Новини

Рамадан Аталай: Делян Пеевски има своето място в ДПС


Рамадан Аталай: Делян Пеевски има своето място в ДПС

31-08-2014 09:50

Интервю на Илиана Беновска с Рамадан Аталай, член на ЦОБ на ДПС


Илиана Беновска: Вие слушате „На шестия ден", седмичното обзорно предаване на „Радио К2", днес на 30-ти август 2014 година. Аз съм Илиана Беновска. Голямата тема, която разискваме с всички участници в ефира на „Радио К2" днес е: „Кой и на какво основание може да управлява България?". С нея се обръщам и към г-н Рамадан Аталай, член на ЦОБ на ДПС, добър ден, г-н Аталай.


Рамадан Аталай: Добър ден, г-жо Беновска.


Илиана Беновска: Един горещ момент се появи сутринта, не знам дали сте се информирал, председателят на КРИБ Огнян Донев и председателят на Управителния съвет на „Софарма" излезе в своя сайт с новината, че Делян Пеевски бяга в Катар и има сделка с Плевнелиев и ДПС затова той след като се кандидатира за депутат от Пазарджик и Стара Загора хората на Плевнелиев, които по поръчка на Пеевски и ДПС ще назначат за посланик в Катар вашият доскорошен представител Метин Казак, който ще помогне пък преместването на Пеевски в арабския свят - това вярно ли е?


Рамадан Аталай: Много сериозни конспирации. Г-жо Беновска, никога не са ми били приоритет конспиративните действия и начини на мислене, това, което ми разказахте в момента може да го каже един човек, който е в средите на службите и ако все пак е участвал в определени разговори или подслушвания на разговори или във взимане на решения, аз не съм участвал в такива, особено пък сутринта - пътувам рано, рано и нямах възможност да чуя, но аз имам....


Илиана Беновска: Само за момент, искате да кажете, че Огнян Донев е служител на службите и участва в подслушвания ли?


Рамадан Аталай: Не, не, не съм казал...


Илиана Беновска: А някой си?


Рамадан Аталай: Аз говоря някой си, да, даже аз г-н Донев го познавам когато беше много млад и участваше в едни определени търговски взаимоотношения с Кремиковци и съм с добри впечатления от него, не мога да кажа нищо лошо когато той беше един търговец на метали, след това не съм се срещал с него и затова не ми преписвайте да дам някаква характеристика специална на г-н Донев или на който и да е там, но картината, която ми описахте нека да проследим заедно да видим дали ще се случи, но искам да Ви кажа, че Движението за права и свободи не може да се занимава само от гледна точка от призмата на г-н Пеевски, Движението за права и свободи е солидна политическа сила, доказала се е през годините и г-н Пеевски, разбира се, през последните години по един или друг начин е част от определени действия, които се случват в тази държава, дали неговите действия са правилни или не аз пак ще ги оставя на историята, но той няколко пъти излезе и каза „имам ли някакви нарушения и тези нарушения санкционирани ли са от съответните институции" и аз виждам, че няма такива законни нарушения, които от държавните институции да са ги санкционирали. А не знам г-н Донев и тези от КРИБ какво имат някакви взаимоотношения с г-н Пеевски и защо не седнат на масата и да си ги изчистят, защото аз, ако имам нещо, което да решавам независимо с когото и да е включително, разбира се, и с г-н Пеевски намирам начин, отивам, сядаме един срещу друг, гледайки в очите и си казваме становищата.


Илиана Беновска: Ние се опитваме в момента да се свържем с г-н Донев, за да го попитаме наистина какви са основанията за това твърдение, но Вие какво казахте, че ДПС не може да се разглежда само през призмата Пеевски, а Пеевски има своето място в ... добро място ли, добър принос ли, правилно ли Ви разбрах?


Рамадан Аталай: През последните години, разбира се, г-н Пеевски по една или друга причина от тази гражданска квота, той идва и заема съответното място в парламента и в определени сфери на Движението за права и свободи - това е факт, всеки го знае.


Илиана Беновска: Питам Ви с оглед не толкова да се създаде някаква интрига, колкото да изясним доколко г-н Пеевски отново може би ще се яви на избори, но няма да влезе в парламента, както постъпи на европейските избори - в течение ли сте на това?


