Новини

Джонатан Алън : Голям срам е изборът на съдии за КС, след прозрачността при избора на ВСС


Джонатан Алън : Голям срам е изборът на съдии за КС, след прозрачността при избора на ВСС

11-11-2012 08:58

 

В интервю Н. Пр. Джонатан Алън, посланик на Великобритания пред Илиана Беновска, „Радио К2" заяви: България е извървяла много голям път 23 години след датата 10 ноември . Има още неща за постигане. Въпросът за мен ,в качеството ми на посланик, е: Дали тази страна, правителството говорят на широка база, дали са в правилната посока, дали извършват напредък или не. Моята оценка, която мисля се споделя от много мои колеги е,  че  така -широко говорейки - сме на прав път. Това не значи, че всичко е съвършено, не означава, че няма нужда от по-нататъшни реформи и не значи, че няма още работа за вършене.

 

Илиана Беновска запита :Миналата седмица говорителят на ЕК съобщи, че във връзка с избора на член на КС, на България  й предстои извънреден доклад по Механизма за сътрудничество и проверка за мониторинг на правосъдната ни система и вътрешните работи. Не на последно място в същото време, вашият колега посланика на Германия Матиас Хьопфнер рязко реагира, че върху него се оказа цензура, когато той се изказа за липсата на свобода на словото в България и липса на прозрачност на собствеността на медиите. Вицепрезидентът на ЕК Нели Крус също се обърна към Бойко Борисов с категорична позиция, да не се спира навлизането на демократични ценности в България, чрез финансови и политически манипулации върху медиите. Тези три събития карат ли Ви да мислите, че сме напреднали?

 

Н. Пр. Джонатан Алън отговори: Започвайки с кандидата за КС, моята реакция е, че това е доста голям срам, след прекрасните, прозрачни условия при избора на ВСС. Това получи широко одобрение и съм впечатлен от работата на министъра на правосъдието, за да го постигне.Жалко, че малко след това не се вижда прозрачността при избор на конституционни  съдии. Независимо, кой е отговорният орган, държавата трябва да отговаря за тези неша,трябва да се проведе пълно проучване  кое е вярно и кое не е. По отношение на ВСС, КС или  избор но главен прокурор идеята е не чужденците да имат доверие, а доверие да имат местните хора.Посланик Матиас Хьопфнер разбираемо, беше доста разстроен, че коментарите му,  не бяха представени от журналистите точно. Мисля, че има едно опасение в България, че понякога редакторски решения се правят с оглед на интереса на собствениците. Когато г-н Борисов се срещна с посланиците на ЕС и беше попитан дали  това е така  той отговори, доколкото си спомням, че трябва да има по-голяма прозрачност по отношение на собствеността върху медиите и дори закон, за да може обществеността да знае точно кой е собственик на съответните издания. Така, може би, ще се знае повече за позициите.

 

Илиана Беновска запита : Защо не ни приемат в Шенген? Заради непрозрачността на избора на магистрати на върха на съдебната система, заради липсата на свобода на словото? Е, ли това  основание да не ни приемат?

 

Н. Пр. Джонатан Алън отговори:  България изпълнява всички технически изисквания за Шенген. Моята позиция и позицията на моето правителство е, че България следва да е членка на Шенген и ние подкрепям влизането й, защото са изпълнени изискванията.

 

Илиана Беновска цитира:  Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветанов заяви миналата седмица, че България е "оазис на организираната престъпност". Министърът, отвътре, който трябва да се пребори с тази престъпност, прави това изявление!Кой, тогава, ще е луд да ни приеме в Шенген, като донор на организирана престъпност в Шенген?

