Новини

Константин Тренчев: Борисов, ако се изкуши с ДПС ще затрие ГЕРБ


Константин Тренчев: Борисов, ако се изкуши с ДПС ще затрие ГЕРБ

26-07-2014 22:02

Интервю на Илиана Беновска с Константин Тренчев, президент на КТ Подкрепа.

 

ТЕМА:Кой и на какво основание може да управлява България или БСП?

 

Илиана Беновска: Вие слушате „На шестия ден", седмичното обзорно предаване на „Радио К2", днес в събота на 26-ти юли 2014 година. Аз съм Илиана Беновска. Големият въпрос, който разискваме в ефира на „Радио К2" с всички събеседници днес е: „Кой и на какво основание може да управлява България?". С нея се обръщам към следващия събеседник в ефира на „Радио К2" г-н Константин Тренчев, президент на КТ Подкрепа. Добър ден, докторе!


Константин Тренчев: Добър ден!


Илиана Беновска: Г-н Тренчев, вие, синдикатите и Вие като президент на т.нар. „десен синдикат" какво мислите по въпроса: „Кой и на какво основание може да управлява България?".


Константин Тренчев: Аз мисля, че всички българи се вълнуват от този въпрос, но получават по време на прехода, твърде често едно и също управление без значение управляващият като какъв се е заявил.


Илиана Беновска: В смисъл?


Константин Тренчев: Отговорът е много прост. В България лявото и дясното се самоопределят, разбира те ли, всеки казва „аз съм ляв" или „аз съм десен", а ако попитате за да се даде една точна формулировка кое е ляво и кое дясно, тежко ще се затрудни. Тая работа тръгна много отдавна, когато ние се заявихме за десни, а отсреща ни бяха комунисти, които са леви и така остана, въпреки че да бъдеш антикомунист е само един елемент на дясното, то не се изчерпва понятието. Да си десен означава преди всичко икономическа доктрина и тук вече се закъсва здраво. Що се касае до политиците като цяло, моето мнение е, че ляво и дясно няма, има желание да попаднеш във властта и да правиш пари, просто и ясно.


Илиана Беновска: Докога?


Константин Тренчев: Докато гласуваме по емоция и докато нямаме механизми, с които да контролираме тези, които сме избрали, защото ние ги контролираме до изборите, след изборите те си правят каквото си искат и така я караме 25-26 години.


Илиана Беновска: Ей сега ще развия въпроса за контрола в малко по-широк мащаб, но сега да Ви попитам конкретно, Вие, тази седмица заедно с другия синдикат КНСБ, заедно с четирите работодателски организации представени в тристранката се обърнахте към президента, към премиера в оставка, към гуверньора на БНБ, към председателя на Комисията за финансов надзор и до всички парламентарно представени партии с предложение незабавно да бъде учреден надзорен комитет, в който са вземат участие действително компетентни и опитни в санирането на банковите институции професионалисти, даже разбрах, че сте пратили списък до Иван Искров с имената на лицата, които предлагате. Смятате ли, че сте в състояние да упражните контрол над това задкулисие, което се разиграва в момента между политика-пари-срастване със съдебната власт в Корпоративна търговска банка.


Константин Тренчев: Това, което правим не следва да Ви учудва, защото когато говорим за граждански контрол синдикатите и работодателите са най-големите граждански организации, макар че като граждански организации може да включим и цигански фондации и т.н. Ние сме големи организации, проверени по закон. По тази причина имаме право да претендираме, че говорим от името на голямо количество хора. Тъй като покрай разправията с Корпоративна банка проблемите не са само, както вие обичате постоянно да натяквате, че имало там хора с по над 100 000 евро.


Илиана Беновска: На мен ако обичате, не ми го приписвайте това.


Константин Тренчев: Не, аз говоря за журналистите и дали търсите сензация, а сега „изгоряха ли богатите".


Илиана Беновска: Не.


Константин Тренчев: Момент сега, не упреквам Вас. Казвам, че това е доминиращият подход. Искам да каже, че в тази банка има страшно много хора, които получават заплатите си на карти, фирмите им оперират през нея и има сериозна заплаха тези хора да останат без заплати, без пенсии и т.н. Ето защо нашето притеснение е съвсем основателно. Това, което ние искаме като големи обществени организации, е да наблюдаваме отблизо установяването на истината, защото официалните инстанции, чиято работа е това не може да им се има доверие.


Илиана Беновска: Кого визирате? Главният прокурор също ли?


Константин Тренчев: Визирам както прокуратурата, така и БНБ, ето защо ние казваме допуснете ни, не че ще ви се месим, просто ще наблюдаваме за посочени хора, в които няма нито един синдикалист или нещо друго, има експерти признати, които наблюдават процеса и да кажат истината е тази и тази, защото се говорят невероятни крайности от това, че няма никакъв проблем, до това, че има огромни проблеми, истината няма два варианта, разбирате ли. Трябва да бъде установена от институции, които за съжаление в момента няма обществено доверие. Ето защо трябва да се намесят допълнителни експерти и да се каже „господа и дами, уважаеми български сънародници, истината е тази и тази", защото от тази истина зависи и лечението на този проблем. Рецептата, по която да се лекува проблемът, ако той е малък е по един начин, ако е голяма по друг начин и т.н. Ние искаме истината нищо друго, а защо институциите са се докарали до това положение попитайте тях.


