Новини

Румен Петков: ГЕРБ са задължени да формират правителство


Румен Петков: ГЕРБ са задължени да формират правителство

18-10-2014 19:09

Интервю на Илиана Беновска, Радио К2, с Румен Петков, КП АБВ.

 

ТЕМА: Кой и на какво основание иска и може да управлява България?

 

Илиана Беновска: Вие слушате „На 6-я ден", седмичното обзорно предаване на Радио К2, днес в събота 18-ти октомври 2014 година. Аз съм Илиана Беновска. Голямата тема, която разискваме в ефира на Радио К2 е: „Кой и на какво основание може и иска да управлява България?". С нея се обръщам и към следващия събеседник в ефира на К2, това е представителят на КП Коалиция АБВ, г-н Румен Петков. Добър ден, г-н Петков.


Румен Петков: Добър ден на Вас и Вашите слушатели!

 

Илиана Беновска: Г-н Петков, първо и аз да изразя публично съжалението си, че Вие не сте в 43-тото Народно събрание и очевидно не поради липса и качества, и Ваша вина, а поради наличието ...


Румен Петков: Аз не бях и в 42-рото и не е драматично.

 

Илиана Беновска: Да, така. Може би всяка зло за добро.


Румен Петков: Благодаря Ви много!

 

Илиана Беновска: Желая Ви, обаче да продължавате активно да присъствате в политиката, важно е.


Румен Петков: Благодаря Ви.

 

Илиана Беновска: Утре предстои разговор, последният разговор, между политическите партии, представени в 43 НС и доминиращото в него ГЕРБ, която се предполага, че трябва да създаде правителство на малцинството, коалиционно правителство или някаква форма на управление, която все още не е напълно формулирана. Утре предстои разговор на АБВ и ГЕРБ, какво очаквате от това?


Румен Петков: Аз ще си позволя първо да преформулирам това, което Вие казвате, ГЕРБ са задължени, това е огромна отговорност, която избирателите им възложиха да формират кабинет. Искам да ги поздравя, че водят публично тези разговори, че след всеки кръг се информират гражданите чрез средствата за масова информация. Това е стъпка със съзнанието, че е неразделна част от българския политическия живот. Затова ние от АБВ месеци настояваме за публичен активен диалог между политическите партии. Нещо, което според мен, беше една от причините последните два парламента да си отидат преди края на мандата. Второ, струва ми се, че досега поне не се водят разговори, които отговорят на потребността на обществото, малко хандбална терминология се получава, седнахме, разговаряхме, резултата е 18 на 4, резултата е 16 на 8. Не се прави така. Аз мисля, че на такива разговори трябва да се търсят допирните точки, трябва да се търсят възможните общи политики, които отговарят на интереса на обществото, а не да се поставят червени или сини, или бембени разделителни линии. Това не е добър тон. Не това е замисълът.

 

Илиана Беновска: Да използвам, цитирам челното Ви изречение, което наистина е точно: „ГЕРБ са задължени да формират правителство". Аз ще добавя в моя въпрос, а призвание ли са ГЕРБ и призван ли е Бойко Борисов да управлява пак?


Румен Петков: Това признание се дава обществото. Ние говорим, че този парламент е фрагментиран, но всъщност за пръв път имаме в демократична България, повече от 95% от избирателите представени в парламента. Да, осем политически формации, но повече от 95% от хората, които излязоха да гласуват са представени в НС и това не бива да бъде неглижирано и подминавано. Един от пунктовете, по които беше атакувано предходното НС, освен задкулисието, освен защитата на определени интереси, беше непредставителността на парламента. Сега имаме представители в парламента. Добре би било, хубавото решение е ако се постигне между първите две политически сили едно такова разбирателство.

 

Илиана Беновска: Говорите да се постигне разбирателство между ГЕРБ и БСП?