 

Н. Пр. Джонатан Алън се предпази : В първото ми телевизионно интервю, някой ми даде цитат на Цветанов, в който се твърдеше, че в България няма организирана престъпност. Предпочитам да базирам своите оценки не върху  цитати, а на онова, което виждам. Моето правителство и моето посолство работят здраво, влагат много усилия и много ресурси в борбата срещу организираната престъпност. Поради две причини правим това. Първо, защото това пряко се отразява върху Великобритания, организираните престъпници в България имат голяма успеваемост - което е недостатък на географското ви положение. Втората причина е, че вярваме, че правителството работи сериозно и ефективно с нас, за да се справи на оперативно ниво с организираната престъпност. Ако нямаше резултати, нямаше да сме тук. Мога да кажа, че ще продължим да вършим всичко, което можем, за да помогнем на страната за намаляването на ефекта от организираната престъпност тук.

 

Илиана Беновска запита: За това ли британците обсъждат за пореден път, да се спре достъпа на българи и румънци към трудовия пазар във Великобритания?

 

Н. Пр. Джонатан Алън поясни : Мерките, които временно спират достъпа на работници от България и Румъния до Великобритания ще бъдат прекратени в края на следващата 2013  година.

 

Водещата Илиана Беновска продължи:Споменахте срещата на премиера  Борисов с посланиците на ЕС.През тази седмица имахте среща с президента на ПЕС и лидер на БСП, втората по сила  политическа партия у нас, Сергей Станишев. Какви са изводите за положението в България, които правите след тази среща и във връзка с предстоящите парламентарни избори в България - остават 246 дни  до парламентарните избори в България.

 

Н. Пр. Джонатан Алън декларира: Графикът ми не позволи да присъствам на срещата с г-н  Сергей Станишев, но наскоро се срещнах с него в централата на БСП. Важното за мен е, че посолството, което аз оглавявам има отношения с основните политически партии. Би било доста глупаво , за който и да е чуждестранен посланик  да се замесва във вътрешната политика. Така, че нека да кажа само това: ние бихме искали да можем да работим с всяка партия, с която бихме могли да работим. Това включва всички основни политически партии. Разбира се, ще работим с този, който спечели. Изборите през юли ще бъдат още една от стъпките пътя ви. Следващият юли ще видим дали страната ви поддържа пътя в правилната посока. От начина, по който ще бъдат проведени изборите, а не от резултатите ще се прецени дали това е правилния път.

 

Илиана Беновска зададе въпрос за правата на хората  за изразяване на мнение : 23 години след началото на демократичните промени на България й предстои първия референдум. Той ще бъде по спорна тема- дали да има ядрена или атомна централа, дали да има АЕЦ „Беляне" или изобщо да се развива ядрената енегретика. Знаете, че БСП събра подписка от 760 000 души под въпрос формулиран от БСП, а ГЕРБ прие въпрос за референдум предложен от 76 негови народни представители. Във Великобритания  премиерът Дейвид Камерън и лидерът на Шотландската национална партия Алекс Салмънд, подписаха подписаха споразумение за свикване на референдум през 2014 година за независимостта на Шотландия от Обединеното кралство, независимо, че Камерън е против и независимо от многото икономически условия, които трябва да бъдат съобразени. Как оценявате демократичността на процесите и в двете страни, през призмата на предстоящите референдуми?

 

Н. Пр. Джонатан Алън не спести: Доста труден въпрос, който може да поддържа разговора активен на една вечеря цели  три часа. Нека разгледаме двата референдума и да видим има ли някакви сходства. И в двата случая те ще са факт, заради значителното желание на хората в една държава да бъде чуто мнението им, извън обичайния демократичен процес на общите избори. И двата референдума са изключителни по своя характер. Не зная какъв би бил отговора, на който и да е от двата. Не се иска да имам отговор за АЕЦ „Белене" . С огромно удоволствие оставям този референдум на г-н Станишев, на г-н Борисов, на всички политически лидери и на българския народ. От друга страна, референдумът в Шотландия. Правителството на Великобритания има позиция по него и е абсолютно редно е народът на Шотландия да си каже мнението.

