Новини

Калоян Паргов: Първата стъпка към възстановяването на доверието в БСП беше оставането ни в опозиция


Калоян Паргов: Първата стъпка към възстановяването на доверието в БСП беше оставането ни в опозиция

26-11-2014 18:41

 Калоян Паргов, член на ИБ на БСП, председател на ГС на БСП-София, в разговор с Клара Маринов в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Случващото се в БСП.

    Калоян Паргов заяви, че не може да се съгласи с твърдението, че нищо не се случва в партията и продължи, че днес в Народното събрание са станали ясни позициите на БСП по актуализацията на бюджета. Готви се и алтернативно предложение на промените в Закона за средното образование и някои от постановките в него, като например финансирането на частните образователни институции. С това БСП показва, че няма да бъде пасивна опозиция и има своите виждания по редица проблеми на държавата. Що се отнася до случващото се във вътрешнопартиен план, Калоян Паргов заяви, че има набелязани мерки за организационно и функционално преструктуриране, което е прелюдия към подготовката за местните избори.


Причината за загубата на голям брой традиционни избиратели на левицата и начините за тяхното връщане.

    Калоян Паргов заяви, че отливът на тези избиратели е бил анализиран. Една от причините за това е, че БСП е отстъпила от част от своите ангажименти заради компромисите, които е направила. Той продължи, че първата стъпка към възстановяването на това доверие е оставането на БСП в опозиция, въпреки призивите и натискът, включително и по линия на Брюксел, да се влезе в едно коалиционно управление. Що се отнася до призивите вътре в БСП за влизането в такава коалиция, председателят на ГС на БСП-София заяви, че ги отдава на персонални виждания вследствие на промени, настъпили в ръководството на партията. „Това е един от големите проблеми на левицата-разноговоренето и говоренето на обидените", категоричен беше Калоян Паргов. Вследствие на това е започнало и роенето и спадът на доверие. Председателят на ГС на БСП-София обясни, че по време на конгреса на партията през лятото е имало най-различни виждания и схващания, че е необходим някакъв взрив и той би дошъл с алтернативна кандидатура за председател на партията, която би учудила обществото и би дала знак за някаква промяна. Той обаче заяви, че сам по себе си изборът на лидер не означава промяна, а начинът на мислене, подходът, начинът на работа, отварянето, това всъщност е промяна и точно това куца на БСП. Затова е необходимо да започне да се работи истински в тази посока, а не само да се говори. „Малко си говорим, малко си комуникираме помежду си, това са все проблеми, които сме си набелязали и имаме план за действие в тази посока", категоричен беше Калоян Паргов.


Актуализацията на бюджет 2014.

     Калоян Паргов заяви, че управляващите са в правото си да направят това преразпределение. Той продължи, че първоначалният вариант на бюджет 2014 е бил много близък до рестриктивния бюджет, подготвен от Симеон Дянков, тогава обаче са били проведени разговори с Пламен Орешарски и Петър Чобанов, за да може бюджетът да придобие характеристики, присъщи за управление с участието на левицата. В момента се наблюдава точно обратния бюджет, ГЕРБ започват да реанимират своята политика, изоставена през февруари 2013 година.


Изходът от ситуацията с КТБ.

    Калоян Паргов заяви, че управляващите в момента нямат никаква визия как точно може да се решат проблемите, произтичащи от този казус. Той продължи, че силно се съмнява, че отговорите на въпросите ще бъдат дадени на обществото. Председателят на ГС на БСП-София призова БНБ да не бяга от отговорност и добави, че големият въпрос, на който все още няма отговор, е какво се прави с държавните средства, които са били в КТБ.


Ще подпомогне ли актуализацята на бъджета възможността следващият бюджет за започне „на чисто" и да се вмести в 3% дефицит?

     Калоян Паргов категорично заяви, че големият проблем на България е икономиката. „Може да взимаме заеми, може да увеличаваме дълга с нови заеми, но основното е мерки, които ще насърчат икономиката и най-вече насърчаване на производството", заяви председателят на ГС на БСП-София. Той продължи, че е безсмислено да се взимат заеми, за да се наливат пари в нереформирани системи, каквото е например здравеопазването.


Кои са големите предизвикателства и тежките моменти през правителството?

      „На това правителство много хора му „бабуваха", включително и извън пределите на страната", заяви Калоян Паргов и продължи, че въпреки програмната си декларация, целяща да покаже единение, е видно, че кабинетът е съставен в рамките на жаждата за власт. Участващите в коалицията ясно са показали, че разпределението на постовете е първата задача, която е била препъникамък. Калоян Паргов заяви, че днес са били освободени всички останали от времето на Пламен Орешарски областни управители и на тяхно място са били назначени нови и тъй като от Патриотичният фронт са актуални с опонирането си в рамките на кабинета, трябва да бъде зададен въпросът дали ще отидат да протестират против назначаването на новия областен управител на София, който е представител на протурската партия на Касим Дал. Членът на ИБ на БСП беше категоричен, че всички публични изяви на представителите на управляващата коалиция приличат на евтини пиар акции.


Има ли условия кабинетът да бъде наистина реформаторски?

     Калоян Паргов заяви, че ако реформата се ограничи само до затягане на колани, нещо, което е било характерно за политиката на Борисов до 2013 година, това няма да доведе до нищо, защото това на практика не са реформи, а просто затягане на коланите поради липса на средства. „Не можеш да правиш реформи без пари", категоричен беше председателят на ГС на БСП-София  и отново подчерта, че основното нещо, от което страната ни има нужда в момента, е насърчаването на икономиката.


Ангажиментите на БСП към „лява България".

      Калоян Паргов заяви, че бедността се е превърнала в присъда в България, тя е трайно явление и се задълбочава, включително и заради политиката, която се е водила след 2009 година. Той продължи, че БСП са получили много упреци заради плоския данък и сега първата законодателна инициатива на партията е била именно за неговото премахване, но не е била приета. Председателят на ГС на БСП-София обясни, че с прогресивното подоходно облагане се дава възможност на тези, които получават повече да им се взема повече и тези средства да се преразпределят. По този начин може да се върне справедливостта в обществото, като то стане по-солидарно. На въпроса България ще усети ли нещо от 315-те милиарда евро, предвидени в икономическата програма на ЕК, Калоян Паргов отговори, че проблемът на функционирането на европейските институции, което и проблем и на ЕС като цяло, е недостатъчното обяснение на европейските граждани как тези пари стигат до тях. Затова е толкова нисък процентът на гласували за ЕП. Това показва, че институциите функционират като че ли затворени, сами за себе си и не се усеща като влияние върху ежедневния живот на средностатистическия европеец. „Включително и за българите важи това, защото оценката след приемането ни през 2007 година, периода на първото ни усвояване на европейски фондове, е че ние се наредихме на последно място по доходи, по степен на усещане за сигурност, за щастие, за спокойствие, тоест отрицателна е оценката за първите наши стъпки в ЕС, за съжаление. Това е предизвикателство към цялата политическа класа", завърши Калоян Паргов разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2".

 

 

Можете да чуете цялото интрвю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?