Новини

Кънчо Филипов: Да се обединим и с консенсус да определим приоритетите с дългосрочен план за развитие на България - гаранция за стабилност и просперитет


Кънчо Филипов: Да се обединим и с консенсус да определим приоритетите с дългосрочен план за развитие на България - гаранция за стабилност и просперитет

30-09-2014 13:42

Клара Маринова: Продължаваме със заключителни обръщения на кандидати за народни представители в 43-то Народно събрание по избрани от тях теми и политики, важни за България, сега имам възможност да разговарям с Кънчо Филипов, лидер на ПП ЛИДЕР, част от КП „България без цензура", водач на листата в 27 МИР Стара Загора, здравейте!


Кънчо Филипов: Здравейте!


Клара Маринова: И така, препускате през България, за да облъчвате избирателите със своите идеи и програми вече почти месец. Получи ли се очакваният дебат за състоянието на обществото и държавата, за изхода от икономическата и политическата криза, успяхте ли партиите и коалициите да откроите ясни, проактивни послания към избирателни групи, Вашето впечатление, г-н Филипов?


Кънчо Филипов: Наистина ние обикаляме непрекъснато из страната и се стараем да покажем нашите програми, нашите идеи,      но мисля, че се получи една привидно вяла кампания.


Клара Маринова: Да, всички специалисти твърдят това.


Кънчо Филипов: Но моето впечатление е, че „господарите", с малки изключения се държат надменно и по господарски снизходително са пуснали своите платени лакеи, които трудно бих нарекъл журналисти и политически анализатори, да свършат мръсната работа в ефира на няколко телевизии. Винаги, когато започваме интервю, ние много трудно изказваме нашите идеи, започват да ни задават въпроси, които са много далеч от нашите програми. Повярвайте ми, аз следя изборите от началото на промените през 1989 година и мисля, че по-ожесточена, по-тенденциозна медийна кампания, просто не съм виждал. За съжаление този тон го дават по-скоро анализатори и журналисти, а не толкова политиците, за съжаление!


Клара Маринова: Не Ви разбрах много, честно да Ви кажа, ще Ви кажа защо, кои са господарите, които определят?


Кънчо Филипов: Това са големите партии, трите, и основно най-голямата, която остави служебното правителство да свърши това нещо, а не самите те, такива впечатления имаме ние от цялата кампания. Вчера чух по едно радио една политическа анализаторка каза, че най-големият грях на царя е, че с неговото завръщане е спрял конфронтацията между БСП и СДС, да се изговорят конфронтационните послания и досега всичко е можело да прекипи и ние да имаме едно нормално ляво и едно нормално дясно. Аз не виждам по-голям парадокс от това.


Клара Маринова: Всеки има право на своите виждания и разбирания.


Кънчо Филипов: Разбира се.


Клара Маринова: Предсрочните парламентарни избори, затова са и предсрочни, защото хората очевидно не харесваха досегашното управление, те повод ли са и достатъчно основание ли са да мобилизират хората да изпълнят ролята си на суверен спрямо политическите партии, да упражнят правото си на глас така, че ситуацията наистина да се промени, или иначе казано предсрочните парламентарни избори ще донесат ли стабилността, то която се нуждае България за своето развитие?


Кънчо Филипов: Аз съм убеден, че колкото повече хора излязат да гласуват, толкова по-голяма представителност ще има в Народното събрание и след това зависи от всички нас, политическите сили, които сме в него да се постигне тази стабилност. Защото аз съм убеден, че ако ние не го постигнем, хората ще ни принудят след много кратко време да го постигнем и това трябва да се разбере от всички. В една така икономическа криза, и политическа, и духовна бих казал, на България й трябва стабилност и това трябва да го направят политиците. Аз сега разбирам, че всички говорят, че на България й трябва стабилност, но когато започнем да говорим по конкретни въпроси, започват едни пререкания, едни нападки между политиците, което не говори, че ние сме преосмислили всичко това и сме готови за едно стабилно управление. Но аз Ви казвам, че ако ние не осмислим това, хората ще ни накарат да го направим.


