с по-малко държава!", завърши Михаил Миков разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2".  

 

 

 


Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?