Илиана Беновска: Вие се обърнахте, няма да цитирам пак към кого, какъв отговор получихте? Разбрах, че сте получили отговор от Иван Искров, какво пише в него?


Константин Тренчев: Иван Искров логично е да бяга по тъча.


Илиана Беновска: Какво пише?


Константин Тренчев: Той отговори веднъж. Сега втори път му пишем, тъй като първият път се позова, че това е работа на институциите, само че има един специален член 18 от закона, сега не мога да го цитирам точно, който му дава право да сформира каквито си иска комисии, а ние това предлагаме и затова сме посочили имена. Т.е. кой бяга от истината, в случая не сме ние.


Илиана Беновска: Защо бяга той, според Вас? Какъв е Вашият анализ?


Константин Тренчев: Сигурно може да бъде упрекнат, че ни си е свършил добре работата.


Илиана Беновска: Това няма да му се размине така или иначе.


Константин Тренчев: Нямам представа. Аз доколкото знам му се иска и оставката. Политиците са тези, които могат да му я вземат.


Илиана Беновска: Доколкото разбирам или си мисля по-скоро, той надали ще приеме Вашето предложение?


Константин Тренчев: Проблемът си е негов.


Илиана Беновска: Докога ще чакате?


Константин Тренчев: Това ще го решава заедно. Между другото, за да стигнем до общи мнения не е никак лесно, тъй като по принцип ние сме едни доста различни организации с работодателите, но за да се обединим около нещо значи проблемът е много голям. Тъй като на практика тази липса на институции или по-скоро на доверието към тях затруднява работата изобщо в тази държава сме притеснени.


Илиана Беновска: Чакайте сега. Значи нещата имат все пак някакво времево ограничение. Помните, че БНБ и даже с подкрепата на премиера в оставка Орешарски заявиха, че тази КТБ ще започне да работи на 21-ви юли, днес сме 26-ти юли.


Константин Тренчев: Ами, г-жо Беновска, това мисля, че е доказателство точно на нашата теза, че не може да се вярва на институциите. Те говорят днес едно, утро друго, даже не утре, а още същата вечер се сменя мнението. Как може да вярваме?! Вие знаете, че такива институции като се каже БНБ хората трябва да стават прави, това е институция от последна инстанция. Като се каже прокуратура, каквото и да я упрекваме, все пак това е институция, която би следвало да гледа някъде прави ли се нещо нередно или не.


Илиана Беновска: А гледа ли главният прокурор това?


Константин Тренчев: Аз не мога да кажа главният прокурор, то там е много народ, много нещо. Като цяло тези институции вместо да оправдаят това доверие, което би трябвало да имат и което се полага по закон, те правят сутринта едно, вечерта друго, а не третия ден - трето. Те сами си сриват авторитета.


Илиана Беновска: Не се ли страхувате, д-р Тренчев, от упрека, че вие - синдикати, работодатели се опитват да влезете по някакъв начин в правомощия, които не са ви присъщи или казано накратко - да владеете властта?


Константин Тренчев: Когато правомощията са в ръцете на хора, които явно злоупотребяват с тях, какво да правим, г-жо Беновска, да стоим отстрани и гледаме, и да им ръкопляскаме, както политиците може да правят, каквото си искат, да съсипват държавата, да направят живота на хората черен и хората казват „това е положението, по закон те взимат решенията, следователно ще търпим". Не чувствате ли абсурда на това, за което ме питате?


Илиана Беновска: Добре. Вие, имате ли апетити към властта, от толкова години сте в политиката, един от създателите сте на дясното, лидер сте не само на КТ Подкрепа, но и на гражданското общество, защо не покажете най-накрая на тия политици какво трябва да се прави и как? Можете ли?


Константин Тренчев: Разбрах Ви много добре. Не може всички да са във властта. Човек трябва да има много други ангажименти и трябва да ги върши като хората. Ако исках да съм във властта, щях да бъде още депутат във Великото народно събрание. Мисля, че в това не се съмнявате, защото мои заместници бяха и т.н. Въпросът е това, което искаме, нашите амбиции като синдикати и работодатели са държавата да се управлява добре. Тези, които вземат решенията да са правилни, а не глупости да правят, защото ние плащаме сметката. Това е, което искаме. Работа има за всички и проблеми за решаване има от всички. Не може само политици да има в тази държава.


Илиана Беновска: Как гледате на процесите, които се случват след оставката на правителството в политиката?


