Новини

Симеонов и Каракачанов: Мисията ни е "Патриот"


Симеонов и Каракачанов: Мисията ни е "Патриот"

30-08-2014 16:58

Интервю на Илиана Беновска с Валери Симеонов и Красимир Каракачанов - съпредседатели на коалиция „Патриотичен  фронт - НФСБ и ВМРО"


Илиана Беновска: Вие слушате „На шестия ден", седмичното обзорно предаване на „Радио К2", днес в събота 30-ти август 2014 година. Аз съм Илиана Беновска. Голямата тема, която коментираме с всички участници днес в ефира на „Радио К2" е: „Кой и на какво основание може да управлява България?". С тази тема се обръщам и към двамата съпредседатели на коалиция „Патриотичен  фронт - НФСБ и ВМРО" Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Добър ден, господа.


Красимир Каракачанов: Добър ден.


Валери Симеонов: Добър ден.


Илиана Беновска: Намираме се в подножието на предсрочните парламентарни избори за 43-тото НС, остават 6 дни до старта на предизборната кампания, ще ви посочвам звуково кой да говори, за да не се застъпвате, г-н Симеонов, Вие, как смятате да изясните този въпрос, не конституционно, а с идеи - кой и на какво основание може да управлява България?


Валери Симеонов: Всеки, който поставя интересите на България над всичко останало - такова е нашето мото, такова е нашето разбиране - има моралното право да се бори за управлението, всички останали би трябвало да не бъдат въобще допускани до тази предизборна борба или както казахте до подножието на този хълм.


Илиана Беновска: Но какъв да бъде критерият?


Валери Симеонов: Какъв е критерият - значи влизаме в една изключително теоретична обстановка какъв критерии - всичко е въпрос на личен критерии, тъй като както казахте законово ние нямаме основание да игнорираме когото и да било стига да е спазил изискванията за регистрация и за участие на неговата партия, така че критериите остават лични, критериите остават морални, това са неща, за съжаление, които загубиха своята стойност напоследък в България. Много трудно мога да Ви отговоря на този въпрос или ако тръгнем да водим разговор това ще отиде сигурно няколко часа.


Илиана Беновска: Нека да чуем и г-н Каракачанов, заповядайте.


Красимир Каракачанов: Аз съм съгласен с г-н Симеонов, истината е, че 20 години политическият модел на България беше абсолютно порочен, няма нужда да си обясняваме дали е така просто само трябва да се огледаме около нас и да видим как живеят българите - те живеят най-мизерно в цяла Европа и като казвам Европа нямам предвид ЕС, те живеят по-мизерно от Албания и Румъния, така че явно е, че моделът е бил абсолютно порочен, явно е, че партиите, които са ни управлявали са правели всичко друго, но не и да отстояват българския национален интерес. От тук нататък кой ще има правото да управлява решават българските граждани, ако на българските граждани им харесва досегашният модел, ако им харесва да бъдем най-бедните и най-болните в Европа, ако им харесва да продължаваме да се топим с 6 човека на час и следващите 25 години да намалеем с още 2 милиона, както през първите 25 от така нареченият преход - могат да подкрепят партиите, които до момента се бият в гърдите, че ще ни управляват отново, ако българите смятат, че трябва да се търси нещо ново и че основният критерии е не колко силно викаш в ляво или в дясно, а колко си готов да служиш на обществото, на нацията и на България - могат да изберат Патриотичния фронт и тук критерият е много прост - всеки един от участниците в политическия живот през последните 20 години е правил нещо в живота си - някои като политици, други като г-н Симеонов като журналисти, трети като учени и така нататък - не можеш да кажеш, че си бил слаб икономист, слаб бизнесмен пък ще станеш добър управленец или не можеш да кажеш, че си бил крадлив политик първите 20 години след това ще станеш добър политик в следващите 20 години, така че хората имат достатъчно информация да избират, изборът е техен.


