Новини

Меглена Кунева: В сряда внасям в Министерски съвет стратегията за борба с корупцията


Меглена Кунева: В сряда внасям в Министерски съвет стратегията за борба с корупцията

28-03-2015 15:41

Меглена Кунева, заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване „На 6-ия ден" в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


 

 

 Има ли „черна и бяла царица" в правителството на Бойко Борисов?

     „Ако позволите една шега, Вашата колега Румяна Бъчварова Ви взе един от ресорите - МВР, има ли „черна и бяла царица" в правителството на Бойко Борисов, с „царя" Борисов на шахматната дъска?",  попита водещата Илиана Беновска. Меглена Кунева отговори: „Вие ме представихте в началото и казахте, че съм вицепремиер по координация на европейските политики и работа с европейските институции, това е!". Тя добави, че с Румяна Бъчварова представляват различни политически сили, освен това не може да гледа на политиката като на игра. Дори да е високоинтелектуална, като шаха, това е прекалено сериозна тема, свързана буквално със живота на страната. „Това с играта и смесването на пешките и другите фигури на шахматната дъска ми е много неприятно и няма да вляза в такъв разговор!", подчерта вицепремиерът.


Ресорите, върху които упражнява административна отговорност.

    Меглена Кунева заяви, че няма никакво значение колко са министерствата, върху които упражнява някаква административна отговорност, защото отговаря за абсолютно всички европейски политики. Вицепремиерът обясни, че планът „Юнкер" не присъства в нито едно от министерствата, за които отговаря, това обаче не й пречи да координира тази политика. Климатичните промени също не са част от тези министерства, този въпрос обаче заема огромно част от координационната политика, която тя осъществява. „Аз съм председател на Съвета по европейски въпроси, всяка българска позиция, която заминава за Брюксел, най-напред минава през този съвет, с моето председателство, и след това я предлагаме заедно със съответния ресорен министър за одобрение на Министерски съвет.", обясни Меглена Кунева. Тя продължи, че Румяна Бъчварова има много важна задача, тя е министър и вицепремиер, като е много важно, че министърът на вътрешните работи е на ниво вицепремиер, както е било и в първия кабинет на ГЕРБ. Този факт, според Меглена Кунева, изключително много облекчава нейната работа, защото по този начин може да обясни в европейските институции каква политическа тежест дава България на проблеми, като Шенген и миграционните въпроси, след като имаме вицепремиер, който е и министър на вътрешните работи. „Сравнихте вицепремиера Бъчварова, която е и вътрешен министър, с предишния вицепремиер и ексвътрешен министър Цветанов в предишното правителство на ГЕРБ, какъв е паралелът между тях?", попита водещата Илиана Беновска, на което Меглена Кунева отговори, че фактът, че министрите на вътрешните работи са и вицепремиери показва, че МВР има много сериозна тежест в плановете на държавата. Тя продължи, че въпросът за усилията, които МВР прави, заедно с други ведомства, да бъдем добра външна граница на ЕС, е най-важното нещо за следващите няколко месеца, за да постигнем европейски политически успех. „Що се отнася до г-жа Бъчварова, аз съм сигурна, че тя ще се справи, тя е много упорит и прецизен човек в работата си.", подчерта вицепремиерът и добави, че не е работила с Цветан Цветанов, подчертала е само, че вицепремиерът е с по-голяма политическа тежест, отколкото ако е само министър и не е имала никакъв друг подтекст в изказването си.


Обвиненията към Реформаторския блок, че преяжда с власт.

    „Това беше израз, казан от един политик преди много време, като обвинение към една от политическите партии в България, която бе балансьор, това е историята и не е зле да не забравяме как тръгват нещата.", заяви вицепремиерът. Тя продължи, че изразът е пришит, без основание, към Реформаторския блок. Меглена Кунева подчерта, че Реформаторите не са балансьор, а са равноправен участник в управляващата коалиция и искат да носят отговорност за управлението. Тя изрази готовност да коментира всяко едно политическо назначение, като министри, заместник-министри, председатели на държавни агенции и комисии, това е каталогът на политическите назначения. „Извън това обаче, в администрацията, без конкурс няма стабилност, няма самочувствие на хората, които работят в администрацията.", подчерта вицепремиерът и продължи, че това е било и част от програмата на „Движение България на гражданите" още при предишните редовни парламентарни избори. Меглена Кунева изрази задоволството си, че точно през изминалата седмица са били осъществени две големи идеи от програмата на „Движение България на гражданите". Внесени са били два законопроекта, първият от тях, чийто автор е Димитър Танев, засяга назначаването по заместване. С такива временни договори през последните 3 години са били назначени 5000 човека без конкурс. „Представете си жена, излязла в отпуск по майчинство, назначава се на нейно място без конкурс друг и след това започва от място на място да обикаля администрацията без да има изобщо входящ конкурс, това е доста стряскащо число.", подчерта Меглена Кунева. Тя обясни, че другото изискване, внесено от Бойка Маринска, е било за ценз. Вицепремиерът беше категорична: „Когато хората искат да изберат човек със средно или начално образование през открити, честни политически избори, тогава няма никакъв проблем, но когато става въпрос за назначаване на високи длъжности в българската администрация, образователен ценз е необходим!".