Рамадан Аталай: Аз мога да Ви подсетя само едно, че за пръв път когато влизаше г-н Пеевски в парламента, аз бях мажоритарен от пазарджишкия регион, той беше водач на листата и познавайки го от тази сфера никога г-н Пеевски не е поставил на преден план личните си интереси и в момента, ако той има някакъв план да се яви на изборите и в последствие да напусне парламента това сигурно също ще бъде обсъдено в ръководството на Движението за права и свободи и ще се вземе съответното решение.


Илиана Беновска: Тоест Делян Пеевски никога не е поставял на преден план личните си интереси, а интересите на ДПС ли, това ли искахте да кажете е поставял на преден план?


Рамадан Аталай: Интересите на региона, за който той по една или друга причина е избран, ако искате направете едно проучване в пазарджишкия регион - той работи два мандата в този район и ще си направите една оценка.


Илиана Беновска: Позволявам си само накрая да направя едно уточнение, че информационните агенции малко неточно предават това, което говорихме преди малко за Делян Пеевски и Огнян Донев, всъщност става дума не за информация разпространена от г-н Огнян Донев, а информация, която е качена в сайта Клуб Z, който е собственост на Огнян Донев, но не самият той е писал това, извинявам се, че и на Вас така го съобщих, защото чета докато съм в предаване информационни агенции и те така са го пресъздали - уточнявам това.


Рамадан Аталай: В кръга на шегата, г-жо Беновска, не знам... всеки вече съставя някакви сайтове и кой на кого го преписват, ако зет (Z) на г-н Донев, снаха на кой ли ще бъде след това? Но все пак светът се развива информациите вървят, ние затова си имаме глави на раменете, за да може да ги отсеем и да се спрем на онези информации, които ще са полезни на обществото, а не на такива, които 3-ма съветника ги пуснали с писмо до всевишния.


Илиана Беновска: Г-н Аталай, 6 дни остават до началото на предизборната кампания - има ли право ДПС да претендира да управлява България?


Рамадан Аталай: Разбира се, ДПС е политическа партия и всяка политическа партия се оформя с една основна идея, за да вземе властта и да може да управлява и да наложи всички онези идеи и виждания за развитието на страната. От тази гледна точка ДПС е доказало с либералните си идеи и възгледи и разбира се с визията за развитието на България с приоритети, които винаги сме отстоявали, смятам, че имаме пълно основание да се явим пред нашите избиратели и да заявим още веднъж, че всичко това, което до сега сме направили и ще продължаваме и ще поддържаме и ще се грижим за страната си.


Илиана Беновска: Но вие излизате от един мандат, който беше оценен като неуспешен от обществото, макар че оценката на БСП е обратната. Един от вашите кандидати, г-н Аталай, за народни представители в 43-тото НС е бившият финансов министър, за когото БСП казаха, че имали недоволство от него два месеца преди да се подаде оставката на правителството, но вие сте го протекирали и затова сега го взимате в листите си?


Рамадан Аталай: Първо, няколко въпроса са, г-жо Беновска. Относно оценката за това управление, което ДПС подкрепяше, правителството на г-н Орешарски дали е с тенденция за възстановяване на развитието на икономиката на държавата или е според вижданията и оценката на опозицията, че това управление се е провалило - ще бъде дадена от историците след определено време, защото в момента това, което се случва в страната - преминаването на държавата от едно управление на г-н Орешарски в летящ старт към предизборните искания на опозицията според мен няма да може да бъде дадена реалната оценка на това управление. Стремежът на ГЕРБ и разбира се и на другите опозиционни сили, които провалиха крехкото равновесие на политическата ситуация в България с високите гръмки слова и с много пари и сигурен съм, че се опитват и сега все още да поднесат на обществото, че това управление е било неуспяло, но аз не съм на това мнение, разбира се, и сигурно и Движението за права и свободи не е на това мнение, нашите избиратели не са на това мнение и много други хора, които реално по една или друга причина не са забравили управлението на ГЕРБ не смятат, че това управление е от провалилите се, а доколкото за г-н Чобанов, финансовия ни министър...


Илиана Беновска: Екс.