Илиана Беновска: Добре, господа. И към двамата е въпросът, който ще задавам на всички лидери на партии или както при вас обединения, коалиции - каква е вашата мисия, можете ли да го кажете кратко и ясно, в политиката и като личности, и като ръководители на политически партии? Заповядайте, г-н Симеонов.


Валери Симеонов: Мисията ни е да прекратим това спираловидно падане и да направим каквото е по силите ни, за да измъкнем България от тази фуния, в която, за съжаление, се свлича 25 години - това е нашата мисия, това е нашият мотив за влизане в политиката, иначе няма достатъчно основание да правим тази решителна крачка, тъй като тя е свързана поне за нас с г-н Каракачанов и нашите съратници това си е обричане, 4 годишно обричане. Това е въпрос на изпълнение на дълг, даже не е толкова съществено с колко човека ще влезем в парламента, важно е това какво ще направим вътре, важно е това колко качествени, колко отговорни патриоти ще могат да направят една парламентарна група, която да бъде коренно различна от останалите и която да наложи нов модел на поведение, аз съм сигурен, че това е възможно, защото ние го направихме в бургаския общински съвет, това е нашата мисия -  мисия „Патриот", ако мога с една дума да го кажа, мисия „Родолюбец" - това е.


Илиана Беновска: Г-н Каракачанов, Вашата мисия?


Красимир Каракачанов: Ами Вие виждате, че от година на година все повече българи не вярват на политиката и казват нищо не може да се оправи, всичко е обречено, България загива. Аз виждам нашата мисия в това да дадем шанс първо на онези българи, които искат да се борят за България и за себе си да го направят, нашата мисия е да събудим българският народ и да му обясним, че в историята на България е имало и други тежки моменти, още по-тежки дори от този, но когато сме се обединявали сме били силни и сме побеждавали, когато сме били единни като нация, когато сме имали общи национални каузи и интереси България е стигала до 5-та, 6-та икономика в Европа, българският златен лев е бил конвертируем, българската икономика е сочена за чудото на Европа, както сега е модерно да се казва „икономически тигър", а когато сме разединени, противопоставени, когато се мразим един друг, когато позволяваме на политиците да ни разделят и противопоставят, сме най-бедните и най-бързо умиращите в Европа. Аз виждам нашата мисия в това да дадем кураж, самочувствие на българите и да им кажем нещо много ясно, то не звучи предизборно, защото по време на изборите всеки обещава майка си и баща си или обещава 500 лв. пенсии, 1000 лв. заплати и всякакви други шарлатани има, ние искаме да кажем на хората обаче ако искаме да живеем добре трябва да го направим сами, трябва ние да се обединим, ние да се консолидираме като народ, ние да поставим нашите каузи и цели и да се борим за нашите интереси, няма нужда да чакаме нито от Запад, нито от Изток някой да свърши нашата работа, обикновено по време на избори се говори точно обратното - ние ще направим това, ще направим онова, а истината е, че винаги става по-лошо. Мисля, че хората вече трябва да са разбрали, че съдбата на тях, на техните деца, съдбата на България е в нашите ръце, тя не е нито в ръцете на Москва, нито на Брюксел, нито на Вашингтон.


Илиана Беновска: „В нашите ръце" имате предвид не във вашите - на политиците, а в нашите си ръце.


Красимир Каракачанов: Точно така - като народ, като нация. Когато чакаме някой друг да свърши нашата работа обикновено не става нищо, нека да си спомним приказката за неволята, да запретнем ръкавите, да имаме достойно самочувствие на българи, България е наша страна и проблемите на България трябва да ги решаваме тук в България, а не някъде другаде и тогава ще успеем.