Румен Петков: Да, но като че ли и двете политически сили не са узрели и не са готови затова. Едните обвиняват другите, ГЕРБ обвинява БСП, че те не са германските социалдемократи, защото се дава примера с Германия и със същия успех някой може да каже, че и ГЕРБ не са германските християндемократи. Да се замеряме с такива реплики, няма да излезем от онзи тон, който беше зададен 2009 година.

 

Илиана Беновска: Но, не ми отговорихте пряко на въпроса - призван ли е Борисов да управлява втори път?


Румен Петков: Аз казвам достатъчно ясно. Това е решението на хората, които излязоха да гласуват. Сигурно една не малка част от тези, които не излязоха да гласуват, не мислят така. Те са разочаровани с еднакъв успех и от БСП, и от ГЕРБ. Но така или иначе фактическата ситуация и оттук нататък разсъждения на тема кой е и доколко е призван не ми се виждат конструктивни.

 

Илиана Беновска: Г-н Петков, от Вашата коалиция от партии и лично от партия АБВ, обществото очаква да подходите максимално отговорно и компетентно към това, пак Ви цитирам, „задължение на ГЕРБ и Борисов да съставят кабинет", президентът на България два мандата Георги Първанов се очаква да изиграе под някаква форма онова, което по конституция е записано за президентската институция, обединител на нацията, и ерго утре като отидат вашият преговорен екип на преговорите, вие, как ще го играете, казахте не искате да играете на хандбал, какви условия ще поставите на ГЕРБ и какви изисквания ще поискате от тях към вас?


Румен Петков: Ние ще отидем с максимална сериозност, ние не отиваме 18 на 18, ние отиваме, за да покажем политика, приоритети и ще ги кажем ясно на колегите от ГЕРБ. Ще ги кажем достатъчно ясно и категорично и на българските граждани като приключат разговорите. Очакваме от ГЕРБ да формулират ясно какъв тип коалиция търсят. Според мен, имаме една малко трагикомична ситуация, оформя се коалиция на мераклиите, на желаещите, би трябвало да е коалиция на политиката ...

 

Илиана Беновска: Бих казала и на капризно тропащите с краченца деца.


Румен Петков: Без да гадая. Няма кой да ги опровергае в случая. Ние ще поставим много ясно нашето разбиране за приоритетните политики днес, веднага и без съмнение ключов въпрос е развитието на българската енергетика. Утре той ще бъде детайлизиран на разговорите. Гарантиране на стабилността на банковата система и решаване на проблема с КТБ. Гарантиране на бедните зимата. Правителството на Орешарски скри доклад на Световната банка, в който се посочва, че 60% от българските граждани не могат да посрещнат заплащането на енергийните си източници безпроблемно, т.е. имат проблеми, когато си плащат тока, газта, парното. За тези хора трябва да се намери решение и то категорично трябва да се намери решение. Ние трябва да имаме друга социална политика, политика на доходите. Ако ще я караме без Дянков, по дянковски, сами разбирате, че обществото не може да ... Ние не може да продължаваме, истинската социална политика е създаването на работни места. Ние не може да продължаваме с безконечното и не много умно плащане на социални помощи на калпак. Би трябвало да ангажираме нашата икономика в тези социални помощи, т.е. да се предостави услуга и т.н.

 

Илиана Беновска: Всичко, което казахте е очевидно, спешно, даже сме преминали границата на спешността да бъде решено и очевидно начините да бъде решено, това е в полза на българския народ и българската държава. Казвам го неслучайно, защото ние ставаме обект на пресичане на няколко оси на геополитически интереси било поради членството ни в определени общности, било поради нашето географско положение, важното е утре, вие, като поставите тези приоритети, ще настоявате ли непременно да бъдат приети възгледите, вашите възгледи за решения, които предлагате или сте склонни да приемете, ако ви се каже „Това не може да бъде решено по този начин"?.


Румен Петков: И защо?

 

Илиана Беновска: И защо?


Румен Петков: Затова казваме разговори, в които всяка от двете страни ще изложи своите аргументи. Ние сме диалогични, ние сме нормални, интелигентни хора и може да чуем аргументи, уверявам Ви.

