Новини

Таско Ерменков: Конституционни промени сигурно са необходими, но не и предложени под формата на диктат от управляващите


Таско Ерменков: Конституционни промени сигурно са необходими, но не и предложени под формата на диктат от управляващите

21-05-2015 17:12

Таско Ерменков, народен представител от ПГ на „БСП-лява България", заместник-председател на Комисията за наблюдение над дейността на КЕВР, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Приетият пакет от закони в сектор „Сигурност".

     Таско Ерменков заяви, че лично той има отношение към два от законопроектите, единият е внесен от Атанас Атанасов от Реформаторския блок за сливането на НРС и служба „Военна информация", и по проектозакона за военното разузнаване. Той продължи, че е проследил внимателно протеклите дебати, по рамковия закон ПГ на „БСП-лява България" се е въздържала, а е имало и гласувания против. „Ние сме на мнение, че този закон може по-скоро да бъде наречен „закон за Съвета по сигурност към премиера", но не може да бъде наречен рамков закон за службите и обединяването им, тъй като няма нито координационни, нито устройствени позиции, нито разграничава зоните на отговорност!", категоричен беше Таско Ерменков. Той продължи, че ПГ на „БСП-лява България" е гласувала против и закона на Атанас Атанасов за сливането на двете разузнавания и е подкрепила законопроекта, внесен от Цветан Цветанов, за създаване на Държавна агенция за разузнаване, която да бъде наследник на НРС. Подкрепен е бил и законопроектът за военното разузнаване. Народният представител от ПГ на „БСП-лява България" обясни, че е имал забележки относно начина на избиране на нейния председател, защото се дава възможност на всеки служител с 10-годишен стаж да се кандидатира за председател на „Военна информация". Предложението на Таско Ерменков е председател на службата да може да бъде само действащ офицер или такъв от резерва, задължително с висше офицерско звание, а за заместник-директор да бъдат избирани действащи или офицери от резерва със старше или висше звание. За НСО от „БСП-лява България" са се въздържали, защото този законопроект не е отговорил на очакванията за промяна на службата от такава, представляваща знак за социално положение, в служба, която действително да се занимава с охраната в необходимите случаи. „Защо се наложи сега да бъдат приети тези закони, има ли някакви конкретни обстоятелства, или просто дойде техният ред?", попита водещата Клара Маринова, събеседникът й отговори, че тези неща е трябвало да се случат веднага след 1989 година, защото службите вече са с нови задачи, има нови изисквания. Заради тяснопартийни интереси обаче е имало стремежи тези служби да се овладяват.


Дебатът за промени в Конституцията.

   Таско Ерменков беше категоричен, че консенсус винаги може да се постигне, когато се постави националният интерес над партийния. Колкото до това дали Обикновено Народно събрание може да направи промените, в момента защитниците и на двете тези нямат достатъчно аргументи, като се имат предвид непоследователните позиции на Конституционния съд, който взема по аналогични казуси различни решения. „Според мен правилният път е да се пита Конституционния съд въпросните промени дали са от прерогативите на Велико Народно събрание, или може да се използва съществуващата и в сегашната Конституция възможност за промени, които да са свързани с процедурата на приемане при 75% съгласие сред депутатите в Народното събрание на 3 последователни заседания.", обясни народният представител от „БСП-лява България". „Управляващите се позовават на факта, че вие сте подкрепили заедно с тях Стратегията за съдебна реформа и това ви обвързва със задължението да подкрепите и конституционните промени, така ли ще процедирате, или имате и друго мнение?", попита водещата Клара Маринова, събеседникът й отговори, че трябва да се изясни точно какви позиции са защитавали от „БСП-лява България" при обсъждането на тази стратегия, със своите резерви, препоръки и виждания и едва тогава да се коментира дали предложението на ГЕРБ трябва да бъде прието изцяло, или и те трябва да се съобразят с мнението на „БСП-лява България". „Ние имаме позиция, тази позиция публично е изразена по време на обсъждането на стратегията, даже тогава изказахме резерви, свързани със съществуващите в самата стратегия теми, но я приехме под условието, че за да има наистина правна реформа, трябва да има и стратегия! Конституционни промени сигурно са необходими, но това трябва да се решава задълбочено в открит диалог с участието и на обществени организации!", категоричен беше Таско Ерменков. Според него обсъждането във формат четири управляващи партии и след това излизане с общи решения, които да се налагат като диктат, не е ползотворно.


Състоянието на българската енергетика, исканията на ЕРП-та за увеличение на цената на електроенергията.

     Таско Ерменков подчерта, че решенията за увеличението на цената на тока са изцяло в компетенцията на КЕВР, парламентарната комисия може само да провери доколко законосъобразно са взети те. „По отношение на заявеното желание от страна на ЕРП-та за повишение на цената на тока, аз съм на мнение, че не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. Председателят на КЕВР им каза, че те имат право да искат каквото искат, но ние сме тези, които ще преценим какво да има дадем, така че нека да изчакаме решението на КЕВР и тогава вече да разсъждаваме.", призова народният председател на „БСП-лява България". Той изрази надежда, че КЕВР ще подходи обективно към нещата, защото от предишния състав са действали по-скоро като регистратори, а не като арбитри и буфер между обществения и частния интерес. „В какво състояние е българската енергетика?", попита водещата Клара Маринова, събеседникът й отговори, че състоянието на енергетиката не може да бъде по-различно от състоянието на цялата държава. То не е цветущо, енергетиката сама по себе си няма как да съществува без икономика, като се има предвид, че такава няма, не можем да очакваме и някакво цветущо състояние на енергетиката. Народният представител от „БСП-лява България" изрази мнение, че състоянието на енергетиката е тежко, но не катастрофално и трябва да се вземат мерки за подобряване на състоянието й и да се нормализират някои търговски отношения, които в предишни години са били изкривявани в полза на частния интерес, а не на обществения. По отношение на посещението на правителствена делегация в Катар Таско Ерменков коментира, че не е убеден, че точно Катар е най-подходящият партньор за големи енергийни проекти в България. Освен това когато се говори за сериозен бизнес се подписват и сериозни споразумения, а такива няма.


Състоянието на БСП.

   Таско Ерменков заяви, че избягва да коментира темата за вътрешните отношения в БСП в медиите. Според него честният разговор, който се е провеждал неведнъж в партията, се прави вътре в самата партия. „В крайна сметка нито БСП, нито обществото, което в голямата си част е ляво, печели от дрязги в нашата партия. По-скоро едно обединение, едно връщане към нашите корени, към социалните ни основи, които са водещите, към морала в политиката ще се окажат оздравителни не само за БСП, но и за цяла България. Не защото цяла България ще гласува за БСП, а защото без силна лява партия няма как да се води социална политика, независимо кой е на власт!", завърши Таско Ерменков разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2".

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?