Илиана Беновска: Може ли обаче да ми отговорите, господа, конкретно - вие очевидно ще влезете в този парламент и ви го пожелавам най-накрая това да се случи, но вие като съпредседатели на коалиция „Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО", г-н Симеонов и г-н Каракачанов, все пак обмисляте ли с кого ще трябва да влезете в коалиция, за сега се очертава, че ГЕРБ ще бъде водещата политическа сила с различни прогнозни резултати, но очевидно ...., бихте ли подкрепили Бойко Борисов и в какво и заради какво?


Валери Симеонов: Подкрепата е едно, коалицията е друго, искам да сме наясно. Постоянно се спекулира, че ще правим коалиция или трябва да правим коалиция с този или онзи - аз не гледам така на политиката, в политиката коалициите не са задължителни, аз мисля, че конкретната политическа обстановка в европейските държави го доказва - почти никъде няма партия, която да управлява с пълно мнозинство и много са малко тези коалиции, всъщност по скоро става въпрос за споразумения около приоритетите за съответната държава, така трябва да е и за България, определянето на 10 - 15 приоритета, които трябва да бъдат подписани от партиите, които желаят да работят конструктивно, забележете аз не деля партиите в парламента на управляващи и опозиция, а на такива, които имат желание да работят конструктивно в името на България и такива, които желаят да работят, използвайки ситуацията чисто популистки за собствените си интереси на собствените си партии, защото ние се нагледахме на много такива политически субекти, които го играят опозиция само и само да се маркират в медиите - само една малка скоба отварям имаше парадоксален случай, правя аналогия с бургаския общински съвет, където имам достатъчно опит, където представете си един бюджет, който е увеличен с около 30%, беше увеличен с 30% една политическа сила гласува категорично против този бюджет просто защото така им наредиха от партийната централа, разбирате ли трябва да се спре тази конфронтация, това делене и желание да се определиш, да се диференцираш като някакъв политически фактор, но безпринципно само на базата на конфронтация или пък само на базата на подкрепа. Значи трябва във всички случаи в парламента да се търси консенсус около тези основни приоритети и тогава можем да кажем категорично, да, не, можем да подкрепяме всяка друга политическа сила, както и ще търсим подкрепа на нашата програма и на нашата платформа - не коалиция, а подкрепа и то конструктивно и по този начин аз мисля, че ще се създаде един по-различен модел на управление на България, той естествено ще тръгва, този модел на управление тръгва от законодателния орган - от парламента и в това отношение аз съм оптимист просто защото знам какво можем да постигнем - една не голяма, но добре организирана и добре подготвена група от всеотдайни хора, разбирате ли аз съм сигурен, че по-малката и стегната армия ще постигне победа над голямата, неорганизирана и втренчена в собствените си интереси тълпа.


Илиана Беновска: Г-н Каракачанов, Вие.