Рамадан Аталай: ....Ексфинансовият министър, аз смятам, че за икономическата, финансова стабилност на страната той има определени заслуги и затова смятам, че след като е припознал либералните идеи и особено като от гражданската квота да присъства в листите на Движението за права и свободи, аз не намирам нищо лошо в това, а БСП пък, ако не са доволни от него...знаете ли, човек трябва да си изказва мнението точно на време и на място, нищо не им е пречело, ако преди два месеца те не са били доволни от всичко това, което е правил финансовият министър, щеше да бъде по-приемливо тогава да бяха го казали.


Илиана Беновска: Да, но се получава нещо интересно, г-н Аталай, на кратичко вие издигате финансовият министър Петър Чобанов първи в София, а БСП от своя страна издигат на избираеми места отново две от министърките в кабинета Орешарски - Таня Андреева и Терзиева на регионалното развитие, а и за Клисарова също се говореше, но за нея не съм много точна мисля, че във Варна и нея я слагат.


Рамадан Аталай: Клисарова доколкото знам е 2-ра във Варна, тя е много известна във Варна, а доколкото за г-жа Терзиева и г-жа Андреева като министри според мен и двете имат заслуги за развитието в определения сектор, доколкото знам г-жа Терзиева от дълги години се занимава с регионално развитие, с програмите от транспортното министерство до съответното регионално развитие и мисля, че и г-жа Андреева като известна лекарка в средите на лекарското съсловия ще събере, ще намери определените послания, които...


Илиана Беновска: Вие се изказахте като техен застъпник, нямах предвид това. Исках да Ви питам нещо друго, г-н Аталай, това изглежда като че ли всяка от партиите се отблагодарява за нещо на тези министри, вие на Чобанов, а те на другите?


Рамадан Аталай: Не съм Ви разбрал, дори и така да е за отблагодаряване, ако са свършили нещата, които политическите им партии са изисквали от тях от гледна точка за доброто на страната защо и това да не се случи.


Илиана Беновска: Вие ли предложихте, ДПС, знаете ли, Чобанов за финансов министър?


Рамадан Аталай: Разбира се, че не, аз доколкото знам г-н Чобанов никога не е бил известен в средите на ДПС, доколкото знам не беше известен и в средите на БСП.


Илиана Беновска: Е кой го доведе? Кой?


Рамадан Аталай: Къде кой го доведе? В управлението на Орешарски ли?


Илиана Беновска: В кабинета.


Рамадан Аталай: Ами аз смятам, че г-н Орешарски, когато съставяхме правителството направи всичко възможно поне направи опити са се спре на експерти, които той може да ...в определени сектори особено във финансите съм убеден, че нито БСП, нито ДПС, нито някой друг му се е намесвал за избора за министър на финансите.


Илиана Беновска: Дано да е така, то ще се разбере. Добре, да отидем на днешния ден, Вие се кандидатирате отново от Силистра обаче преди няколко дни 3-ма общински съветници от ДПС в Силистра изпратиха така нареченото „кърваво писмо" до медиите, което беше адресирано до Ахмед Доган и Лютви Местан, в което Ви изобличават, че кадрувате еднолично в региона, под диктовка на различни фигури от региона - какво е това, при вас това не са характерни бунтове?


Рамадан Аталай: Г-жо Беновска, аз сега пътувам към Силистра, в момента съм някъде на средата на пътя, това писмо все още не съм се запознал с него, но мога да кажа, че в една демократична партия като ДПС всеки има право да изразява мнението и становището си, но понякога, когато не си доволен от личните си амбиции, не би трябвало да ги поставяш на преден план, ако това нещо беше от името на някоя общинска организация или областното ръководство бих се замислил много сериозно, но знаете ли има, разбира се, в редиците на всяка политическа сила, които не са удовлетворени, не са задоволени от собствените си амбиции и това не е изключение и в Движението за права и свободи, аз уважавам тяхното мнение и приветствам това тяхно волеизлияние и бих им препоръчал да не спират, защото в определени ситуации такива хора когато започват да излизат с определено мнение, знаете ли, че нашият електорат е достатъчно разумен и ще направи достатъчно разумно оценка и ще видим кого ще подкрепи.


