Новини

Десислава Атанасова: Хората да осъзнаят, че шансът е на тяхна страна, а на България й трябва стабилност


Десислава Атанасова: Хората да осъзнаят, че шансът е на тяхна страна, а на България й трябва стабилност

30-09-2014 13:36

Клара Маринова: Здравейте, уважаеми слушатели на „Радио К2", аз съм Клара Маринова, а Вие сте със заключителните обръщения на кандидатите за народни представители в 43-то Народно събрание по избрани от тях теми и политики, важни за България. Първият ми събеседник е Десислава Атанасова, първа в листата на 12 МИР Монтана и 3-та в листата на 19 МИР Русе, здравейте, г-жо Атанасова!


Десислава Атанасова: Здравейте на Вас и на Вашите слушатели!


Клара Маринова: Рано-рано сутринта започваме предизборната кампания, как върви кампанията, с какво ще я запомните?


Десислава Атанасова: Ами ние не сме спирали с предизборната кампания, моите лични впечатления са най-силни от вчера, когато на посещение в област Монтана беше и председателят на ГЕРБ г-н Бойко Борисов. Заедно открихме инсталация за биогаз в едно село в община Лом, това е село Добри дол. Инсталацията е изградена за много кратък срок, инвестицията е в размер на 15 милиона лева и едновременно с инвестиция в биоземеделие и производство на биогаз. След това открихме център за настаняване от семеен тип в град Лом, който е изграден по ОП „Регионално развитие", една инвестиция в размер почти на един милион лева, една социална услуга, която се предоставя чрез този център за първи път в община Лом, хубавото е, че първата копка беше направена през 2012 година по време на управлението на ГЕРБ. Този проект беше открит сега, но за всички е ясно, че само когато управлението, в лицето на изпълнителната власт и местното такова е едно и също и се работи в една посока, би могло да се осъществи всичко. И последното, което направихме, беше да присъстваме на освещаването на един храм в село Говежда, община Георги Дамяново, това е общината, която беше най-силно засегната, заедно с Берковица, от бедствията и наводненията. Този храм е чакан от хората в това село в продължение на 30 години и сега, с помощта на ПП ГЕРБ, той беше изграден и се радвам, че бяхме вчера на тези прекрасни събития. Предходния ден представихме листата за народни представители в 19 МИР Русе, там също настроението е прекрасно, хората очакват, че нещо ще се промени и България ще тръгне по по-добър път на развитие.


Клара Маринова: Казвате, че само ако местната и централната власт се осъществяват от една партия има успех, по този начин отричате ли опозицията?


Десислава Атанасова: Не отричам опозицията, но през тази година и три месеца, само един пример ще дам с онази прословута програма „Подкрепа на региони в растеж", едни 500 милиона, които всъщност не бяха оползотворени за това, за което бяха предвидени, но за никой не е тайна, че за населени места, където управлява традиционно и присъства ДПС, се получиха най-много средства по тази програма, за много безсмислени неща, като градинки и други такива екзотични проекти. Дори си спомням, че имаше в едно село в Благоевградско изграждане на спортна площадка, а в същото време се оказа, че в селото има 90 човека над 85 години. Но въпросът е, че когато се работи в една посока, ясна е визията, ясна е целта. За година и три месеца, в която ни управляваха БСП, ДПС и Атака, нямаше нито визия, нито цел. И още по-лошото беше, че кметовете, които не бяха от тези политически партии, бяха наказвани.


Клара Маринова: Още нещо за предизборната кампания, почти всички специалисти, които се занимават с тази дейност, твърдят, че много вяла, много апатична предизборна кампания има тази година за предсрочните парламентарни избори, на какво се дължи това, ако е вярно?


Десислава Атанасова: Аз не съм съгласна, защото ако някой от тези специалисти бъде заедно с нас, кандидатите за народни представители, по време на всичките ни обиколки, ще бъде със съвсем друго впечатление. Наистина за мен 12 МИР Монтана е нова област, която не познавам, не познавам нито хората, които живеят в населените места, затова предизборните ми посещения са свързани с редица срещи, от сутрин до вечер. Така че не мога да кажа, че кампанията е вяла, напротив, това е традиционната кампания за ГЕРБ, лице в лице и разговор със всеки човек, за да бъде убеден първо, че трябва да гласува задължително, защото мисля, че апатията е обхванала хората, липсата на доверие у политиците също и всъщност това е основната задача, която имаме политиците от която и да е политическа партия - първо да накараме хората да упражнят правото си на глас, а те могат да преценят кой колко е направил за България, кой е давал празни обещания и кой действително е работил, кой има капацитет да работи, има и воля, и решимост, и качества.