Красимир Каракачанов: Аз мисля, че г-н Симеонов каза всичко, остава само са кажем кои са някои от основните приоритети около които ние ще търсим обединение - първо, доходите на хората - не може хора работили по 40 години да продължават да вземат 130 - 140 - 150 лева пенсия и да не могат да си платят тока и водата и да мизерстват в 21 век - политика на доходите, второ, икономиката - тотално покровителство и подкрепа от страна на българската държава към българския бизнес, среден и дребен основно, защото до сега не само, че чуждите фирми идват и тъй като са по-мощни, зад гърба си имат повече финансови ресурси и повече практика и повече държавни субсидии, изместват българския производител, но и самата българска администрация унищожава частната инициатива, българският чиновник трябва да бъде наясно, че той е там не за да прибира комисионни, а че е там да обслужва българските граждани, било то обикновени граждани, било то български бизнес - промяна в законодателството в тази посока - всеки чиновник без значение дали е катаджия или министър-председател, който се установи, че е участвал в престъпление икономическо, съучастие с фирма, частно лице или някой друг трябва да получава двойно по-голяма присъда, отколкото частното лице и до края на живота си да не може да заема държавна работа. След това - демографската катастрофа - спешни мерки, защото ние за 25 години сме намалели с 2 милиона, от 9 милиона сега сме под 7 милиона, тенденцията показва, че след още 25 години ние българите ще бъдем застаряващо малцинство в собствената си страна. Битовата престъпност, най-вече циганската в 1/3 от България - това е един бич върху останалите стари хора по селата, който най-накрая трябва да бъде прекратен - това нещо не може да продължава. И от тук нататък, разбира се, няколко външнополитически приоритета - България трябва да заяви много ясно своята позиция по отношение на определени процеси, които се развиват - ясно е, че Турция и в момента се намесва във вътрешните работи на Република България и България трябва да заеме категорична позиция против нейното членство в ЕС, а не да шикалкави. Виждате какво се случва в момента - допреди 3 дни с помощта на турската държавна администрация на Ер Доган са поискани 129 секции като имаме предвид, че има още 10 дни до крайния срок, не се учудвайте, ако поискат 300 секции за гласуване в Турция, ясно е, че тук има сделка между ДПС и Ер Доган, ДПС подкрепиха Ер Доган за президентските избори, като накараха изселниците в Турция да гласуват за него и същите тези, които са избрали неоосманиста Ер Доган сега ще определят българската политика - това категорично трябва да се пресече, ама без никакви шикалкавения и без никакви ... за псевдо - дипломация и -демокрация. Ето както виждате здравеопазването - не може да продължаваме да умираме най-много, ние сме на 6-то място по смъртност в света, в света, преди една Сирия включително, Сирия, в която се води война умират по-малко хора на ден, отколкото в България и то се случва основно заради лошо здравеопазване при нас, въпреки че пак казвам в Сирия се води война от 3 години - тези неща всички ги виждат, ако не седнат на масата да разговарят, но с ясни, конкретни мерки, не с хитринки кой ще турим шеф на Здравната каса и как ще краде едни пари, не кой ще сложим посланик тук или там, за да го наредим, че не сме успели да го сложим в листите и да го направим министър и подобни работи като порочни практики 25 години - това не бъде ли прекратено като желание и като начало, тъй като Вие говорите с кого бихме разговаряли, това нещо не бъде ли разписано като програма на едно бъдещо управление ние просто нямаме място в подкрепа на този или на онзи.


Илиана Беновска: И последен въпрос и към двамата - умишлено ли избягнахте, г-н Каракачанов, да говорите по темата от миналата седмица какъв трябва да бъде балансът между нашата евроатлантическа ориентация и взаимоотношенията ни с Русия, взимам повод от злополучната „Визия 2020" на служебния министър на отбраната, която беше за кратко качена, после свалена и в понеделник предстои още да се обсъжда, а вече нашият президент Плевнелиев се намира на предстоящия Съвет на Европа, на която ще се говори по тази тема? Първо кой? Г-н Каракачанов, ако искате първо Вие и после и г-н Симеонов.


Красимир Каракачанов: Преди малко го казах - съдбата на България е в нашите ръце, ние трябва да решаваме, а не да се оглеждаме постоянно като... как да го кажа да не бъда циничен, да се оглеждаме един път на ляво един път на дясно и според това от къде ни натискат повече да клякаме. Истината е, че България е член на ЕС, член и на НАТО - тя има своите ангажименти, но България се намира в един регион - на Балканите около който също има сериозни проблеми и ние трябва да водим балансирана политика спрямо и по отношение на този конфликт, който тече в момента, една балансирана политика, от която ние трябва първо да защитаваме нашия интерес и второ да се опитваме да изваждаме икономически дивиденти за българските граждани. Вземете един Виктор Орбан - десен политик за разлика от всички десни в България, които преди това бяха всичките членове на БКП и сега се правят на много десни, този човек беше опозиционер от преди промените в Унгария - той води една балансирана политика, всичко се състои в това - едно или второ или трето външнополитическо решение какво носи то като икономически последици за българския бизнес и за българските граждани. Всичко останало - да се тупаме колко сме атлантици или колко трябва да сме благодарни на Москва - всичко това са едни клишета, с които едни или други групи политици прокарват чужди интереси, това е истината - българският интерес преди всичко, нашето мото, както каза и г-н Симеонов, е „България преди всичко" от там нататък следват другите неща. Само да добавя не е вярно това, че не сме заели позиция, напротив.