Илиана Беновска: Добре да свършим с тази тема и да Ви питам нещо друго, Вие бяхте председател на Комисията по енергетика и в това НС - какво предвиждате по време на изборите да огласите пред обществото като приоритети на ДПС в областта на енергетиката?


Рамадан Аталай: Не само в областта на енергетиката, ДПС ще огласи приоритетите на страната, а секторите, в които трябва да се започнат наистина истинските реформи - един от секторите е енергетиката, много пъти съм се изказвал от трибуната, когато е ставало въпрос за Стратегията за развитие на нашата енергетика и бих ги поставил на преден план и днес от Вашето радио. Енергетиката е сектор, където днешните взети решения дават отенък или оценка минимум след 10-12 години, ако проектите, които трябва да се осъществят в енергетиката не са с визия до 2020-2030 дори 2050 година, тези проекти няма да бъдат оценени правилно, от която и да е политическа сила и затова винаги сме наблягали първо на големите проекти, които трябва да се осъществяват - първо да се реновират всички онези стари енергийни съоръжения и тези, които би трябвало да се затварят да бъдат затворени  и да се построят новите мощности, които ще заемат мястото на закритите топлоелектрически централи. Второто, което е - винаги сме наблягали, за нас е много важно енергийната ефективност и то не само на приказки, енергийната ефективност е основното нещо, на което нашата страна трябва да обръща много сериозно внимание, освен енергийната ефективност в енергетиката след управлението на ГЕРБ трябва да се обърне много сериозно внимание на сектора за ВЕИ - в този сектор България направи много сериозни грешки и то не законодателни, сериозни грешки от гледна точка на изпълнителната власт и докато стигнем до това да можем да стабилизираме НЕК, ами всичко това, което Ви казах, г-жо Беновска, трябваше да бъде записано в Енергийната стратегия, която започна това правителство да оформя и да пуска пред обществото за обсъждане, защото всяко правителство след като дойде на власт променя енергийната стратегия от гледна точка не на развитието на енергетиката на страната, а от гледна точка на развитието на енергетиката от погледа на съответната политическа сила, а енергетиката не е, пак Ви казвам, не е сектор, който една политическа сила самостоятелно да може да вземе решения и да си ги прилага.


Илиана Беновска: Добре, г-н Аталай, ето сега служебното правителство иска и получи оставките на най-малко двама от Енергийната комисия - председателя Боев и неговата заместничка, Еленко Божков от квотата на БСП не си подаде оставката и се говори доста предпазливо от служебния енергиен министър Щонов за плавно увеличаване на цените на тока?


Рамадан Аталай: По първия въпрос - много е неприятно след като взимаш определени решения да докажеш, че независимата институция наречена ДКЕВР е зависима от съответните политически сили, които управляват, основното нещо, което трябва да направи България е да оставим наистина на спокойствие експертите в ДКЕВР, осланяйки се на методиката и на формулите да определят цената на електроенергията в зависимост от разходите и съответните проекти, които би трябвало да се осъществят в тази държава, съответните инвестиции, които би трябвало да се направят, ако докажем наново, че както ГЕРБ назначи политическо ръководство на ДКЕВР и сега с уволнението на г-н Боев доказваме, че и по време на управлението и на г-н Орешарски сме имали политическо ръководство на ДКЕВР и сега служебният кабинет, ако ще назначи пак едни послушковци, които да изпълняват поръчките на това управление - енергетиката ни ще бъде в това състояние, в което е в момента.


Илиана Беновска: Какво ще се случи с конфликтните неща - арбитраж по АЕЦ Белене в Париж, договор с Уестингхаус, на който сякаш никой не му знае параметрите за строителство на 7-ми реактор в АЕЦ Козлодуй, договорът за Южен поток?


Рамадан Аталай: Да, сериозните проекти, 3-те проекта....


Илиана Беновска: Само секунда, извинявайте, да не пропускам и Белене, обещанието на БСП да се строи пък Белене.


Рамадан Аталай: Да, той арбитража е за Белене.


Илиана Беновска: Е да де, ама защо трябва да чакаме този арбитраж да мине, за да предприемем някакви действия? Кажете ми Вие.