Правосъдната реформа.

    Меглена Кунева заяви, че що се отнася до непрекъснатите примери в последните месеци с Румъния, там в момента има много сериозна криза и неизяснен отговор на въпроса „кой ще пази пазачите?". Отстраняването от длъжност и обвиненията в корупция на шефа на Агенцията за борба с корупцията в северната ни съседка наистина е било шокираща новина. Вицепремиерът продължи, че идната седмица ще бъде представена вече готовата стратегия за борба с корупцията. Стратегията е направена, имало е работна група, в която са участвали хора от МВР и Министерството на правосъдието, ползван е бил и опитът на неправителствени организации, Главна прокуратура и други. „Мисля, че стратегията, без да е каталог на всички мерки за борба с корупцията, дава добра основа.", подчерта Меглена Кунева. Тя уточни, че стратегията трябва да мине за официално съгласуване през министерствата и ако те успеят да го направят достатъчно бързо, то тя може да бъде представено в Министерски съвет още в сряда. Голямата работа обаче е в писането на законите след стратегията. Вицепремиерът изрази надежда в рамките на месец това да се случи и добави, че се е стигнало до изводите, че има органи, които не работят, органът за борба с корупцията, според нея, трябва да бъде единен, както препоръчва и ЕК. „Има органи, които имат добър потенциал, но той няма как да се използва, като например БОРКОР, те просто са оставени встрани и никой не ги търси, правят изследване на закон, който излиза от Министерски съвет и се предлага на Народното събрание, дали не създава корупционен риск, но никой не им възлага да правят анализ на закони, които могат да бъдат предложени от депутати. Какво правим при това положение?", попита вицепремиерът. Относно Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси тя подчерта, че от 368 сигнала е даден ход едва на 6, което, по думите й, е „истинско безобразие".


Кога ще започне цялостната реформа по отношение на Закона за съдебната власт? Липсата на добър контакт на министъра на правосъдието с ВСС по различни случаи.

     Меглена Кунева заяви, че ситуацията с ВСС наистина не е лека, но подчерта, че не си спомня нито един ВСС, който да е имал обществена подкрепа и всички да са били убедени, че правителството на съдебната власт работи добре. Според вицепремиера моделът с ВСС има перфектен ефект в други европейски страни - независима съдебна система, независим ВСС и възможност той да докаже наистина своята компетентност. „Нито веднъж в нито един от форматите на ВСС ние нямахме това, което очаквахме от ВСС, значи нещо трябва да се промени не просто в хората, а в правилата, по които се създава. Това предлага министърът на правосъдието и аз стоя плътно зад колегата си и неговото предложение да се раздели на две ВСС.", категорична беше Меглена Кунева. Тя продължи, че министър Иванов се опитва да реши и конкретни проблеми, свързани с оценката на ВСС, като сигнализира за нередности, които вижда. Оттук нататък е борба на воля и желание системата да заработи по правилата. Въпросът, според нея, е имаме ли съдебна система, която се управлява през независимото правителство на съдебната система, наречено ВСС. „Имаме ли?", попита водещата Илиана Беновска, но което вицепремиерът отговори, че предстои да видим, но не бива да говори от името на съдебната власт.


Очакванията й от действията на ВАС по случая „КТБ", както и на СГС, когато евентуално временните синдици ще започнат да внасят за ревизия различни договори за цесии и прехвърляне на активи.

     Вицепремиерът заяви, че във „Файненшъл таймс" има една коментарна рубрика, която се списва от началото на вестника, над която има лого, което гласи: „Не правим услуги и не искаме услуги, не изпитваме страх". „Това е моят отговор, това очаквам - без страх и без услуги, просто да се приложи законът!", завърши Меглена Кунева разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване „На 6-ия ден" в ефира на „Радио К2".

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?