 

Илиана Беновска попита за евроскептицизма на британците:Тези дни излезе изследване, че 49% от британците са за излизане от ЕС, 28% са за оставане, 17% са без мнение. Свързано ли е това с твърдото искане на премиера Камерън да се замрази бюджета на ЕС и да се обсъжда по-дълго и обстойно  предложението на Германия за всеобщ банков съюз?

 

Н. Пр. Джонатан Алън възрази: Нямам доверие никога на такива отделни проучвания на мнението. Мисля, че трябва да се наблюдава тенденцията в период от време. Във Великобритания, какво и в много други страни в Европа, тече сериозен дебат за бъдещето на ЕС. В Гърция не виждаме дебат, а виждаме как нещата излизат на улицата. Във Великобритания също има голям дебат и мисля, че е редно. Това трябва да се случва в целия ЕС и е зараждащото се начало на една нова Европа. По въпроса за банковия съюз: Великобритания поддържа  идеята за банков съюз, това е логична стъпка за държавите в еврозоната, не е логична стъпка за Великобритания, защото сме извън нея. Останалите страни, извън еврозоната, ще вземат собствени решения. Доколкото зная, България споделя виждането на Великобритания.

 

Илиана Беновска вметна: Само че  е друга гледна точка. Ние сме  най-бедната държава в ЕС, а Великобритания е най-самостоятелната в ЕС. На двата полюса сме.

 

Н. Пр. Джонатан Алън настоя: Да, можем да имаме различни възгледи по много въпроси, имаме различна история и географски сме различни. Случилото се преди 23 години на 10 ноември показва, какви са историческите различия между двете държави.Независимо от това имаме едни виждания по отношение на банковия съюз. Именно това е една от най-силните страни на ЕС. Тези страни намират обща позиция и общи начини да работят заедно. Опасението ни по отношение на банковия съюз би следвало да има отрицателен ефект върху единния пазар. Това е особено важно във връзка с механизма за гласуване. Не бихме искали да има автоматичен мажоритарен вот от страна на държавите в Еврозоната и съответно да има отрицателен ефект върху останалите. Позицията на Великобритания по бюджета  2014 -2020 г.е ясна - бихме искали ЕС да последва примера на България, Великобритания и други страни. Във време на финансови затруднения, най-голямата финансова криза от 80-те години насам, когато всяка страна съкращава бюджета си, ние не искаме ЕК да съкрати своя, а искаме да го замрази. Това ще означава стотици милиони евро в бюджета. По отношение на позицията на Великобритания по приоритетите смятаме и кохезионните фондове , че не трябва да харчим повече пари по кохезионните фондове във Великобритания, Германия и други богати държави. Тези средства трябва да се харчат по местата, в които са най-нужни. Можем да имаме един замразен бюджет, като в същото време защитим интересите на най-затруднените страни членки.

 

Илиана Беновска запита дали Дейвид Камерън ни счита за важни партньори:   Британският премиер Дейвид Камерън ще проведе интензивен кръг от срещи с европейски лидери през следващите две седмици в опит да избегне изолация по въпроса за бюджета на Европейския съюз . Испания и Италия вероятно, ще бъдат спечелени от него, защото са в тежко положение. Дали Камерън ще посети и България по повод предложението за замразяване на бюджета или ние сме сигурен сътрудник по тезата?

 

Н. Пр. Джонатан Алън дипломатично отговори:  Вярвам, че единственит начин да се постигне договореност през ноември е, ако има замразяване на бюджета.Камерън много ясно се изрази, че не може да се съгласи с увеличен бюджет на ЕС във времена, в които данъкоплатците в целия съюз правят жертви и във време, в което всяка страна- членка съкращава своя бюджет.

 

Илиана Беновска продължи: „Ще усмири ли канцлерът Меркел Камерън  на вечеря?"- заглавия от пресата?Превръща ли се бюджетът на ЕС в територия на война за политическо и икономическо надмощие между  Германия и Англия?