Клара Маринова: Предсрочни са парламентарните избори тази година, ясно е защо стигнахме до тях, но те ще мобилизират ли хората да изпълнят ролята си на суверен спрямо политическите партии, да упражнят правото си на глас, така че ситуацията наистина да се промени и как ще стане това?


Десислава Атанасова: Аз много се надявам, че хората ще осъзнаят, че този път шансът е на тяхна страна. Наистина ще си дадат сметка, че на България й трябва стабилност, защото за тази една година и три месеца наистина видяхме какво означава нестабилни институции. Видяхме какво означава някой да не носи отговорност за едно управление. Не знаехме нито кой управлява, нито кой назначава министри и различни нива на изпълнителната власт, нито кой кого предлага, затова е важно да има стабилност. Политическата стабилност идва по един единствен начин, когато има вот, който е в много висок процент и който посочва избраните от народа. Надявам се, че хората са осъзнали, че не става всяка година да има избори, че не става да вървим напред и да имаме икономически растеж, да има работа по проекти, да има доверие от Европа, ако тук политическата криза се задълбочава. Именно затова ни трябва висока избирателна активност и представителство в българския парламент, без значение на колко партии и на кои, но трябва да има стабилност.


Клара Маринова: Забелязвам някои основни белези на кампанията, доста сериозен недостиг на значими партийни и лични идеи и програми за излизане от икономическата и политическата криза, отсъствието на основен сблъсък, може би поради очевидната преднина на ГЕРБ, липса на партия-чудо, която да преобърне нагласите, както беше през 2009 година. Изобилие от радикални идеи на различни партии, което също е признак на политическа криза. Кампанията се превърна в общ шум и загубени ярки послания, какво ще добавите Вие, от Вашите наблюдения и изводи, г-жо Атанасова?


Десислава Атанасова: Всяка политическа сила си води кампанията така, както е преценила и както смята, че посланията и стигат най-добре и са разбираеми от избирателите. Доста трудна кампания, предвид това, че за тази една година и три месеца много се загуби за България и сега трябва да се обясни на хората какво ги очаква. Никой не може да им каже, че от 6-ти октомври ще се случи нещо извънредно и по улиците ще потече мед и масло, напротив. Гръмки обещания вече няма, защото мисля, че никой от хората не може да бъде излъган нито с разкриването на 250 000 работни места, даже един милион чувам, че сега ще се разкриват, нито с 500 лева пенсия, нито с 1000 лева заплата. Единственото, което може да се каже на хората, е че трябва много работа занапред, много работа, за да излезе България от икономическата криза, много работа, за да се върне доверието в Брюксел, много работа, за да заработят еврофондовете, много работа, за да има България отново доверието на Европа. Това е, затова може би няма гръмки обещания и цветна кампания.


Клара Маринова: Предизборното време е златно време за кандидатите за политическа слава, за социолозите, за пиарите, за медиите, впрочем на кого от тях да вярваме, според Вас?


Десислава Атанасова: Започвам със социолозите, много пъти са грешили, колко пъти отписваха ГЕРБ, като победител, колко ли пъти политолозите предричаха разпад на ГЕРБ в опозиция, аз мисля, че единствените, на които трябва да се доверим, са нашите избиратели, надявам се и те да се доверят на нас.


Клара Маринова: Много висока доза популизъм имаше в тази кампания, под натиска на народното недоволство и невъзможността на политическата класа да отстоява принципни, дългосрочни модели и решения, съобразени с обективната действителност. Как сега избраните политици ще се справят със собствения си популизъм, не казвам, че това сте Вие, как ще стъпят здраво на реалните обстоятелства, без да излъжат избирателите?


Десислава Атанасова: Много зависи кой ще бъде избран, защото добре, популизъм до 5-ти октомври, разбираемо, но след това?


Клара Маринова: Точно така е, как ще излязат от тази ситуация?


Десислава Атанасова: Не знам, който си служи с такива методи за привличане на доверие, може би трябва на 6-ти да помисли - а сега накъде? На нас печелившата ни стратегия, ако изобщо мога така да се изразя, е, че казваме истината, истината може да се каже на хората и е разбираема от хората, защото те живеят в тази държава, виждат, че не всичко може да се случи сега и веднага, виждат, че трябват усилия, виждат, че трябва екип. Аз мисля, че това е най-печелившата позиция, хората оценяват когато си искрен и откровен с тях, а когато даваш гръмки обещания от някаква сцена на партийно мероприятие, може би всъщност не си даваш сметката какво от всичко това, което говориш, е вярно и осъществимо.


