Новини

Цвета Караянчева: Имаме воля за реформи, но нека и гражданите да проявят търпимост


Цвета Караянчева: Имаме воля за реформи, но нека и гражданите да проявят търпимост

27-11-2014 18:11

Цвета Караянчева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”, заяви позиции по следните теми:


Приетата от Народното събрание актуализация на бюджет 2014 година.

     Цвета Караянчева заяви, че актуализацията на бюджета е трябвало да се случи още в края на предишния парламент, но по обективни и субективни причини това не станало. Тази актуализация сега е факт на базата на данни и числа, които са излезли от Министерството на финансите. Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ продължи, че 100-те милиона, които ще отидат за Здравната каса, ще помогнат на здравеопазването, за МВР е било предвидено увеличение на заплатите, но не са били осигурени средства, сега с тази актуализация там нещата ще бъдат по-спокойни. На въпроса защо не са били потърсени вътрешни ресурси с ново преразпределение, вместо тегленето на заем, Цвета Караянчева отговори, че в бюджет 2014 са били заложени едни допълнителни приходи от 2 милиарда, които не са били изпълнени и в крайна сметка има дупка в бюджета от 1,5 милиарда, която трябва да се компенсира. Точно това се прави с този заем от 4,5 милиарда, защото 2 милиарда са необходими за изплащането на гарантираните депозити в КТБ. Депутатът от ГЕРБ подчерта, че събираемостта на предишното правителство не е била на ниво, затова няма и как да се търси вътрешен ресурс.


Проектът за бюджет за 2015 година.

     Цвета Караянчева заяви, че оценката за бюджета тепърва ще се дава. „Бюджетът е такъв, какъвто е, няма как да бъде по-различен и по-добър от така стеклите се обстоятелства” изтъкна тя и продължи, че управляващите залагат 8,5 милиарда дълг и затова повишаването на доходите няма как да бъде в рамките на желаното, защото дългът трябва да се рефинансира с 6 милиарда, 2 милиарда остават за финансиране на дефицита. Цвета Караянчева коментира и минималната работна заплата, като заяви, че тя ще бъде 340 лева и на този етап няма как да се увеличи, положението наистина е трудно, но това са реалните параметри. На въпроса какви реформи са предвидени за следващата година, заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ отговори, че е заложено 10% съкращение на административния персонал и продължи, че реформите трябва да бъдат проведени в началото на мандата на едно правителство, защото след това става все по-тежко и по-тежко. Тя подчерта, че правителството управлява с коалиционно споразумение, има неща, които все още се изясняват, така че предстои да се види дали реформите ще се случат.


Противоречията и нестабилността в управляващата коалиция. Има ли стремеж в ГЕРБ да се освободят от подкрепата на Патриотичния фронт?

    Цвета Караянчева категорично заяви, че в ГЕРБ няма стремеж да се освободят от подкрепата на Патриотичния фронт. Тя продължи, че името на един човек или членството в дадена партия не може да бъде причина за развалянето на една коалиция, но не може и да бъде начин за извиване на ръце. Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ подчерта, че Реформаторският блок са коалиционни партньори в управлението и е въпрос на диалог и добра воля да бъдат приети техните персонални предложения. „Ако има диалог – има, ако няма, то за каква коалиционна култура говорим, след като сме си стиснали ръцете в определена програмна декларация, която трябва да изпълняваме, аз мисля, че не е много колегиално да се подхожда по този начин”, коментира Цвета Караянчева.


Казусът „КТБ” и начините за неговото разрешаване?

    Цвета Караянчева заяви, че всички ще бъдат ощетени, защото някой някъде не си е свършил работата. Тя продължи, че ДАНС трябва да си свърши работата и да влезе много надълбоко, за да може всичко да излезе наяве. „Г-н Писанчев има голям дълг към българските граждани за това, което не успя, за това, че неговите хора не успяха да разберат какво се случи там и трябва да си свършат работата”, подчерта заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ. На въпроса ще подкрепят ли ГЕРБ предложението на Реформаторите външна фирма да проследи пътя на парите, тя отговори, че не вижда нищо лошо в това.


Кога ще бъде предствавена програма за управление на кабинета, разположена във времето?

    Цвета Караянчева заяви, че почти приключва изработването на тази програма, всяко едно министерство работи и вече е в заключителна фаза на разширените политики, които ще се осъществяват в рамките на 4-годишния мандат.


Правителството е определило себе си като реформаторско, как точно се разбират реформите?

   Цвета Караянчева каза, че по принцип реформите са болезнени. „Понякога трябва да се реже месо до кокал, но не всеки има този кураж”, изтъкна тя и продължи, че правителство е реформаторско и затова, че политиката, като диалог, е започнала да се развива на друго ниво, досега управлението не се е състояло от толкова и различни формации. Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ предположи, че понякога вероятно ще прехвърчат искри, но се надява разумът да надделее, защото обществото се е уморило от избори и има нужда от стабилни институции и стабилна държава.


Кои са големите предизвикателства пред управлението и къде се крият рисковете?

   Цвета Караянчева заяви, че енергетиката, здравеопазването, силната роля на образованието и обръщането на поглед към науката, навлизането на все повече държавност са сред основните приоритети. На въпроса дали ГЕРБ ще търсят обществена дискусия по замислените реформи, заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ заяви, че за управляващите е много важно мнението на неправителствените организации, затова и правилникът на Народното събрание дава възможност на неправителствени организации да участват в заседанията на парламентарните комисии, за да могат да дават мнения в определени посоки. Тя изтъкна, че ГЕРБ винаги са били отворени за такива разговори, и даде пример с приемането на Закона за средното образование от 41-то Народно събрание, който е бил разработван три години и там са участвали над 70 неправителствени организации. „Това показва, че има много полза от разговорите с хората и с тези организации, стига те да бъдат представителна извадка на хората, които имат отношение към съответния проблем”, изтъкна Цвета Караянчева.


Има ли основание да се стигне до протести срещу управлението?

    Цвета Караянчева заяви, че се надява българското общество да прояви разбиране и да даде поне 100 дни въздух на правителството, за да може да покаже наистина какво иска да направи. Тя продължи, че предстои зима, правителството ще работи в тежка ситуация. Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ изтъкна, че няма време за губене, трябва да се правят реформи, но и обществото трябва да прояви търпимост. „Винаги, когато има проблем, има възможност и за решаването на този проблем, стига да има добра воля, аз мисля, че правителството наистина има добра воля да реши тези проблеми, колкото и трудни да са те, трябва да има взаимност”, завърши Цвета Караянчева разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”.

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?