Рамадан Аталай: Защото след определени действия и от предприети решения от управлението на ГЕРБ, Вие много добре си знаете, че референдумът когато се оформяше и щеше да се състои вечерта до 18.00 часа решението на лидера на ГЕРБ беше, че те ще участват и ще гласуват за осъществяването на проекта ГЕРБ и 38...


Илиана Беновска: Проектът ГЕРБ или Белене?


Рамадан Аталай: Проектът Белене и 38 техни народни представители се подписаха и пуснаха обръщение, включително и декларация, че ГЕРБ ще подкрепи референдума до тук, на другата сутрин обаче г-н Борисов се събуди с друго решение...


Илиана Беновска: Чакайте сега, оставете го и не ми напомняйте на БСП, оставете го Борисов, кажете какво предлагате Вие.


Рамадан Аталай: Така, сега ще Ви кажа - тъй като тези лутания на политическите сили и спиранията и пусканията на проекта Белене доведе до това, че двете търговски организации трябва да си решават проблемите в арбитража и затова винаги съм молел политиците да не се намесват във взимането или изказването на определени становища от гледна точка на проекта Белене наистина докато не се реши арбитражът, за да се види двете търговски дружества, които бяха подписали тогава определени споразумения кой е бил прав, кой е бил крив, защото там все още стоят в рамките на около 1 млрд. - 1 млрд. и нещо средства, които трябва да бъдат преценени - дали ще бъдат върнати за България или ще ги загубим и затова нека арбитражът си върви. Колкото до Уестингхаус, г-жо Беновска всичко е в ръцете на следващото управление, онова, което се направи, това, което е необходимо за да имаме още една енергийна мощност - тук отварям скоба и казвам след като въведем енергийната ефективност и след 2018, може би, 2020 до 2023 година на нас ще са ни необходими нови мощности и не е излишна една нова мощност, но тя дали ще бъде ядрена или ще бъде газова централа или ще се обърнем наново към нашите централи и ще ги разработим наново находищата в Стара Загора, за да използваме нашите си ресурси именно това е в основата на стратегията, която трябва да излезе колкото се може по-бързо, за да може обществото да знае какво ще се прави в енергетиката за следващите 20,30 и 50 години. А доколкото до Южен поток - Южен поток е необходим за България, Южен поток е необходим за ЕС, Южен поток е проектът, който не зависи само от България, но определени геополитически ситуации ни вкараха пак в един кръговрат, където България точно и ясно заяви „Ще построим Южен поток, да, „за" Южен поток сме, но при спазване на всички изисквания на ЕС" и ако има някои пропуски нека тези, които са взели решенията и са допуснали пропуските да си носят съответната отговорност, но включително и г-н Йотингер трябва да си поеме неговата си отговорност, защото 5-мата министри от последните кабинети на последните държави през които ще минава Южен поток стовариха цялата отговорност на г-н Йотингер и той води преговорите с руската страна за осъществяването на Южен поток и още веднъж Ви казвам - Южен поток е необходим за България.


Илиана Беновска: Добре, сериозен е този разговор и той очевидно ще продължи и по време на кампанията за парламентарните избори, пък и в следващия парламент - това са важни национални приоритети за България. И в тази връзка финален въпрос - ще останете ли верни на тенденцията да водите позитивна кампания, ДПС?


Рамадан Аталай: Разбира се, винаги сме били така и пак ще бъдем най-позитивната политическа сила, след изборите според решението на суверена ще ни определи място дали ще бъдем в изпълнителната власт или опозиция, но аз съм на мнение, че политическите сили, които влязат в парламента дори когато са в опозиция трябва да бъдат отговорни към страната си, а не като последните опозиционери, които много повече стояха на площадите и бъркайки с ръцете си в джобовете, за да вадят някоя стотинка да платят на определени хора, за да могат да си прокарват разделителни линии.


Илиана Беновска: Добре. Много Ви благодаря за това интервю, желая Ви успех.


Рамадан Аталай: И аз Ви благодаря.


Илиана Беновска: Всичко хубаво. Разговаряхме с г-н Рамадан Аталай, член на ЦОБ на ДПС и кандидат за народен представител от Силистра.

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?