 

Н. Пр. Джонатан Алън изясни: Бюджетът, който е  договорен между 27 държави, ЕК и стотици парламентаристи, винаги си е бил бойно поле. В този момент сме в различна позиция, заради финасовата криза ,която налага и различен изход. Това не е само мнението на Великобритания, редица други държави имат доста опасения относно предложението на ЕК. Трябва да видим какво ще реши да подкрепи Германия. Това е въпрос на приоритети и моят премиер казва: Европа трябва стане шампион ,да спечели една глобална надпревара в световен план. Погледнете Китай, Бразилия, Индия, Русия. Дали е разумно през 2012 година да говорим за определяне на бюджет от порядъка на милиарди евро, а 40% да отиде за селското стопанство. Това поглед напред ли е или поглед назад?

 

Илиана Беновска настоя : Ще включи ли в посещенията си Вашият премиер Камерън и България, и разговор с Бойко Борисов за подкрепата на замразяването на бюджета?

 

Н. Пр. Джонатан Алън допълни: Когато г-н Борисов беше в Лондон през август, покани г-н Камерън. Доколкото знам, г-н Камерън има огромно желание да дойде в България , обаче, в нашата система премиерът е и член на парламента и съответно трябва да гласува, така че всяка седмица, поне един път, да се явява, да прави изказвания за политики и др. Това много го ограничава по отношение на пътуването. Но, аз му казах на г-н Камерън, че България е толкова прекрасна страна и има толкова хубаво червено вино и храна, че просто би изгубил, ако не дойде. Да се надяваме,че ще дойде.

 

Илиана Беновска се пошегува: Дано следващият път ни рекламирате като държава, която има стабилна демократична система на управление и свобода на словото!

 

Н. Пр. Джонатан Алън сподели: Изпълнени сме със завист, гледайки финансовата стабилност в България.Ако моят финансов министър можеше да се похвали с 2 %  дефицит и 16% дълг, щяхте да го видите как танцува по лондонските улици.В една изключително стратегическа географска разположеност, трябва да започнат да се правят карти, в които централното място се заема не от Германия, а от България. Не всичко, обаче, е цветя и рози. Ние сме в правилния път. Има проблеми, но е правилната посока.

 

Илиана Беновска изрази надежда: Дано и нашият министър-председател Бойко Борисов танцува по жълтите плочки - като мечтата ви за вашият финансов министър - след изборите през 2013 година ... Защото аз мога да ви разкажа за една друга България - с 30% младежка безработица , безперспективност пред младите хора, с липсващи условия за създаване на семейства и раждане на деца, за висококвалифицирана работна ръка ,която не може да си намери никаква работа, за липса на загриженост на правителството към нация ,която изчезва... погледнете, ще видите и другата гледна точка ... Но , нататък -Барак Обама, 14-ти от 44-ма американски президенти с втори мандат. Великобритания сложи нова карта в джоба си след неговия избор по отношение на своята сила в Европа -знаем ,че Великобритания е в тесни връзки със САЩ във финасовата и военно-стратегическите области.. Каква промяна в ЕС и в какви области ще настъпи след втория избор на Обама за президент? Ще има ли преразпределение на политическите сили на тежестите на държавата на приоритетите в икономиката?

 

Н. Пр. Джонатан Алън загрижено констатира: Безработицата сред младите е проблем пред всички страни в ЕС. Отговорът е скрит в икономика , базирана на знанието с висока стойност, бих искал да видя фокусирането в единния цифровизиран пазар, в иновациите, знанието и оттук растеж. Изборите в САЩ.... Нашите стратегически интереси надживяват определена личност или определен мандат. Не виждам връзка между изборите в САЩ и реформите в Европа. Съгласен съм с Вас, че Великобритания е близък съюзник на САЩ  и често говорим за специални отношения със САЩ , дори и усложнени. Имаме, обаче, близки отношение с други страни от Европа, част сме от ЕС.