Клара Маринова: Сериозен недостиг на значими партийни и лични идеи и програми за излизане от икономическата и политическата криза забелязахме в тази предизборна кампания, отсъствие на основен сблъсък поради очевидната преднина на ГЕРБ може би, липсата на партия-чудо, която да преобърне нагласите, както се случи през 2009 година, изобилие обаче от радикални идеи, което е признак за политическа криза. Кампанията се превърна в общ шум и загубени ярки послания. Какво още ще добавите Вие от Вашите наблюдения и изводи за тази кампания и нейния смисъл?


Кънчо Филипов: Аз може би с други думи в началото на нашето интервю се опитах да го кажа, липсва наистина такъв задълбочен дебат, защото ние политиците го оставихме в ръцете на други. Що се отнася до нашата коалиция, ние смятаме, че икономическият растеж може да доведе единствено до разкриване на работни места и по-добри доходи за хората. В нашата програма ние предлагаме пътища, по които може да се постигне този икономически растеж, заедно с данъчни промени, които са необходими, ние на няколко пъти ги представяхме, заедно с отраслите, които биха допринесли най-много за икономически растеж, като енергетика, селско стопанство, туризъм. Реформа в здравната система, за да има равнопоставеност на всички икономически субекти и една стабилна икономическа среда.


Клара Маринова: Вие вярвате ли, г-н Филипов, че изборите, които са само след няколко дни, ще доведат до политическата стабилизация, която е предпоставка и за икономическия растеж?


Кънчо Филипов: Много ми се иска това да е така, не съм сигурен сега дали това ще стане, но аз се опитах да го кажа, че ако ние не го постигнем, като политици, като политически сили, ще бъдем принудени от хората и това ще бъде жалко, защото отново ще мине един период на безвремие в нашата страна, който няма да доведе до нищо добро, най-вече подобряване на живота на хората. Надявам се това да се проумее от всички и да постигнем един минимален консенсус в следващото управление на България, за да могат наистина да се почувстват промени в икономическия живот, а оттам и във всички сфери - образование, здравеопазване, но трябва наистина да се започне от съживяване на икономиката, трябва минимален консенсус между всички, за да постигнем някакви резултати.


Клара Маринова: Много се коментира Вашата коалиция „България без цензура", какво Ви свързва Вас, ПП ЛИДЕР, с тях, ПП „България без цензура", намесиха се подозрения за финансови инжекции, намесиха се подозрения за тъмни сделки, много Ви моля да очертаете как се случи тази коалиция, Вие ли плащате грубо казано масрафа, след като КТБ спря парите за този политически проект?


Кънчо Филипов: Грубо казано всеки водач на район си поема разходите за кампанията, които не са никак големи, така че в районите, където нашата партия има водачи, ние използваме нашата субсидия, за да си развиваме кампанията, всяка партия си осигурява средствата, така че няма никакво основание за тези приказки, които по инерция продължават да се говорят за нашата коалиция. „България без цензура" води една кампания, която по нищо не се различава от тази на останалите партии, даже в доста моменти е доста по-скромна и ние разчитаме на ентусиазма и на това, че само преди няколко месеца „България без цензура" постигна един значим успех в политическото пространство и ние искаме да го доразвием.


Клара Маринова: Вашата коалиция, особено в частта „България без цензура", Ви подозират във висока доза популизъм, под натиска на народното недоволство и невъзможността на политическата класа да отстоява принципни и дългосрочни модели и решения, съобразени с обективната действителност, как сега след изборите избраните политици ще се справите със собствения си популизъм, как ще стъпите здраво на реалните обстоятелства, без да излъжете избирателите? Знаете там случая с таблетите за учениците, със заплатите обещавани, с един милион работни места, това все се приписва на Вашата коалиция.