Клара Маринова: Много се коментира коя е вярната и осъществима формула за избор на правителство, от идеите за програмен кабинет, подкрепен от широко съгласие, който да извърши наложителните реални реформи, през различните коалиционни възможности, до разбира се еднопартийна власт на малцинството. Вие самата, като политик, а и като човек, коя от тези формули бихте предпочели?


Десислава Атанасова: Ами видяхме какво е експертно правителство, всички помним как беше представено правителството на Орешарски, като най-експертното, като най-успешното. Видяхме, че тези експерти в никакъв случай не защитават обществения интерес, по-скоро личния си, имаше много примери за това, но да не се връщам назад. Хората единствено могат да подредят и политиците, и политическите сили със своите предпочитания кой да ги управлява. Безспорно е, че сега трябва да има консенсус между всички политически сили, който и да има най-много народни представители, следва да предложи няколко теми на останалите и да търси тяхната подкрепа, това са различните секторни реформи, те са важни за всички нас. Аз мисля, че който и да управлява, трябва да постави на дневен ред и въпроса с образованието, и въпроса със здравеопазването, и въпроса с енергетиката, защото за да се направи каквато и да е реформа в тези области, трябва не само политическа и обществена подкрепа, трябва и дебат, но трябват и смели решения. Само когато има консенсус, и то в законодателната власт, могат да се взимат такива решения, убедена съм.


Клара Маринова: Вашият лидер Бойко Борисов даде много, метафорично казано, нишани, на няколко пъти той сменя позицията, твърдейки, че еднопартийно правителство трябва да управлява, че трябва да имате 121 народни представители, в същото време леко открехна вратата за постигане на консенсус, както Вие казахте, с всички политически сили, като че ли най-много внимание отделя на Реформаторския блок, но не пренебрегна този път и БСП дори, всички тези знаци, които той дава към обществото, как ги тълкувате Вие?


Десислава Атанасова: Ще започна и аз с някакъв разбор на нишаните, както казахте Вие, да, безспорно на нас ни е необходимо мнозинство, необходими са ни 121 народни представители, ние мисля сме единствената политическа партия, която може, а и вече го е правила, да управлява самостоятелно, без да зависи от волята на някой друг, дали кукловод, дали някой извън Министерски съвет, на ГЕРБ никой не поставя условия, само че да носиш цялата отговорност за всичко, което се случва или не в държавата, и през всичките 25 години, и през последната година и три месеца никак не е лесно. Затова и пожела БСП да имат добър резултат, дори думите му бяха съвсем различни, ако те ни победят, ние ще ги подкрепим и ще се върви в посока търсене на консенсус. Но ние осъзнаваме, че когато няма управление, което да знае посоката, да знае целта, да има екип, който да стои зад него, и в законодателната власт, и в изпълнителната, нещата не се случват. Няма нужда да изреждам безбройните примери за различните видове правителства и типове правителства през годините, когато всеки от коалиционните партньори си е следвал собствената политика, и кадрова, и партийна и нещата не са се случвали. Затова е редно една партия да носи отговорността, да има мнозинство, а всички останали да я подкрепят по важните за България приоритети.


Клара Маринова: Няма да оспорвам Вашето твърдение, то е изстрадано лично мнение, но Европа показва вече друг модел, модела на коалиционните правителства, явно ни трябва време на нас, за да стигнем до същия този модел. Накрая в една минута, защо хората трябва да гласуват на тези избори, защо трябва да подкрепят именно Вашата партия?


Десислава Атанасова: Хората трябва да гласуват, защото иначе купеният и корпоративният вот ще преодолеят демокрацията. Това е постижение на демокрацията, гласът на всеки един от нас определя кой ще ни управлява утре. Трябва да изберат ГЕРБ, защото ние сме доказали, че сме един екип и имаме решимост, воля и качества, за нас властта не е самоцел, ние не искаме просто да управляваме, ние искаме да водим България в един по-добър и различен път на развитие.


Клара Маринова: Благодаря Ви за Вашето участие, пожелавам Ви успех на 5-ти октомври!


Десислава Атанасова: Благодаря и аз!


Клара Маринова: Десислава Атанасова, първа в листата на 12 МИР Монтана и 3-та в листата на 19 МИР Русе.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?