 

Илиана Беновска попита за проблемите с мюсюлманския свят: Ще изработи ли Европа единна политика към мюсюлманския свят? Ще има ли промяна в политиката към Русия и към Китай? Ролята на Великобритания отново е решаваща и силна. Отказахте да предоставите на САЩ базите си за удар срещу Иран.Дейвид Камерън призова и Тел Авив да се въздържа от нападение над Иран. На сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк Камерън заяви: "Ръцете на Русия и Китай са оплескани с кръвта на сирийските деца". Това е взрив под краката на Европа.

 

Н. Пр. Джонатан Алън беше категоричен: Не може да има обща политика към мюсюлманския свят. Най-голямата мюсюлманска държава в света е Индонезия. Индия и Пакистан я следват. От страните в ЕС с най-голям брой етнически мюсюлмани, не от имиграция,  е България. Ако Турция влезе в ЕС, тя ще бъде член с най-многобройното мюсиолманско население в ЕС. Според мен, не може да има единна политика по отношение на всички тези  различни държави. Трябва да се отчитат по отделно, може да се гледа регионално. Арабската пролет, случващото се в Сирия е една трагедия, която не се поддава на описания. Трудно е човек да си представи бъдеще за Сирия, в което фигурира президента Асад. Това е една от областите, в която България и външният министър Николай Младенов игрят ключова роля в осмислянето, която е сериозна и важна роля.

 

Илиана Беновска върна разговора в България: Обратно кацане  в България за финал. Защо толкова много британци се заселват в България? През лятото имахте среща с Великотърновския кмет Даниел Панов . Английската общност  в общината е  около 500 души. Английската общност в региона е най-активна по въпроса с летището в Горна Оряховица да стане действащо летище . В България имаме  английска общност. Какво харесват, за да идват тук, освен това, че им е евтино, природата? От там нататък - лоши комуникации, хора незнаещи английски, мръсотия, престъпност...

 

Н. Пр. Джонатан Алън разказа: Британци живеят тук и расте броят им по редица причини. Самите британци не говорят толкова добре английски, колкото вие! Сигурен съм, че битовите разходи са част от въпроса, но те са ниски и в Афганистан или в Сахара. Хората не взимат решения единствено съобразявайки се с икономическите факти. Едно от нещата, които ме впечатляват е, че моите сънародници, наистина, се вписват в обществата, в които живеят. В Банско, където има голяма британска общност на юбилея на Кралица Елизабет имаше улично тържество с британското знаме, много английска храна, много български  баби, британска бира и  българска ракия. Всички заедно, това е символ, че много от британците, които живеят в България, споделят своя живот със своите български съседи. Оплакванията са много малко и в двете посоки. Британците се оплакват от това, от което и българите- тежка администрация.  Моите задължения са да гарантирам на моите сънародници, че ще се отнасят с тях справедливо, както подобва да се отнасят и към българите. Бих искал да подпомогна българските власти, гражданското общество в техните усилия да се елиминира корупцията, да се намали нивото на регулациите. Има много добри кадри в правителството,  които се опитват да сторят именно това - електронно правителство. В България на моменти има песимизъм, аз пък съм винаги оптимист. Ако не си оптимист,спираш да работиш, спираш да  променяш нещата и си казваш, че ти е все тая. България е на правилния път, може да има ситуации- две крачки напред, една назад. Възможно е и тези нови магистрали на премиера да има дупка, но това е пътя!  Имам и оптимизъм , убеденост и доверие. Аз и моето посолство ще продължим да работим все така сериозно, за да можем да спомогнем България по пътя й напред.Винаги с голяма готовност споделям опита на страната ми, много от грешките сме ги допускали и ние. Можем на много неща да научим света по отношение на корупцията. Преди 150 години в моята държава можеше да си закупиш място в парламента. Не говорим  да поучаваме и да се отнасяме покровителствено, правим го, защото сме достигнали до нещата по трудния начин. Бихме искали другите държави да не правят тези грешки.Това беше интервюто с най-големи предизвикателства за мен!- завърши интервюто си Н. Пр. Джонатан Алън, посланик на Великобритания пред Илиана Беновска, „Радио К2".

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?