 

Илиана Беновска: Ще го кажа като в танца, като във валса, две назад и една напред. Готови ли сте да отстъпите две назад, заради едно напред?


Румен Петков: Аз още веднъж подчертавам, че освен 18 на 4, не е разговор. Ние трябва да очертаем допирните точки, политиката, която ни сближава, реализируемата в 43 НС политика. Другото е слагане на разделителни линии, от което губи обществото.

 

Илиана Беновска: Добре. Тук един малко предизвикателен въпрос, Вие казвате, че най-добре би било, но не е възможно, да имаме коалиция ГЕРБ-БСП, но вие - АБВ, заставете в лявото пространство.


Румен Петков: Да, категорично.

 

Илиана Беновска: Възможно ли е тогава коалиция пак ляво-дясно, но с представител АБВ в лявото и ГЕРБ в дясното?


Румен Петков: Аз не мисля, че АБВ може да участва в една коалиция, която няма ясно лице, защото една част от РБ ще се включи в подкрепата на правителство ...

 

Илиана Беновска: Само да Ви попитам за едно уточнение. Казвате видимо част от РБ ще се включи, те сами ли ще се включат или Борисов ще ги покани?


Румен Петков: Аз затова казвам, че ни бива да остава обществото с впечатление, че има коалиция на желаещите, на мераклиите. Това опошлява политиката. Затова говоря за принципи и не приемам анонса след една от отминалите срещи, че няма какво да се подписва коалиционно споразумение, а трябва да се приеме програма. Кабинетът „Орешарски" нали има програма, без ясни отговорности, без ясно разписани задължения, ангажименти и резултатът е ясен.

 

Илиана Беновска: Така, но отговорете ми по-пряко на въпроса и по-простичко, г-н Петков, Вие сте известен, че може да формулирате ясни послания, но със силно съдържание, възможно ли е вие да заемете мястото на желания ляв коалиционен партньор от ГЕРБ? АБВ да стане до ГЕРБ от ляво?


Румен Петков: При всички случаи добре е ако следващото управление има ясно изразен социален ангажимент, социален вектор. Дали този социален ангажимент и приоритет ще се материализира от АБВ, аз не мога днес да отговоря, нека да изчакаме утре разговорите.

 

Илиана Беновска: Малко ми се измъквате.


Румен Петков: Не не става дума за измъкване, става дума за реалности.

 

Илиана Беновска: На теория вашите гласове очевидно не са достатъчни да дадете стабилно мнозинство на ГЕРБ.


Румен Петков: Това е съвсем ясно.

 

Илиана Беновска: Но все пак, няма ли да бъде крачка напред, стремим се всички говорим за германския коалиционен модел, говорим за баланса в политиката на България, няма ли направите една крачка вляво, да застанете от лявата страна на ГЕРБ?


Румен Петков: Много е важно да се види как ГЕРБ вижда следващото управление като коалиционна формула, съдържание, приоритети. По никой начин за нас въпросът за влизането или невлизането, може да бъде решаван на коляно и крак. Това са сериозни неща и ние сме сериозни хора, не може както направиха някои други от колегите разговорите с предварителни декларации. Едните казват ние подкрепяме, другите казват между има непреодолими червени линии. Не се прави така. Има обществен, има национален интерес, който би трябвало да бъде над черти линии или подкрепа априорна без оглед на това какви условия или политики се реализират и така.

 

Илиана Беновска: Добре. Няколко блица накрая. Какво ще се случи с КТБ, според Вас? В понеделник предстои да излезе доклад.


Румен Петков: В понеделник ще излезе доклада, но банката трябва да бъде съхранена. Всичко останало ще бъде много тежък удар не просто по вложителите, а много тежък удар по авторитета на банковата ни система, по доверието на банковата система, ни по бизнеса. Имаме ключови отрасли и енергетиката, и военно-промишления комплекс. Не може да се подхожда така. Ако като общество не си дадем сметка, че този удар беше нанесен от главния прокурор и гуверньора на банката, с мълчаливото съучастие на бившия финансов министър, значи нищо не сме разбрали.