Константин Тренчев: Това, което ние казахме, аз се придържам към общото ни позиция с работодателите, е да се актуализира бюджетът на НЗОК. Дали това ще стане с актуализация на целия бюджет, дали отделно не е толкова важно. Важното е тези пари да бъдат осигурени, за да може здравеопазването да е подсигурено. Има странни неща, в смисъл, че ДПС и ГЕРБ постигат завидно единодушие, но тъй като аз познавам г-н Борисов от 1990 година в прав текст съм казал следното: „Ако се изкушиш да работиш с ДПС, ще затрие партия ГЕРБ". Проблемът си е негов. Той е лидер на тази партия. Той да реши. Тъй като съм му го казвал лично, нали го повтарям и на всеослушание, а той ако иска да слуша, както му казах, че Дянков е пълен кретен и че сметката ще дойде при него. Не ме послуша, какво да направим, всеки си взима решенията.


Илиана Беновска: А, защо, докторе, не предположим и обратното. Първо, не ставам адвокат на никого, но аз лично съм радетел на тезата, че политиците трябва да се разберат за националните приоритети, независимо от своите политически и личностни различия и да работят в интерес на държавата, така че защо не погледнем първия въпрос, с добро око на това, че ГЕРБ и ДПС в момента намират някакви допирни точки, друг е въпросът какво ще проследим после.


Константин Тренчев: Г-жо Беновска, ако проследите и програмите на партиите, и позициите, всички твърдят, че страшно искат, желаят да работят по национални приоритети. Само, че приоритетът на българските политици е как да направят пари за себе си и за групово. Това е големият проблем на българската политика. Това дали ще заявиш, че ще работиш по националните приоритети денонощно и т.н. е приказка за наивни хора. Това се доказва. Приоритети в България мисля, че бодат очите - здравеопазване, образование, селско стопанство, туризъм и т.н. Това е. Докажете ни, че правите нещо. Казвате го, окей, но дайте на практика да видим резултатите. Те са това, което доказва, че си работил за нещо.


Илиана Беновска: Казахте, че ако Борисов се изкуши да работи с ДПС, ще затрие ГЕРБ...


Константин Тренчев: Аз познавам много хора от партия ГЕРБ и от електората им, които едва ли биха били във възторг от подобен брак, макар и по сметка.


Илиана Беновска: А защо не предполагате, че Борисов пък може да има той да сложи, няма да сложи, няма да използвам Вашия глагол, на мястото му ДПС, най-накрая?


Константин Тренчев: Това нещо ще се види по резултати. Аз на никой не му казвам прави едно, прави друго. Всеки взима решението, след това би следвало да си отговаря за тях.


Илиана Беновска: Добре. Един последен въпрос, д-р Тренчев. Ако Вашия призив към институциите и към БНБ не доведе до резултат и не се създаде надзорен комитет, който да взима участие в санирането и прегледа на КТБ и съответно може би по-дълго и на банковите институции, какво ще направите?


Константин Тренчев: Първо, това ще се решава с работодателите. Второ, зависи от обстановката. Ненамирането на решение е твърде възможно да предизвика, всъщност то вече предизвика остро социално напрежение в предприятията, които са засегнати от проблема и хората едва ли ще бъдат радостни от това, което става, да останеш без заплата например.


Илиана Беновска: Подсказвате ли за стачка?


Константин Тренчев: Ще бъдат много гневни. Вижте, стачката е нещо, което искам да разберете, това е вид протест на синдика срещу работодателя, а локаутът това е действие на работодателя срещу синдиката, в случая ние проблеми нямаме с работодателите, нито пък те с нас.


Илиана Беновска: Добре. Да формулирам по друг начин въпроса. Някаква форма на масов протест.


Константин Тренчев: Проблемите ги създава друга страна, т.е. и едните, и другите са на мнение, че тази страна създава проблеми и на едните, и на другите. А каква форма на протест, защото това е най-общата формулировка ще се реши и зависи от конкретните обстоятелства. Наистина ако я караме така, проблемът само ще се задълбочава.


Илиана Беновска: Знаете ли, хубаво е, че ме поправихте и ще питам, ако може така произволно малко да си позволя с терминологията. Може ли да организирате, вие - синдикатите и работодателите, един локаут, един протест срещу политиците и да призовете да не се гласува? Това много общо ли ще прозвучи?


Константин Тренчев: В България поне по сега действащата идиотска луканова конституция, ако ще и 10 % да излязат да гласуват, изборът ще е легитимен. Явно това не е пътя. Ако си спомняте съседна Сърбия, там правиха избори няколко пъти за президент, защото по закон над 50 % трябва да гласуват. При нас няма това изискване или поне аз не знам да го има, тъй че явно не е това пътя, макар че морално ако излязат малко хора, изборът морално е легитимен, само че в България ...Трябва да се търсят някакви други форми.


Илиана Беновска: Много Ви благодаря за този разговор. Желая Ви приятен ден! Ще следим другата седмица развоя на темата с КТБ и вашите действия. Благодаря Ви!


Константин Тренчев: Желая Ви всичко добро!


Илиана Беновска: Разговаряхме с д-р Константин Тренчев, президент на КТ Подкрепа.

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?