Илиана Беновска: Взехте всъщност, извинявайте, сега просто в разговора не го казахте.


Красимир Каракачанов: Ние казахме, че изказването на г-н Шаламанов, че Русия водела медийна война с нас и ние трябва да си купим ракети е просто несериозен аргумент, защото г-н Шаламанов беше зам.-министър в правителството на Иван Костов, когато нарязахме стратегическите си ракети SS-23, тогава и аз, и г-н Симеонов, и други, макар че тогава не сме били толкова близки....


Илиана Беновска: И когато направихме армията 40 000.


Красимир Каракачанов: Не, 40 - в момента армията ни е 16 000 души и 1/3 от тази армия не говори добре български, така че ако продължим в този шеговит тон за медийните войни и ракетите


Илиана Беновска: Нищо шеговито.


Красимир Каракачанов: ....ами тя Македония води 20 години с нас медийна война, а не съм чул да сме купили една кремъклийка. Истината е, че ние трябва да имаме ракетна отбрана не като се аргументираме срещу Русия или този или онзи, а защото това е модерно въоръжение, което би гарантирало в по-голяма степен нашата национална сигурност, всичко друго на г-н Шаламанов приказките... Вие видяхте, че в правителството няма единство по този въпрос - военният министър казва едно, премиерът казва друго, президентът прави трето - ами така не се прави държава.


Илиана Беновска: Г-н Симеонов, Вие.


Валери Симеонов: Определено споделяме позицията на г-н Близнашки, можем да добавим, че на разговора с г-н Близнашки преди два дена, на който поставихме сериозните си притеснения за гарантирането на честни избори, прелистихме и тази тема. Коментирахме тази тема, ние споделяме неговата категорична позиция, че България по никакъв начин не трябва да се определя по начина, по който го направи военният министър. Много добре го разясни г-н Каракачанов за въвеждане на ракетна отбрана или някакви ракетни въоръжения срещу някаква информационна борба по скоро обратното - ние трябва да бъдем максимално пасивни и да стоим встрани от целия този конфликт, тъй като България няма собствени ресурси и собствени сили и заемайки една категорична позиция в едната или в другата посока тя просто става удобна машина, хайде да не говорим военна мишена, но в случая информационна мишена, което също не е добре, виждате, че това носи икономически негативи, заради мерки, които се взимат за едната или другата страна, така че нашата позиция съвпада с тази на г-н Близнашки. Само искам да добавя, тъй като г-н Каракачанов даде за пример Виктор Орбан в Унгария, неговата сравнително, от вън изглеждаща проруска политика, трябва да кажем на нашите слушатели на какво се дължи - тя се дължи на това, че Русия е осигурила на Унгария 10 млрд. заем, както и изграждане с нейни специалисти на атомна електроцентрала - ето това е цялата работа, Орбан си гледа интересите на Унгария и хич не му пука за нищо останало - така трябва да бъдем и ние.


Илиана Беновска: Много Ви благодаря за този разговор, желая ви приятен ден и успешно начало на предизборната кампания и ще се чуваме по време на нея.


Красимир Каракачанов: Всичко добро и на Вас.


Валери Симеонов: Всичко добро и на Вас, г-це Беновска.


Илиана Беновска: Благодаря ви, „г-жа" съм, г-н Симеонов.

 

Валери Симеонов: Извинявайте.


Илиана Беновска: Нищо. Разговаряхме с Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, съпредседатели на коалиция „Патриотичен фронт - НФСБ - ВМРО".

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?