Новини

Пламен Димитров: Бойко Борисов поканихме на НСТС да говорим за Бюджет 2015


Пламен Димитров: Бойко Борисов поканихме на НСТС да говорим за Бюджет 2015

22-11-2014 15:25

Пламен Димитров, президент на КНСБ, в разговор с Илиана Беновскав седмичното обзорното предаване„На 6-тия ден" на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Заседанията на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) вероятно ще започнат да се излъчват онлайн, но "без те да се превръщат в спектакъл", което е позицията на Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на труда и социалната политика?

В отговор на позицията на Ивайло Калфин, Пламен Димитров заяви, че прозрачността на заседанията на НСТС е стара негова идея, която е и коментирана многократно в ефира на „Радио К2", с цел „възвръщането на доверието към институциите на обикновените граждани, за да знаят кой какво казва и какво защитава, и как го аргументира". Той наблегна на това, че Тристранният формат трябва да получи тази прозрачност, защото на заседанията се решават ключови въпроси за икономиката, доходите, пенсиите, теми, които пряко засягат българските граждани. Относно опасенията на Ивайло Калфин, заседанията на НСТС „да се превърнат в спектакъл", Пламен Димитров отговори, че „не може и не трябва да се отнемат основните принципи на демокрацията, само защото някой може да се възползва от подобна атрактивност".


Относно декларацията на Изпълнителния съвет на КНСБ за нова политика по доходите?

Пламен Димитров наблегна над това, че най-големият проблем на България са доходите и това е причината за написаната от тях декларация за нова политика по доходите. Той заяви, че правителството трябва да направи така, че да има координация и интегрален подход между секторните политики, които „най-накрая да доведе до промяна на доходите през управлението на този кабинет, ако управлява четири години".На въпроса на Илиана Беновска, дали ниските доходи не са резултат от липсата на законност , Пламен Димитров отговори, че ако балансът на властите не бъде възстановен, тогава шансовете за нова политика по доходите са минимални и всички усилия за подобряване на живота на българите от страна на синдикати и на управляващите ще са без успех.


Какво се случи с Комитета на работодатели и синдикати за вземане на решение за КТБ?

„Аз съм убеден, че в КТБ ще има още развития, по-скоро негативни! За съжаление нашите предложения, които бяха направени преди вече три-четири месеца, не бяха чути от управителя на Централната банка, независимо от многото срещи с главния прокурор.", заяви Пламен Димитров. Той каза също, че Комитета на синдикатите и работодателите се е противопоставил за пореден път, с парите на данъкоплатците да се финансира Фонда за гарантиране на влоговете, който е в размер на 3 милиарда лева. „Това е огромна грешка! Фондът сам може да емитира емисия, която банките да финансират във времето напред, а не обикновените данъкоплатци!", категорично каза президентът на КНСБ.


Подкрепяте ли внесения вчера законопроект от ГЕРБ, РБ и ПФ за изменение и допълнение в Закона за банковата несъстоятелност?

„За мен най-малкото е странно подобно действие от страна на управляващите", каза г-н Димитров.  Според Пламен Димитров това, което се предлага е „на ръба на закона и може би ще наруши фундаментални принципи".


Кога предстои заседание на НСТС и какви искания ще поставите там?

„Ние отправихме предложение към министър-председателя да открие заседанието с темата за Бюджет 2015 и свързаните с него политики във всички области и сфери", заяви президентът на КНСБ. Той каза, че е редно министър-председателят да приеме поканата, за да може той да изложи важни позиции, по които да се чуят мненията лично на премиера и на цялото правителство. „Аз лично ще поставя два въпроса - политиката по доходите и вторият е за възраждането на индустрията на България.", каза Пламен Димитров. Той сподели, че ще попита премиера Борисов, как той ще съдейства за присъединяването на България и българската икономика към плана на Жан-Клод Юнкер, който до Коледа ще разпредели около 300 милиарда евро за възраждането на индустрията на Европа през следващите години. „Това е единственият възможен източник на свежи средства, към които нашата индустрия, през политическите сили и през министър-председателя, с всички лостове трябва да намери път. Това е огромен въпрос!", каза г-н Димитров.


Срещал ли сте се с настоящия министър на икономиката Божидар Лукарски и каква е оценката Ви за неговата компетенцията?

 „Кабинетът е интересна смесица между политици, доказани професионалисти, експерти с добри качества", това заяви президентът на КНСБ. Той се надява, че министрите ще намери формулата да подкрепят един друг ресорите си. „В понеделник КНСБ ще направи специална пресконференция, на която ще изложим какво КНСБ иска от кабинета в шест области - икономиката, финансите, пенсиите, здравеопазването, образуванието, доходите, трудовото законодателство.". Относно компетенцията на министър на икономиката Божидар Лукарски, Димитров каза, че му е трудно да отговори, защото не познава качествата му. „В сряда заедно с г-н Лукарски организираме първия съвместен форум, за индустриалните възможности в машиностроенето и електротехниката. Там ще видим неговата реакция, дали и доколко нашите предложения имат смисъл ", с това завърши Пламен Димитров разговора си с Илиана Беновска в ефира на „Радио К2".

 

Можете да чуете цялото интрвю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?