 

Илиана Беновска: Какво ще се случи в БСП, според Вас?


Румен Петков: Това е въпрос на БСП и ми се иска да го коментирам. За нас е важно да съхраним вляво тези 280 000 избиратели, които според екзит пола на предните избиратели са гласували за БСП 2013 година, а на тези избори не излязоха да гласуват, това е огромен потенциал. Искам чрез Вашето уважавано радио да кажа на тези хора, че АБВ не е проблем вляво, АБВ е решение на проблема вляво.

 

Илиана Беновска: Трябва ли ГЕРБ да приеме като свои партньор, ще го кажа най-общо, в търсене на подкрепа, на стабилен парламент и правителство, ДПС?


Румен Петков: Аз съм го казвал и друг път, не е въпросът дали ДПС ще влезе във властта, а дали ДПС ще излезе от властта, и то по-скоро от икономическите параметри на участието на ДПС във властта. Това прави неприемлив партньор, не нещо друго.

 

Илиана Беновска: ДПС демонстрира, че е излязло от властта, а излязло ли е тогава от икономическите си лобистки гнезда?


Румен Петков: Не.

 

Илиана Беновска: А как трябва да бъде извадено?


Румен Петков: Не мисля, че ще го решим въпроса по радиото.

 

Илиана Беновска: Естествено, че няма да го решим по радиото, но кой е този субект или това образование, коалиционно между партии или умове, който би могъл да го осъществи, възможно ли е?


Румен Петков: Аз мисля, че е възможно, но конфигурацията беше такава, че не толкова това зависи от АБВ.

 

Илиана Беновска: Не съм казвала, че зависи от АБВ. Просто разсъждавате като политик с много дълъг опит и с много ...


Румен Петков: Има много ясни публични процедури, които ако бъдат въведени, нещата ще си дойдат по местата. Ние защо искаме да има специална агенция, която да се занимава с обществените поръчки и в общините, и всичко да става в интернет пространството? Защо искаме да има отчетност за разходваните средства? Кой разбра какво става в тези 500 милиона, които правителството на Орешарски разхвърля по общини и институции, обществото какво разбра, какво се построи за обществото? Тази липса на яснота позволява нерегламентирани действия, които не отговарят на обществения интерес. Имаме ли публичност и яснота, имаме гаранции, че нещата ще вървят в обществен интерес. Нямаме ли такава яснота, ние защо настояваме да има анкетна комисия, която да провери енергетиката, защо настоява да има постоянна комисия, която да контролира разходването на публичните средства, защото това е начин обществото да е наясно какви политики се водят.

 

Илиана Беновска: Възможно ли е вече да мислим, че в българското общество и политика настъпва катарзис и започва едно пречистване?


Румен Петков: Много е важно как ще бъде формирано правителството и какви ще бъдат неговите публични ангажименти, и какъв ще бъде гражданският контрол върху него. Аз мисля, че е рано да се правят прибързани радостни илюзии, както е рано да се драматизира.

 

Илиана Беновска: Не е ли по-добре да има още едни предсрочни парламентарни избори, за да се отлее така пяната, която започва да излиза на повърхността и наистина да тръгнем по пътя на пречистването от задкулисието?


Румен Петков: Последните три избора бяха избор на парите. Избор на корпоративния вот. Избор на контролирания вот. Избор на купения глас. Аз мисля, че институциите не са в състояние да преодолеят тези тежки проблеми, без радикална реформа в съдебната система, няма как да се получи. Мисля, че едни избори няма да ни дадат очаквания от обществото резултат.

 

Илиана Беновска: Разбрах Ви. Много Ви благодаря за този разговор.


Румен Петков: Благодаря!

 

Илиана Беновска: Утре ще излъчим на живо всичко, което ще се случи в НС.


Румен Петков: Благодаря Ви!

 

Илиана Беновска: Благодаря Ви! Приятен ден. Разговаряхме с Румен Петков, представител на коалиция АБВ.

 

Можете да чуете цялото инетрвю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?