Кънчо Филипов: Да, и ние във всичките си публични изяви обясняваме, че един милион работни места могат да се постигнат в рамките на два управленски мандата, което въобще не изглежда толкова страшно, защото това са по сто и няколко хиляди работни места годишно, които ако не разкрием, независимо дали „България без цензура" го казва, или някой друг, България си отива в буквален смисъл. Другата атака е, че ние нямаме толкова безработни, но ние имаме милион и половина млади хора, които работят в чужбина и мисля, че национален приоритет е по някакъв начин те да бъдат върнати, като им се създадат условия в България. Имахме също повод да кажем, по тези прословути таблети, че е необходимо на определен етап от развитието на учениците, те да получат достъп до тези устройства, за да работят и това не е никак скъпо, освен това е реализирано в доста страни, така че това, което изглежда популизъм преди изборите, ако се превърне в една управленска програма, ще видите, че не е такъв популизъм. Но разбира се това се използва в предизборната борба за атаки срещу нашата коалиция, ние обясняваме защо смятаме, че това е нормално и това е един нормален политически дебат, който се развива в обществото. Дай Боже след изборите ние да имаме възможност да приложим нашите идеи от предизборната програма, да станат част от управленската програма на мнозинството, което ще управлява, за да видите, че това са реални мерки, които могат да се реализират в рамките на един или два управленски мандата.


Клара Маринова: Дано, дано да сте прави, ще се радвам, ако това успеете да го реализирате. Коя е най-сполучливата и перспективна формула за избор на правителство, според Вас? Лансират се идеи от програмен кабинет, подкрепен със широко съгласие, който да извърши наложителните реформи, през различни коалиционни възможности, до еднопартийна власт на малцинството. Вие, като човек от реалната практика, как смятате, коя е най-сполучливата формула?


Кънчо Филипов: Най-сполучливата формула е следващото управление да се обедини около няколко приоритета в следващия управленски мандат, които приоритети да бъдат приети от по-голямата част от партиите, представени в Народното събрание, но това да бъде един по-дългосрочен план за развитие на България, примерно един 10 годишен период, който да се приеме от Народното събрание с голямо мнозинство, така че всяко следващо правителство да бъде задължено да изпълнява този перспективен план и тогава няма да има значение точно кои партии влизат в управлението и какъв вид управление е. Ако това наистина се постигне, като консенсусна политика, мисля че може да сработи за един икономически растеж в рамките на следващите 8 - 10 години и ще спомогне поне в рамките на тези 3 - 4 приоритета да има стабилно управление.


Клара Маринова: Накрая в две минути, защо хората трябва да гласуват на тези избори, какъв е Вашият призив, и защо трябва да подкрепят Вашата коалиция?


Кънчо Филипов: Аз мисля, че хората трябва да излязат на тези избори, за да се получи доста по-голяма представителност в Народното събрание, да могат да се изразяват идеи на повече групи - в ляво, в дясно, в центъра и така да се получи едно по-широко представителство на населението в България. А за нашата коалиция, мисля, че трябва да бъде подкрепена, защото ние не сме били в управлението, не носим негативите, които са натрупани през последните 25 години, които са в икономиката, в енергетиката, в селското стопанство. Мисля, че имаме реални идеи, които могат да се осъществят и ние ще дадем нашия принос в бъдещото Народно събрание наистина да се реализира една консенсусна политика, един консенсусен план за излизане от кризата, за стабилен икономически растеж, за повече работни места и достойни доходи за хората.


Клара Маринова: Благодаря Ви за Вашето участие, желая Ви успех на изборите на 5-ти октомври!


Кънчо Филипов: Благодаря и на Вас, хубав ден!


Клара Маринова: Кънчо Филипов, лидер на ПП ЛИДЕР, част от КП „България без цензура", водач на листата в 27 МИР Стара Загора.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?